За седма поредна година ще бъде дадена оценка за успехите и провалите в българската архитектура – един поглед за изминалата година, определени от WhAT Association, чрез онлайн гласуване, което продължава до 31 януари.Отдавна това вече не е класация, а едно обобщение на българската архитектурна година, обобщение, което е важно да се прави редовно и да се прави на популярен и разбираем език, защото архитектурата служи на всички хора, разказва архитект Неда Василева пред БНР.
Тя допълни, че архитектурните проблеми и тенденции, събития и всичко, което се случва в нашия бранш, е добре да бъде обяснено на широката аудитория. 2017 година е много добра за обобщение, освен многото годишнини, това беше годината, в която се навършиха десет години от приемането ни в ЕС, и българската архитектура изживя много през тези десет години, но тя излезе променена и една идея по-европейска. Основните категории са "Архитектурно събитие на годината", "Сграда на годината" "Архитектурна тенденция", "Архитектурна нормалност" и бъг, тоест, добрите и лошите примери, "Личност на годината", "Книга на годината".
Тази година имаме нулева година за ресторант, бар или изобщо интериорните постижения. Случиха се и много смислени изложби. Няколко млади студенти от Института по архитектура, строителство и геодезия направиха няколко инициативи, които извадиха архитектурното образование извън нашата местна общност и спечелиха правото да организират срещата на координаторите на Европейската асамблея на студентите по архитектура, направиха разговори с различни представители извън нашата сфера, заключи Неда Василева.