Вредните навици поскъпват

цигари

Разходите на пушачите ще се повишат значително през Новата година. Причината са промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които влизат в сила от началото на 2018-а. 

Новите текстове предполагат размерът на специфичния акциз, който се налага на бройка, да се повиши от 70 на 101 лв. за 1000 къса. А на пропорционалния, който е обвързан с продажната цена на цигарите – да скочи с 27% от началото на 2017 г. и с още 28% от 2018 година. Така от Нова година по-евтините цигари ще поскъпнат с около 15 стотинки, а по-скъпите с около 10 стотинки. 

Напомняме, че през септември 2016 г., около година след като Министерството на финансите промени акцизния календар за следващите три години в полза на по-ниските ставки за евтините цигари, стратегията на ведомството пое в обратната посока. Според стария акцизен календар цигарите трябваше да поскъпват средно с между 20 и 30 стотинки годишно до 2018 година. За да има по-висок социален ефект, финансистите предложиха схема, по която по-евтините цигари да поскъпнат с по-малко от луксозните. За целта специфичният данък бе свален от 101 на 70 лв., а пропорционалният трябваше да върви нагоре с 40% от 2017 г. и с 42% от 2018 година.

Решението на финансовото ведомство не беше аргументирано с конкретни мотиви. И бе прието въпреки добрите резултати, постигнати от действащия до онзи момент модел на облагане. Само за първите седем месеца на 2016-а приходите в държавната хазна от акциз върху цигарите скочиха с 25 процента.

Оказа се обаче, че по-сериозното поскъпване на евтините цигари спрямо скъпите не облагодетелства държавната хазна. За първите шест месеца на годината от акциз върху тютюневите изделия в бюджета са постъпили 1.050 млрд. лв., докато за същия период на 2016 г. събраните средства по това перо възлизаха на 1.2 млрд. лева.

Освен купувачите на цигари от догодина скок на разходите ще ги сполети  и любителите на наргилета. Това е така, защото от 1 януари 2018 г. тютюнът, който се поставя в наргилетата също ще се облага с акциз. Ставката за него ще бъде приравнена на тази, с която се облага тютюнът за пушене, за който е предвидено да се плаща 152 лв. на килограм. Смеските за пушене, които заместват тютюна в електронните цигари и други нагреваеми приспособления за пушене пък ще се облагат със 159 лв. на килограм.

Хората от бранша обаче не очакват сериозен отлив на клиенти. Ако в момента цената на наргиле в заведение варира между 15 и 30 лв., след облагането на тютюна с акциз скокът на цената за крайния клиент ще е в рамките на 5-10 лева. 

Освен на по-висока цена от догодина тютюнът ще се продава и с нов бандерол. Промяна в бандеролите  ще има и за алкохола. 

"Стоките, които са облепени със стар акцизен бандерол, ще могат да се разпространяват в търговската мрежа до изчерпване на количеството", обясни говорителят на Агенция "Митници" Тамара Влайкова. Тя добави още, че стоките със стари бандероли няма да могат да се продават след края 2018 година.

От следващата година продажбата на домашен алкохол и на тютюн, за които не са платени акцизи, чрез обяви в интернет ще бъде забранена. Нарушителите ще бъдат глобявани със сума от 500 лв. до 1000 лв., ако са граждани, и от 2000 лв. до 5000 лв., ако са фирми. При повторно нарушение глобите ще се удвояват.

Сайтовете, на които може да се качват обяви за продажба, ще трябва да контролират публикуването на съобщения за продажба на алкохол и тютюн без платен акциз, включително и чрез ограничаване на достъпа на използвани за целта телефони номера, ай пи (IP) и имейл адреси. А тези  обяви ще трябва да бъдат премахвани. Наред с това се въвеждат и нови правила за куриерските фирми с оглед  да се пресече продажбата на акцизни стоки без бандерол чрез поръчки по интернет. При проверките на митничарите в момента те констатират  много случаи на използване на куриерски фирми за доставка на тютюн за пушене без платен акциз, който е поръчан по интернет.

С други промени в закона се затяга контролът върху акцизните стоки и се дават допълнителни права на митничарите. Една от заложените мерки е камионите, транспортиращи акцизни стоки, задължително да са снабдени с работещи проследяващи устройства. Те ще трябва да подават постоянен сигнал към доставчика на GPS услугите. В момента контролните органи постоянно залавят шофьори на камиони, натоварени с акцизни стоки, които умишлено са прекъснали захранването на GPS устройството си, за да не бъде проследено движението на стоките до мястото на реалното им потребление. Измененията предвиждат и забрана на поставянето на т. нар. пломби, чрез които данните, предавани от устройствата, се манипулират.

При спиране на камион, превозващ акцизна стока без работещ GPS, се предвижда моментално прекратяване на сертификата на транспортната фирма.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст