Нова система в ЕС ще разкрива кой стои зад тютюневите изделия
18.12.2017 КапиталД, Индивидуален код ще бележи всеки продукт
20.05.2019 г. е срокът за маркиране на цигари и тютюн за ръчно свити цигари
Още по темата
Месец след оповестяването му и прокуратурата получи турския доклад за "Булгартабак" – от Дневник,15 дек 2017
Контрабандата ще продължи да намалява, защото е изгодно за държавата, обяви Борисов – от Дневник,26 сеп 2017
Европейският съюз прие единна за цялата общност система за наблюдение и проследяване на цигарите и другите тютюневи изделия. Чрез нея страните членки се задължават да въведат механизми за маркиране – отпечатване и/или друг тип закрепване върху опаковката – на индивидуален код. С него се обозначава, че това е легално произведено тютюнево изделие. Целта е да се избегне както нелегалната търговия с цигари, така и националните бюджети да не се лишават от данъци. Решението е взето на 15 декември, съобщи Европейската комисия, и предвижда бъдещата система да е под контрола на националните правителства и напълно независима от производители и търговци.
Какво се предвижда
Въвеждането на идентификационен код и на цялата система за наблюдение и проследяване на цигарите и тютюна за ръчно свиване на цигари трябва да стане до 20 май 2019 г., а за останалите тютюневи изделия (например пури, пурети и бездимните тютюневи изделия) — до 20 май 2024 г.
В тези срокове всяка страна ще трябва да създаде система за генериране на тези кодове, която да е независима от производителите. Тя може да е в ръцете на правителството или то да реши да я възложи на трета страна, без да се нарушава принципът за независимост от тютюневата индустрия.
Кодовете ще са съставени от букви и/или цифри и ще бъдат поставяни както на опаковките на крайния продукт, така и на оборудването, което го произвежда. По този начин веднага ще се вижда например кутия цигари къде и от кого точно е произведена.
Всеки производител или вносител на такива продукти трябва да подпише договор с компания, която поддържа данните от тази система. Въпросните доставчици ще бъдат проверявани от Европейската комисия, за да се установи дали гарантират сигурност на данните и дали са независими от производителя. Еврокомисията ще може да отхвърля или одобрява с мълчаливо съгласие всеки договор с такава компания.
Комисията ще одобрява и "вторични" държатели на данните от системата, които ще съхраняват копия от първичните данни. До тях ще имат достъп властите в съответната страна. Едва след като тези стъпки бъдат изпълнени, системата ще започне да действа.
Системата за кодовете трябва да е достъпна за Европейската комисия, националните власти и външни одитори, както и данните от нея да могат да се изтеглят за работа извън онлайн платформи и търсачки.
Кодът трябва да е такъв, че и гражданите да имат възможност по даден номер на тютюнев продукт да проверят дали е легален. Това означава, че поне един от въвежданите кодове трябва да е видим с просто око. Втори елемент от кодовете трябва да е "полускрит", т.е. да се вижда с подръчни средства като източник на ултравиолетова светлина, като за проверка на банкноти например. Трети елемент трябва да може да бъде откриван единствено със специализирано оборудване в лаборатория.
Сред мерките за защита на кодовете и по-лесна работа на системата е предвидено производителите да поръчват идентификационните кодове в аванс, но и да са ограничени в броя им (за да няма презапасяване) и във времето, в което могат да отпечатат кодовете върху продукцията си.
Какви са мотивите
В мотивите си от Европейската комисия посочват, че тютюнопушенето е най-честата, макар и предотвратима, причина за смърт в ЕС. В допълнение нелегалната търговия с тютюневи изделия улеснява достъпа на пушачите, включително на невръстни, до цигари, защото те са обичайно доста по-евтини от легалното производство. Върху тях освен това не се поема ангажимент да се поставят надписи, които целят да предупреждават пушачите за опасностите.
В допълнение контрабандата на цигари лишава бюджетите на страните от приходи всяка година. Да се измери обемът на нелегалната търговия е трудно, но се смята, че в ЕС данъчните власти не успяват да съберат само в ЕС 11.1 млрд. евро годишно.
В мотивите на Брюксел се допълва и че приходите от незаконната търговия с цигари често отиват в полза на организираната престъпност, а в някои случаи и за подпомагане на терористична дейност.
Решението на ЕС е базирано на приета през 2014 г. директива, която предвижда въвеждането на система за проследяване на легалните тютюневи изделия.
