Бюджетът е с голям излишък
Петър Ганев, старши икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Годината беше добра в икономически план и съответно всичките последствия са положителни. Негативните събития бяха в политическата сфера.
Ето и нещо като класация:
1. Рекордна заетост. През 2017 г. достигнахме рекордна заетост от началото на прехода – 68.5% заети от населението на 15-64 години (данни за трето тримесечие на 2017 г.). Дори и 2008 г. в най-силното тримесечие този дял беше по-нисък.
2. Добрата макрокартина и рекорден растеж след кризата – през 2017 г. реалният растеж достигна 4% (най-високо след кризата). Потреблението също тръгна по-сериозно нагоре.
3. Бумът в Пловдив. При ръст на заетостта от 172 хил. души за страната (третото тримесечие на 2017-а спрямо третото тримесечие на 2016-а) покачването в Пловдив е с цели 48 хил. души. Доброто развитие на Икономическа зона Тракия вече дава отчетливо отражение на икономиката в региона.
4. Излишъкът по бюджета. За втора поредна година бюджетът се движи с голям излишък и въпреки харчовете през декември финишираме на плюс от 800 млн. лева.
5. Биткойн – бумът на криптовалутата се превърна във водеща тема и у нас, като можем да кажем, макар и малко спекулативно, че криптопазарът в България съвсем не е за подценяване.
…
Коефициентът на заетост се повиши
Румен Гълъбинов, икономист
През 2017 г. икономиката ни растеше, подтиквана главно от крайното потребление, а ръстът му пък бе стимулиран от сравнително ниските лихви, както и от повишението на доходите. Спадът на инвестициите продължи, като бруто образуването в основен капитал спрямо 2016-а намалява в реално изражение. По шестобалната система оценката ми за икономиката на България през миналата година е 4 (добър).
1. БВП нарасна до почти 4% на годишна база, което е най-доброто ни постижение в следкризисните години.
2. Коефициентът на безработица спадна до около 6%, като броят на безработните намалява спрямо 2016 година.
3. Коефициентът на заетост се повиши, а общо през годината бяха разкрити доста нови работни места.
4. Увеличиха се средната работна заплата, минималната работна заплата и минималната пенсия.
5. Индивидуалното потребление на населението има увеличение и оборотът в търговията на дребно бележи ръст .
…………………..