БАИ-Е.Караниколов-2017 отчет

 

??????\останалите 7 сертифицираните поректи са тайна. няма информация и на сайта на БАИ. последният публикуван списък там на инвеститорите у нас е от края на 2016 г.

 

Емил Караниколов: Доверието на инвеститорите към България се завръща

18.01.2018 14:55; 24 часа онлайн

От началото на 2018 година са издадени 10 сертификата по Закона за насърчаване на инвестициите с общ размер на предварителни инвестиции от 588 млн. лева и планирани 877 нови работни места. Това съобщи министърът на икономиката Емил Караниколов на брифинг днес, цитиран от БТА.

Четири от проектите ще се изпълняват в преработващата промишленост, един в автомобилостроенето, което е второ разширение на това производство, два проекта са за централни услуги на международните компании, уточни Караниколов.

Министърът информира, че в последните работни дни на 2017 година и в началото на тази година са били сключени седем договора и сертифицирани проекти по Закона за насърчаване на инвестициите , като общият размер на инвестициите е почти 100 милиона лева, очаква се разкриване на нови 1905 работни места. Общо за последните два дни на миналата година и от началото на тази година, имаме инвестиции за около 350 млн. евро и 2700 работни места, каза Караниколов.

Той припомни, че по Закона за насърчаване на инвестициите има различни стимули за изграждане на инфраструктура, за премахване на административни тежести и предоставяне по-бързо на административни услуги. В края на миналата година са били сключени три договора с общините Габрово, Девня и Белославци за изграждане на инфраструктура към съответните заводи, които ще произвеждат в България.

По думите на Караниколов важна новина е, че от всички сертифицирани проекти за миналата година – 31 за общо над 300 милиона лева, за около 5000 работни места, петнайсет са във високотехнологичния сектор и производството. В предишните години са били в логистиката.

Заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов отбеляза, че има добър поток от инвестиции и интерес към българската икономика. Той допълни, че са важни данните, които отчита НСИ за брутния вътрешен продукт и за неговата структура. По думите на Борисов за първи път през последните две отчетени тримесечия от НСИ , генератор на икономическия растеж отново стават инвестициите. Досега това беше потреблението и износа. Инвестициите растат с 4,3 процента в реално изражение, това в номинално за последните девет месеца на 2017 година са над 950 милиона лева ръст в показателя брутообразуване в основен капитал, допълни Борисов.

Министърът на икономиката обобщи, че доверието на инвеститорите се завръща към България. По думите му това категорично говори, че правителството води успешна политика. Емил Караниколов коментира, че няма как новите инвеститори и тези, които разширяват инвестициите, да не се съобразят и с това, което правителството прави, а то е във връзка с борбата с корупцията, монополите и контрабандата.

Караниколов увери, че тази година ще е изключително успешна за българската икономиката. Той допълни, че скоро с подкрепата на работодателските организации ще има нови инициативи за мерки за привличане на нови инвеститори, както и разширяването на съществуващ бизнес в България.

В отговор на въпрос, Караниколов каза, че квалификационната карта по региони, в която всеки инвеститор ще може да вижда какъв бизнес има на територията в България, се подготвя. В момента се свързва с картите, които има МОН с цел всеки инвеститор да вижда какви учебни заведения и университети съществуват. Обвързва се и с Агенцията по заетостта , за да се вижда и какви свободни бройки и специалисти има в регионите. Ще има и мобилно приложение за инвеститорите, чрез което те ще могат да се запознават на различни езици с пълната информация. Създава се и виртуално ръководство към Агенция за инвестиции, което ще работи денонощно. По отношение на индустриалните зони , министърът каза, че в момента се водят преговори със седем големи инвеститори.

Попитан за подготвяните нови договори от "Кинтекс", министърът каза, че "Кинтекс" работи за осигуряване на договори не само за държавните дружества от военнопромишления комплекс, но и за частните. Скоро предстои подписването на такъв договор с "Дунарит". Работи се за осигуряване на допълнителни договори с нови дестинации, с които в годините сме работили, но през последните не работим, каза Караниколов и уточни, че няма забрана за тези държави за продажба на военна промишленост.