………….
Хартиеното свидетелство за съдимост отпада окончателно
20.12.2017 Инвестор, Депутатите отложиха с близо 2 г. новия ред за конкурси и подбор на държавни служители
Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, с които отпадат редица хартиени документи, изисквани от ведомствата. Институциите ще обменят информацията по електронен път.
Вече няма да се издава хартиено свидетелство за съдимост. Необходимите данни за българските граждани се предвижда да се установяват служебно от съответния административен орган.
С този норматив се изменят още 68 закона, в които се съдържа изискването за представяне на свидетелство за съдимост пред администрацията. Целта е да се установи принципът на служебно събиране на информация относно съдебния статус на физическите лица, поясняват от вносителя.
Според ГЕРБ постъпленията в бюджета от издадените през 2016 г. свидетелства за съдимост са 3,86 млн. лв. при такса за издаване на документа в размер на 5 лв.
Очаквано опозицията гласува „против“ текстовете. Мотивите на БСП са, че със закона умишлено се задълбочават проблемите при концесиите. „Според предложението на управляващите част от закона, която касае отдаването на концесия, влиза в сила чак от 1 януари 2019 г. Това означава, че отново ще има висящи концесии, концесии в заварено положение, които се отдават за период по-дълъг от 20 години. Става дума за концесионирането на плажовете, което до момента се случва по Закона за развитието на Черноморското крайбрежие, който също беше ремонтиран наскоро“, припомни Крум Зарков от БСП.
Още по темата
Новият Закон за концесиите обслужва лобистки интереси, смята юрист
Кабинетът предлага да не се изисква свидетелство за съдимост от администрацията
Той уточни, че съгласно новите промени концесионирането на плажните ивици трябва да се случва по Закона за концесиите, но чак от 2019 г., а не от догодина, както се очакваше. Дотогава отдаването на плажовете ще става по стария ред.
Според него мнозинството няма стабилна визия как да управлява този ценен ресурс. Това не е устойчива политика – да променяш един закон само няколко дни след като е бил обнародван в Държавен вестник, каза още Зарков от трибуната.
Коалиционните партньори на ГЕРБ – Обединените патриоти, видяха и друг проблем. С текстовете се отлага влизането в сила на централизирания конкурс за чиновниците, които трябва да се подбират на два етапа. Вместо от януари 2018 г., този текст ще влезе в сила чак през октомври 2019 г. Това според тях ще позволи на администрацията да „прави каквото си иска още близо 2 години“, коментира депутатът Христиан Митев. Според патриотите това ще позволи да се извършват нерегламентирани назначения.
С окончателното приемане на текстовете се облекчават и административните процедури при издаване на разрешения за продължително и постоянно пребиваване на чужденци. Това става с приетите от министрите промени в Правилника за прилагане на Закона за чужденците. Съкращава се от три на два месеца срокът за получаване на разрешение за постоянно и за дългосрочно пребиваване. Отпадат седем изисквани от лицата удостоверения, декларации и копия от документи, които вече ще се събират вече по административен път.
Отменя се и изискването за представяне на заверено копие от БУЛСТАТ и декларация за идентичност на имената, тъй като такава информация се съдържа в други документи, които чужденецът прилага.
……………
Подготвя се разкриването на българска Служба по търговско икономически въпроси в Саудитска Арабия
21 декември 2017 / 14:55
София, 21 декември /Екатерина Тотева, БТА/ Министърът на икономиката Емил Караниколов обсъди възможностите за разширяване на икономическото и външнотърговското сътрудничество с Месфер Абдулрахман ал Гасиб, посланик на Саудитска Арабия у нас, съобщиха от министерството. "Нашата страна желае да развива активно икономическите си о…
………..
Министър Караниколов: Работим активно за разкриване на българска Служба по търговско икономически въпроси в Кралство Саудитска Арабия
21 декември 2017 сайт МИЕ
Министърът на икономиката Емил Караниколов обсъди възможностите за разширяване на икономическото и външнотърговското сътрудничество с Н. Пр. Месфер Абдулрахман Алгхасеб посланик на Саудитска Арабия у нас. “Нашата страна желае да развива активно икономическите си отношения с Кралство Саудитска Арабия и останалите страни от Съвета за сътрудничество на арабските държави от Залива”, посочи министър Караниколов.
