Рано е да се говори за български маршрут на втората тръба на газопровода "Турски поток". Това казва заместник-директорът на фонда за национална енергийна безопасност на Русия Алексей Гривач пред информационната агенция "Евразия Дейли".
"Разбира се, България много иска това да се случи. Така ще запазят ролята си на транзитираща руски природен газ страна и ще могат да привлекат инвестиции за развитие на газопреносната си система", смята Гривач, като посочва, че и за Москва това е добър вариант, тъй като е единствената възможност Сърбия да получава руски газ по "Турски поток".
"Но да се говори днес за това като че ли е взето вече решение, не е правилно. София трябва да ни предостави гаранции за реализация на такъв проект, а това едва ли е решение само на българите, трябва да се знае и мнението на Брюксел", допълва руският експерт.
Така нареченият български маршрут предполага природен газ да се подава от втората тръба на "Турски поток" през България, Македония, Сърбия, Унгария с крайна цел газовия хъб в Баумгартен, Австрия.
"Русия е готова да работи с всички тези страни, но искаме и по-голяма активност от тях и по-интензивни контакти", завършва Гривач.
Преди седмица турското издание "Хабертюрк" съобщи, че газопроводът ще промени маршрута си и вместо през Гърция, ще минава през България. Промяната в маршрута на проекта е била обсъдена в турското министерство на енергетиката и за това е била уведомена България на най-високо ниво. Според изданието в нашата страна подготовката вече е започнала.
Темата коментира и премиерът Бойко Борисов, който заяви, че: "За да не ни останат празни тръбите, ние се договорихме с Турция, с президента Путин, подписахме със Сърбия и Македония и подготвихме на 1 юли 2018 г. интерконекторът ни с Турция да е готов. И ще обърнем газа, иначе ще останем без газ в тръбите. И това сме го показали и казали и то се строи. Но трябва турските медии да го покажат, за да ме питате".