Напънът на Столичната община да сложи ред в застрояването на София по всяка вероятност ще се провали. Причината е, че "Обединени патриоти" не харесват част от текстовете на внесените промени в Закона за устройство и застрояване на Столичната община.
Промените предвиждат затварянето на няколко вратички от Закона за устройство на територията (ЗУТ), които позволяват многократно да бъдат надвишавани параметрите за строителство, определени в устройствените планове. Сред тях е текстът за неограничена плътност и интензивност на застрояването в ъглови имоти на две улици, действието на който досега се използваше умело от инвеститорите, за да получат разрешенията си за строеж с максимално уплътняване на терените.
Инак в самия документ се предвижда ограничаване на височината на строителството в центъра – до 50 м, в широкия център – до 75 м, в кварталите – до 125 м, а в южните квартали отвъд Околовръстното шосе – до 15 метра. Това ще важи само за зоните, в които няма ограничения на височината. Целта на вносителите беше да не се допускат единични високи сгради на неподходящи места, които пречат на гледката към Витоша и не са обезпечени с нужната инфраструктура. Създават се и две зони, в които няма да има ограничение за височината – на бул. "Цариградско шосе" при Интер експо център и на кръстовището на бул. "Царица Йоана" и Околовръстното шосе.
По настояване на главния архитект на София Здравко Здравков, за който се знае, че е поддръжник на тезата, че строителството в мащабните проекти за комплекси в крайградските райони на столицата е отживелица, в проектонорматива са заложени сериозни ограничения за градежи в тези райони. Това се прави с цел инвеститорите да се насочат към местата, които са обезпечени с градски транспорт. Целта на предложенията в тази посока са София да не се разпилява, а да се събере в рамките на компактния град, където има още много възможности.
Такава дават бившите индустриални зони, военни поделения и жп терени, където може да се реализира модерно градоустройство, обезпечено с инфраструктура.
Освен всички тези регламенти се предвижда и изработване на наредба за дизайна на градската среда, в която ще се изработи система от стандарти за регламентиране на изискванията към фасадите, към градското обзавеждане, към елементите на средата.
Според Патриотите обаче предложените изменения трябва да бъдат регламентирани в Закона за устройство на територията, който важи за цялата страна, а не само в специалния закон за София. Те са на мнение, че се създават пречки пред приемането на текстовете в този им вид, защото по този начин се правела промяна в Общия устройствен план на столицата и се избягвали процедурите по обществени обсъждания. Подобни мнения бяха изказани и по време на провелата се преди внасянето на законопроекта дискусия от представителите на строители, архитекти, урбанисти, инженери в инвестиционното проектиране.
Очевидно поисканите от Патриотите редакции се отлагат за следващата сесия на това Народно събрание, тъй като нормативът не е намерил място в програмата му до края на годината. А докато предвидените в него ограничения за безразборното застрояване на столицата придобият законова форма, градежите на обекти с вече издадени строителни разрешителни ще продължат.