Министър Караниколов изтъкна, като задължителна стъпка за активизиране на двустранните отношения откриването на българско посолство в Риад. „След отваряне на Посолството, което се надяваме да стане през близките месеци, Министерство на икономиката има намерение да разкрие в българската мисия Служба по търговско икономически въпроси, с което ще подкрепи засилването на двустранните търговско-икономически отношения“, изтъкна Караниколов.
Икономическият министър заяви, че има готовност за учредяване на Смесена комисия за икономическо сътрудничество. „Така ще укрепим и разширим директните контакти между двете страни“, заяви Караниколов. Той допълни, че организирането на съвместен българско-саудитски бизнес форум в Риад с участието на Съвета на саудитските камари ще бъде още една стъпка към утвърждаване на добри икономическите отношения между двете държави.
По данни от БНБ за периода 1996-2016 г. саудитските инвестиции в България възлизат общо на 9.9 млн. евро. Налице са възможности за привличане на нови саудитски инвестиции в енергетиката, туризма и селското стопанство.
През първото шестмесечие на 2017 г. стокообмена между България и Кралство Саудитска Арабия е на стойност 34.9 млн.щ.д.. Българския износ за Саудитска Арабия е на стойност 20.9 млн.щ.д, а вносът 14 млн.щ.д. и се формира основно от устройства с течни кристали (16.5%), отпадъци и отломки от мед (90.8%), арматурни артикули за тръбопроводи (13.1%), полимери на пропилена (6.8%), ел. трансформатори (11.4%), нетъкани текстилни материали (0.8%), медна ламарина (6%), пружини за легла (3.6%), шоколад и други продукти, съдържащи какао (3.2%).
През 2016 г. износът е на стойност 65.8 млн. щ. д. и се формира основно от устройства с течни кристали (22.9%), нефтени масла (12.5%), ел.трансформатори (7.7%), ламарина (6.1%), арматурни артикули за тръбопроводи (5.8%), пружини за легла (4.5%) и др. Вносът е в размер на 20.9 млн. щ. д. и се формира главно от медна скраб (63.4%), медни руди и техните концентрати (25.7%) и полимери на пропилена (6.6%).
……………..
1 млрд. лв. от бюджетния излишък отлетяха за "безплатно" саниране.
21.12.2017 Правителството продължава да харчи с бясна скорост бюджетния излишък в края на годината. На заседанието вчера министрите решиха да извадят от хазната 1 млрд. лева за разплащания по прословутата програма за "безплатно" саниране. Това е вторият милиард, който отива за т.нар. Национална програма за енергийна ефективност. Първият вече бе похарчен по подобен начин – в самия край на 2016 г. кабинетът го извади от бюджетния излишък, без да е ясно къде точно ще отидат парите.
Схемата на финансиране на "безплатното" саниране е толкова непрозрачна и сложна, че Сметната палата отправи остри критики в свой доклад от тази година. Заради тези забележки, както и заради скандалите за прекомерно раздути разходи и некачествени ремонти, правителството "замрази" временно програмата – до създаване на нови механизми за харчене и контрол.
Вторият милиард за безплатното саниране бе предвиден като опция при гласуването на бюджет 2017, като сумата бе записана "под черта". Сега парите реално се предоставят на регионалното министерство и с тях ще бъдат разплатени одобрени вече проекти с договори от Българската банка за развитие, обясниха вчера от МРРБ. Оттам посочват, че от общо 2022 многофамилни жилищни сгради със сключени договори по програмата 929 вече са обновени, 576 сгради са в процес на строителство, а други 483 са със започнати дейности по техническо обследване.
Преди няколко месеца Сметната палата отправи недвусмислени критики към начина, по който се финансира програмата. Заради непредвидения 1 млрд. лв. в бюджетните сметки на държавата през 2016 г., но впоследствие отпуснат от бюджетния излишък, одитната институция излезе с доклад, че не се спазва Законът за публичните финанси. Палатата направи забележка, че националната програма е започнала, без да са планирани средства в държавния бюджет за това. Тогава излишъкът в бюджета бе над 3 млрд. лв.
Към ноември хазната излезе на плюс от 2.3 млрд. лв. И както и предни години, на последните си заседания в края на годината правителството гласува огромни извънредни разходи, непланирани в закона за бюджета, както и размествания на средства. Преди седмица министрите приеха предложения за допълнителни разходи за над 700 млн. лв., по-голямата част от които са отново по бюджета на регионалното министерство за завишаване на тавана на харчовете за ремонт на пътища. Изненадващо огромен транш – 120 млн. лева, отиде за увеличаване на капитала на слабо известната държавна компания "Еко Антрацит", която се занимава с рекултивация на терени. Обяснението – фирмата имала много работа, а малко пари. А Министерството на отбраната ненадейно ще получи допълнителни близо 20 млн. лв. за самолетите МиГ-29, защото премиерът Бойко Борисов откри, че не били предвидени средства за поддръжка и сега машините си стояли приземени.
