ДА СЕ СЛОЖИ СЛЕД "Шенгенската зона и банковия съюз"
Възможностите, които се откриват пред Европа, съвсем не означават, че не я дебнат и опасности. Наистина, вълната на национализма беше овладяна, но взе своята дан – показателно за успеха й е доброто представяне на евроскептичните популисти на парламентарните избори в Германия и Австрия. Успехът на "Алтернатива за Германия", която стана трета сила в Бундестага, доведе до ситуация, при която проевропейското управление на федералната република може да бъде спасено само с цената на нова голяма коалиция между християндемократите и социалдемократите, при все че и двете партии не я желаеха. Успехът на преговорите между тях не е гарантиран и ако не се стигне до сделка, страната е заплашена от дестабилизация, която ще върже ръцете на канцлера Ангела Меркел и по отношение на европейската й политика. При споразумение обаче щетата пак ще бъде нанесена поради две причини: първо, крайнодесните ще се утвърдят като водеща алтернатива на управляващите, и второ, нормалният политически механизъм, при който двете основни партии се конкурират за управлението на държавата, ще бъде нарушен с опасност да атрофира.
Тревогата, идваща от Австрия, е още по-сериозна, след като там крайнодесните влязоха във властта. Европейският съвет за външна политика излезе със становище, според което именно алпийската република сега може да се превърне в руски "троянски кон" в Европа. Предупреждението се основава на факта, че Партията на свободата на Хайнц-Кристиан Щрахе е една от неколцината европейски формации, които поддържат официално сътрудничество с "Единна Русия" – партията на Владимир Путин.
Анализът твърди още, че близкото обкръжение на Щрахе е изградило тесни връзки с ултраконсервативни руски интелектуалци и олигарси.
Другата страна, разглеждана вече традиционно като руския съюзник в Евросъюза, е Унгария. През пролетта в нея ще се проведат парламентарни избори, а проучванията на нагласите за момента показват смазваща преднина от 57 на сто за партията "Фидес" на премиера Виктор Орбан. Победата на Орбан не само ще подхрани източноевропейското противопоставяне на политиката на Брюксел и призивите за консервативен завой в Евросъюза, но и ще подсили страховете от ерозия на демокрацията в региона.