Бившият британски премиер Тони Блеър е предупредил помощниците на Доналд Тръмп, че британските разузнавателни служби биха могли да ги наблюдават по време на предизборната кампания през 2016 г., твърди нова книга, издадена във Великобритания, съобщава лондонският таблоид Телеграф. Бившият премиер споделил "сочния слух" с Джаред Кушнер, зет на Доналд Тръмп, когато двамата се срещнали през февруари 2017 г., сочи книгата на журналиста Майкъл Улф.
Г-н Блеър предполагал, че британците "са подложили на надзор персонала на кампанията "Тръмп ", следили са телефонните обаждания и други комуникации дори на самия Тръмп, се казва още в книгата. Твърдението е част от поредицата експлозивни твърдения на господин Улф, наречени "Огън и ярост: Вътре в Белия дом на Тръмп". Тя се основава на повече от 200 интервюта, включително с американския президент, с членове на неговия вътрешен кръг и с други ключови играчи. Извлечението, публикувано от лондонския вестник "Таймс", разкрива подробно какво се е случило, когато Тони Блеър се е срещнал с г-н Кушнер във Вашингтон преди почти една година.
Той пише: "През февруари Блеър посетил Кушнер в Белия дом. При това пътуване сегашният дипломат на свободна практика, който може би иска да докаже полезността си в този нов Бял дом, споменава сочен слух: възможността британците да са поставили под наблюдение кампанията на Тръмп, следили са телефонните му обаждания и други съобщения". Днес обаче Тони Блеър отрича това. В програмата на BBC Radio 4 той отбелязва: "Тази история е пълна измислица. Никога не съм имал такива разговори в Белия дом, извън Белия дом, заедно с Джаред Кушнер или с някой друг".
На въпроса дали се е срещнал с г-н Кушнер, бившият министър-председател отговори: "Разбира се, че го срещнах и ние обсъдихме близкоизточния мирен процес". Г-н Блеър настоя, че по време на срещата не се е натискал за спецсъветник на Тръмп по близкия Изток: "Никога не съм търсел такъв пост, никога не съм го предлагал, не го искам", добавил той.
Г-н Уулф твърди, че макар администрацията на Обама да не е поискала от британските разузнавателни служби да разследват кампанията "Тръмп", официалните представители на Обединеното кралство може би са повярвали, че това би било "полезно". Извлечението продължава: "Не беше ясно дали информацията е слух, информирани предположения, спекулации или други неща".