На вчерашната си сбирка министрите одобриха извън милиарда за санирането други 50 млн. лв. допълнителни разходи. От тях около 20 млн. лв. ще отидат към 20 общини за ремонти на пътища и различни местни обекти. Министерският съвет ще получи 4.4 млн. лв. за покриване на данъци за сгради и такса смет. БНТ ще получи 14.2 млн. лв., за да си плати таксите за цифрово разпространение на програмите си. С 390 000 лв. ще се финансира проучване за конструктивно обследване на Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Не е ясно защо всички тези разходи се разрешават сега, а не са планирани и направени в рамките на отиващата си година.
…………….
Работодатели и синдикати се обединиха срещу спекулативното поскъпване на тока на свободния пазар
21 Декември 2017 10:40
По искане на национално представителните работодателски и синдикални организации вчера в Министерството на енергетиката се проведе работна среща с министър Теменужка Петкова, председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, представители на държавните компании в сектора, както и представители на Независимата енергийна борса, и сдружения на търговците на електроенергия.
Социалните партньори са разтревожени в края на годината от необоснованото, без връзка с реалностите в сектора, значително увеличение на цената на електроенергията за бизнеса. През последните седмици рязко са ескалирали претенциите от страна на търговците на електроенергия за едностранно повишаване на цените с между 30% и 65%. Работодателските и синдикалните организации отново очертаха кризисната ситуация в сектора, която ако не бъде спешно овладяна, неизбежно ще се разпространи повсеместно.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България и ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели Васил Велев представи и специално писмо за подкрепа от министъра на икономиката, в което се препоръчат някои конкретни мерки за въздействие.
След 150 минутна дискусия представителните на национално равнище работодателски и синдикални организации се обединиха около следното:
1. Работодателските организации препоръчат на близо 50 000 фирми, техни членове, които са присъединени към електропреносната мрежа на ниско напрежение и имат цени или уведомления за едностранно вдигане на цените на активната енергия над 76 лева за мегаватчас (0,076 лв. за киловатчас) да преминат от свободния към регулирания пазар от 1 февруари 2018 г., където ще имат цена от 76 лв./МВТЧ. За целта те следва до 10 януари 2018 г. да направят уведомление по надлежния ред.
2. Бизнесът и синдикатите настояват министерството на енергетиката да предприеме всички необходими мерки за увеличаване на предлагането на електроенергия на сегмента за дългосрочни договори на енергийната борса.
3. Призовават БЕХ, БНЕБ и КЕВР в ускорен порядък да предприемат необходимите действия за промяна на правилата, графиците и работното време на Независимата енергийна борса с оглед увеличаване на възможностите за предлагане на електроенергия и недопускане на пазарни манипулации.
4. Работодатели и синдикати заявяват, че ще следят ситуацията на пазара на електроенергия и ще пристъпят към организирането на съвместни протести, ако не бъде овладян спекулативния ръст на цените на електроенергията.
След края на срещата някои от участниците направиха изявления:
Красимир Дачев, Българска търговско-промишлена палата: „Има производство на повече ток, а ние получаваме по-високи цени от 120 лв. на мегаватчас, което означава, че някъде по средата има спекула. Тя не отива в производителите и потребителите, а в търговците на електроенергия, които много елегантно използват борсата, за да узаконяват тези игри. Те са десетина. На практика цяла България работи за десетина човека."
Васил Велев, АИКБ: „Това, което е в наши ръце е да преминем масово от свободен на регулиран пазар! Всички, които са присъединени на ниско напрежение могат да го направят! И имат интерес да го направят, ако вече плащат или са получили уведомления, че ще плащат по-висока цена от 76 лева за мегаватчас. Всички останали действия за пресичане на спекулативното, непазарно повишаване на цената на електроенергията на свободния пазар са в правомощията и задълженията на Министерството на енергетиката и КЕВР."
Антон Иванов, КНСБ: „Ние видяхме, че имаме държавни дружества, имаме държавни регулатори и имаме държавно наблюдавани оператори на пазара, които си обясняваха едно или друго, но не предприемат необходимите действия."
