Европейският звезден миг на премиера настъпи

Неотдавна премиерът Бойко Борисов се похвали, че страната ни е готова за европредседателството, което започна с настъпването на 2018-а и ще продължи до края на юни тази година. Изчетка всички, които бяха отговорни за подготовката му и отбеляза, въпреки че по тукашните географски ширини имаме стар обичай да правим всичко накрая и в последния момент, то той изрично е предупредил работата този път да не се върши по подобен начин. Очевидно не всеки бе разбрал това. Пример са довършителните дейности, като слагането на билборди и рекламни пана през тази седмица, които да предразположат гостите на София. Или боклуците, които красят пространството около Националния дворец на културата, който е и домът на Европа до лятото.

Криво-ляво, искаме-не искаме, България ще председателства съюза. И ако всичко мине по вода – това ще е едно от най-високите постижения на Борисов. Че освен премиер с три мандата, е бил и домакин на политическия елит на Европа.

Именно около това се въртеше и новогодишното "слово" на Борисов. През Фейсбук той честити новата година. Равносметката му за миналата бе, че е била значима, в която България е получила признание от световните лидери, че страната ни се откроила като фактор на Балканите.

"Отворихме нова страница в добросъседските си отношения и сътрудничество, подписахме знакови споразумения. Продължаваме да пазим успешно граници на Европа и да бъдем стабилен и предвидим партньор в ЕС", посочи Борисов и изтъкна, че България в много ключов момент поема председателството. Премиерът си пожела да се водим от девиза "обединението прави силата" не само през този звезден миг за страната ни, но и в развитието ни като народ.

Всъщност, страната ни вместо да настоява час по-скоро да бъде приета в Шенген, както и да получи по-голяма подкрепа за влизане в еврозоната, ще се опитва, ако не да промени дневния ред на ЕС, то поне да вкара някоя друга точка. Като, например, да ударим едно рамо на страните от Западните Балкани по пътя им към евроинтеграцията.

В сайта, който беше специално подготвен за председателството ни и излезе, учудващо, само скромните 70 хил. лева, като други приоритети на България за този период са посочени доста постно още бъдещето на Европа и младите хора, сигурността и стабилността, както и цифровата икономика. Вероятно доста трудно България ще успее да "блесне" пред европейците, предвид че на дневен ред в Европа е разводът с Великобритания, както и идеята Полша да остане без глас в Европейския съюз. Затова като нищо европредседателството ни може да мине с мисълта "само да не се изложим пред чужденците".

Но, от друга страна, европредседателството може да се окаже страхотен параван за управляващите. И под заплахата "дайте да не се излагаме пред чужденците" да се пробутват всякакви предложения и решения. А всяка негативна реакция да бъде окачествявана като опит за саботаж на домакинството ни на останалите европейци. Съвсем друг въпрос е, че точно по това време миналата година Малта изпълняваше същата роля. И тогава в страната се проведоха предсрочни избори, което не се оказа особено препятствие за функционирането на ЕС.

На другия полюс бе посланието, което носеше новогодишното слово на президентът Румен Радев, който дори не отбеляза като факт въпросното европредседателство.

Думите му бяха далеч по-земни, по-човечни и по-нормални в сравнение с онези на предшественика му Росен Плевнелиев. Без високопарност, той изрази загриженост към обезверените, болните и  самотните хора, които минават през труден период в живота си. Спомена за хората, чиито близки са зад граница, както и хилядите бедни българи, борещи се за своето оцеляване. "Всяка стъпка към тях възвръща част от достойнството ни като общество", посочи Радев. По думите му, изминалата година е донесла надежди, но не и прелом. А истината, справедливостта и закоността все още остават несбъднати очаквания.

Президентът загатна за българския нрав и призова всеки един да бъде поне толкова взискателен към себе си, колкото и към другите. Радев подчерта, че страната ни се нуждае най-вече от справедливо и сплотено общество, за които са нужни разум, воля и морал. "Всеки от нас свързва смяната на годините с добри намерения, надежди и заричания. Те често угасват още през януари. Успехът остава редом с тези, които не жалят сили през цялата година. Защото дали годината ще е добра или лоша, зависи от нас и най-вече от общите ни усилия", отбеляза президентът на прага на новата година.

Някои ще упрекнат държавния глава, че е подминал най-важното за страната ни събитие през 2018-а, а именно председателството на Съвета на Европа, и ще го уличат в лява реторика. Други пък ще го похвалят, че е загрижен и се обръща към най-уязвимата част от българския народ. Но така или иначе, търсен или не, се получи баланс в новогодишните думи на премиер и президент. Защото председателството ще мине и отмине, но вътрешните проблеми ще останат и ще трябва да се решават. И то с усилията не само на политиците, а и на цялото общество.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст