През 2018-а финансовите показатели на банковия сектор в Европа ще се движат нагоре – това прогнозират анализаторите от Citigroup. Тази тенденция е продължение на подобрението в тяхното състояние, което бе отбелязано в последните месеци на изминалата година.
Изчисленията на банкерите сочат, че от 3.7% възвръщаемост на активите през 2016 г. банковата индустрия ще се движи към 11% през 2020 година. Това повишение ще се дължи на увеличението на приходите, което на свой ред ще доведе до ръст на кредитирането и до свиване на разходите.
Банковите анализатори отбелязват, че в края на септември 2016-а финансовите институции от Европейския съюз са били най-слабо представящият се сектор за последните десет години от всички 285 сектора, които Citigroup следи. Въпреки това, според борсовия анализиатор на компанията Андрю Комбс, вече се наблюдава подобрение, макар че кредитните институции в общността трудно се отлепят от дъното.
Комбс допълни, че в Европа средната възвръщаемост на банковите активи е намаляла с 14%, но спадът при малките банки е с 6 на сто. Същевременно през последните две години се отчита скромен ръст на приходите, предимно от такси. Според него в резултат от увеличението на кредитирането догодина секторът ще отчете ръст на печалбите от около 9-10 процента.
Експертът напомни, че търсенето на кредити в еврозоната значително се повишава, но все още не е ясно какъв резултат ще предизвикат новите регулации.
"Банковият сектор в Европа е силно фрагментиран. Всъщност четирите най-големи банки в еврозоната държат около 28% от всички депозити на Стария континент. Това е показателно за предимствата на големите кредитни институции пред малките. Проблемът е, че малките банки са подложени на голям натиск заради високите си разходи. Факт е, че те не могат да заделят голяма част от приходите си за модернизация и иновации, както правят големите (около 15-25% от приходите отиват именно за IT решения). Освен това стимулирането на консолидацията продължава", добави Комбс.
Той очерта три сериозни предизвикателства пред кредитните институции в Европа: ниската доходност, необходимостта от значителни инвестиции в технологии и натиска върху печалбите.
"Много от клиентите ни в момента са изправени пред важни решения за консолидация", съобщи ръководителят на "Корпоративно и инвестиционно банкиране" в Citigroup Луиджи ди Веки. Според него прогнозите за 2018 г. са оптимистични, а годината ще бъде "атрактивна" по отношение на банковото финансиране. Той допълни, че ако Европейската централна банка (ЕЦБ) директно финансира публичния сектор, тогава количествените улеснения ще продължат да играят важна роля за корпоративните облигационни емисии.
"Истината е, че дълговият пазар е много зависим. На първо място от лихвите. Но съм оптимист, че пазарът ще продължи да бъде атрактивен за финансиране", добави банкерът. Той обаче уточни, че решенията за консолидация не бива да се вземат прибързано, защото обстановката е такава, че изисква внимателно да се отчитат и геополитическите фактори.
Луиджи ди Веки поясни, че преди около 20 година Европа е създавала към 40% от продукта на световната икономика, докато сега този дял е едва около 15%, което е показателно за намаляващата й значимост. Това е една от основните причини да се мисли за консолидация и в банковия сектор, защото ако не си голям, е почти невъзможно да се конкурираш с големите, заключава експертът.