Димитър Манолов, КТ „Подкрепа": „В залата се каза нещо важно, когато работодатели и синдикати са на „един акъл", значи нещо в държавата не е наред. Хубаво е да го припомним. Когато предприемачът е поставен на колене по този начин, той намалява разходите си за работната сила. Това няма как да не ни притеснява. Ако някой е решил да сее ветрове, ще жъне бури."
………….
Инвеститорите в ThyssenKrupp са недоволни от бавното преструктуриране
21.12.2017 КапиталД, Част от стратегията на компанията, приета през 2011 г., още не е изпълнена
Акционерите в ThyssenKrupp смятат, че металургичният гигант трябва да продаде дивизии от бизнеса си със стомана.
"Финансовите ни резултати от бизнеса с неръждаема стомана са незадоволителни заради свръхпроизводството в Европа."
Гидо Керкоф, финансов директор в ThyssenKrupp
Още по темата
ArcelorMittal увеличава приходите и печалбата
Бинес условия в металургията се подобряват, компанията очаква още по-добри резултати догодина
16 ное 2017
Металургията има проблем със свръхпроизводството на стомана
Експерти призовават за свиване на продукцията заради дъмпинга в цените и замърсяването на въздуха
31 окт 2017
Thyssenkrupp и Tata Steel обединяват европейския си бизнес
Новата компания ще бъде втора по големина в металургичния сектор след ArcelorMittal
20 сеп 2017
Напрежението сред акционерите в германската металургична компания ThyssenKrupp нараства. Причината за недоволството са неизпълнени обещания на изпълнителния директор на конгломерата Хайнрих Хисингер, който встъпи в длъжност през 2011 г. Тогава той представи план за преструктуриране на групата, който предвиждаше продажбата на активи и трансформирането ѝ от металургична компания във водещ производител на асансьори, подводници и автомобилни части, пише Financial Times.
Недоволството
Инвеститорите се надяваха промените да бъдат извършени до 2016 г., но очакванията им не бяха оправдани. Освен това цената на акциите на конгломерата е нараснала с 27% за последните 6 години, което е слаб ръст в сравнение с този на останалите големи германски компании. Близо 7 години след обявяването на плана за преструктуриране голяма част от акционерите в ThyssenKrupp започват да губят търпение и смятат, че мениджмънтът няма да изпълни обещаните реформи. Сред тях е Дейвид Сегал – мениджър в инвестиционната компания Franklin Templeton, която притежава 2% от книжата в металургичния гигант.
"Компанията има голям потенциал, но изглежда сякаш мениджмънтът няма достатъчно воля за необходимите промени", коментира Сегал. Според него липсата на конкретен срок също оказва влияние за повишеното недоволство сред акционерите.
Инго Спайх, мениджър в Union Investment, изрази мнение, че седем години е прекалено дълъг период, в който е трябвало да се предприемат конкретни действия.
Ситуацията
Инвеститорите виждат проблема в подразделението на ThyssenKrupp – Steel Americas. Те са убедени, че металургичните заводи на звеното в САЩ и Бразилия трябва да бъдат продадени поради финансови причини. Разходите от 2005 г. за дивизията са на стойност 12 млрд. евро, като по време на процеса групата е изгубила 8 млрд.
Майкъл Шилейкър, анализатор в Credit Suisse, коментира, че ThyssenKrupp е на кръстопът и има потенциала да се превърне в една от най-успешните компании в бранша. Причината за прогнозата на Шилейкър са увеличените приходи с 15% извън звената за производство на стомана за изминалата фискална година. Генерираните постъпления достигат 1.72 млрд. евро. Освен това нетният дълг на групата се е понижил до 1.96 млрд. евро от 5.8 млрд. през 2011 г. Това са най-ниските нива на дълг от 2008 г.
Въпреки прогреса и подобрените финансови резултати на петте дивизии на ThyssenKrupp повечето инвеститори в металургичната група продължават да настояват за обещаните промени. Също така има и натиск конгломератът да раздели бизнеса си и да създаде по-малки автономни компании, които да реагират бързо на предизвикателствата на пазара. Подобни настроения се усещат в редица компании от сектора в САЩ и Европа.
Тази година ThyssenKrupp сключи сделка с индийската Tata Steel. Двете страни се споразумяха да слеят европейските си бизнеси за производство на стомана, за да намалят разходите си. Новото дружество ще бъде най-голямото в Европа след гиганта ArcelorMittal.
Патова ситуация
Представители на шведския фонд Cevian, който е вторият най-голям акционер в компанията, настояват за нова стратегия. Съоснователят на Cevian Ларс Фьорберг е убеден, че групата пропуска редица възможности за подобряване на резултатите. "Настоящата среда изисква бизнесът да бъде по-бърз, по-ефективен и леснодостъпен за клиентите, като това може да се случи само при децентрализация", твърди Фьорберг. Той коментира, че ако предложенията на Cevian бъдат изпълнени от мениджмънта на германската група, цената на книжата ѝ ще се увеличи с 50% до 50 евро на акция.
Ръководството на ThyssenKrupp е поставено в патова ситуация. От една страна, акционерите ги обвиняват, че предприемат мерки твърде бавно, а от синдикатите предупреждават, че промени, свързани с разделянето на бизнеса, могат да доведат до масови съкращения на служители.
……………
Замразиха цените на парно, топла вода и електричество до 1 април 2018 г.
21 Декември 2017 11:29
Поскъпването на природния газ с близо 3% от следващата година се обсъжда в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Ако предложението бъде одобрено, през първото тримесечие на 2018 година 1000 кубически метра газ ще струват 353 лева. Тази цена е без таксите за достъп и пренос, както и без акциз и ДЦС, съобщи БНР.
„Предстоящото увеличение е малко и няма да доведе до поскъпване на парното, топлата вода и електроенергията до 1-ви април", увери председателят на енергийния регулатор Иван Иванов
По неговите думи, при това положение няма да има промяна нито в цената на топлинната енергия, нито в цената на електрическата енергия за всички битови потребители и за всички небитови. „Тоест тези цени остават непроменени от 1-ви януари", подчерта Иван Иванов.
Той уточни, че ще се търсят варианти цените да останат същите и след 1-ви април.
…………
Eкспанзия на пазара на индустриални имоти у нас през 2017 г.
21 Декември 2017 12:38 Инфосток
Значителен брой реконструкции и разширения на производствени и логистични бази белязаха пазара на индустриални имоти у нас през 2017 г. Основната причина за експанзията е необходимостта от нови индустриални площи, поради разрастване на дейността на компаниите инвеститори. Това принуждава предприемачите, планиращи по-мащабни проекти, да се насочват към площи позволяващи бъдещо разширение. Тенденцията очертават от Корект Проект, компания, посветена на управлението, консултантските услуги и пълното обслужване на строително-инвестиционни проекти.
„Компаниите, които преди 3-4 години са стъпили на българския пазар, вече търсят нови индустриални площи благодарение на доброто си развитие. За тази цел често обединяват няколко съседни парцела, където изграждат разширенията.", коментира Димитър Недев, управител на Корект Проект и допълва: „Въпреки активния пазар и динамичното развитие на производството голяма пречка пред инвеститорите остава намирането на работна ръка."
По думите му при производството и строителството вече се усеща недостига на работна сила, а задълбочаването на проблема ще се отрази във всички сектори. „Облекчаването на визовите режими ще улесни внасянето на работна ръка от чужбина, тъй като човешкият ресурс у нас вече се оказва недостатъчен, за да покрие нуждите на бизнеса", коментира още Недев.
Надграждането върху съществуващи сгради има сериозни предимства, посочват още от компанията. Инвеститорите, които избират да строят допълнения към базите си се възползват от вече осигурения ток, вода и всички комуникационни връзки. "Старите съоръжения разполагат с Разрешение за ползване Акт16, което допълнително улеснява административните дейности.", каза Димитър Недев.
Строителните работи по време на работещо производство се оказват най-сериозното предизвикателство, уточняват от компанията. Възложителите са особено стриктни при планирането на бюджета и графика на реконструкцията, за да се избегнат забавяния със сроковете и загуби за компанията. „Правилното планиране на строителството има ключово значение, за да не се нарушава текущото изпълнение на работата в обектите. В зависимост от сферата на производството е възможно дори шумът и вибрациите от строежа да навредят на част от техниката.", казва Недев.
От Корект Проект очакват тенденцията да се задържи и през 2018 г., благодарение на икономическата картина у нас, с което да се осигури и стабилен темп на развитие на пазара на индустриални площи. Разрастването на производството и логистиката ще се движи паралелно с обособяването на нови индустриални зони около големите градове, с които ще се осигурят нови парцели за предприемачите, прогнозират експертите.
…………….