По отношение на заплатите в държавните дружества от военнопромишления комплекс, Караниколов каза, че те са увеличени миналата година, ако има възможност и тази година ще бъдат увеличени.

Емил Караниколов връчи три сертификата за инвестиция клас А по реда на Закона за насърчаване на инвестиции на фирмите "Амилум България" ЕАД, "Кастамону България" АД и "Витте Аутомотив България" ЕООД.

 С новия проект производството на "Амилум България" ЕАД ще се удвои. Повечето от продукцията се изнася.

………….

Разработват мобилно приложение за инвеститорите

18.1.2018 Банкеръ, Ще бъде разработено мобилно приложение за инвеститорите, както и денонощно виртуално деловодство за тях към Агенцията за инвестиции. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов. 

"Мобилното приложение ще бъде на различни езици, по този начин компаниите ще могат да се запознаят с пълната информация за условия за инвестиции. Картата, която подготвяхме още от миналата година, в която всеки инвеститор ще може да вижда какъв бизнес има на територията, разбита на региони в България, се подготвя", обясни Караниколов, цитиран от "Дарик".

Той поясни, че в момента свързват с картите, които имат от МОН, с цел всеки един инвеститор да вижда какви учебни заведения и университети съществува. Също и с Агенция по заетостта за да се вижда и какви свободни бройки и какви специалисти има.

………….

„Предприет е нов подход за развитието на индустриалните зони в България – първо ще се изгражда инфраструктурата на зоната и едва след това ще се продава или ще се дава право на строеж, за да могат инвеститорите да влизат в готови индустриални зони“, поясни министърът.

Той допълни, че това е едно от допълнителните облекчения за потенциалните инвеститори, за които се работи през Закона за насърчаване на инвестициите. Коментирано бе и недостига на работна ръка, който се отразява сериозно върху инвестиционния климат.

……….

Министърът на икономиката Емил Караниколов обсъди възможностите за изграждане на индустриална зона в Търговище с представители на бизнеса и местната власт. Това стана по време на форум, организиран от община Търговище, на който присъстваха и кметът на града Дарин Димитров, както и областният управител Митко Стайков.

„Изграждането на нови икономически зони и развитието на старите е една от целите, които Министерството на икономиката има пред себе си в посока решаване на регионалните диспропорции“, заяви министър Караниколов. По думите му икономическите зони са една от мерките за привличане на допълнителни инвестиции, които ще доведат до повишаване на конкурентоспособността на българската държава, а оттам и до вдигане на жизнения стандарт чрез увеличаване на заплатите и подобряване на условията за труд.

Караниколов припомни, че в индустриалните зони първо ще се изгражда прилежащата инфраструктура, а след това ще се продават терени и право на строеж. Той подчерта също, че ще има нови насърчителни мерки за инвеститорите в тях.

"Разчитам на областните управители, на местното самоуправление да предлагат и допълнително терени за изграждане на индустриални зони", каза още икономическият министър.

По време на дискусията министър Караниколов запозна присъстващите и с напредъка по редуцирането на административната тежест, като подчерта, че Министерството на икономиката е едно от трите министерства с най-много изпълнени мерки.

…………….

 

Министър Караниколов: Инвестиции за близо 700 млн. лева и 2700 нови работни места има от края на 2017 г. и началото на 2018 година

 18 януари 2018 сайт МИЕ

От началото на 2018 г. са издадени 10 сертификата по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) с общ размер от близо 600 млн. лв. и планирани 877 нови работни места. В края на 2017 г. и началото на 2018 г. Министерството на икономиката сключи договори за насърчаване на 7 сертифицирани проекта по ЗНИ с общ размер на инвестициите 99.76 млн. лв. и 1905 нови работни места. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на брифинг, на който присъстваха зам.-министрите на икономиката Лъчезар Борисов и Александър Манолев, както и изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.

Икономическият министър подчерта, че един от финансовите стимули по ЗНИ, който има значение за предприятията в производството е изграждането на елементи на довеждаща инфраструктура. В тази връзка стана ясно, че в края на 2017 г. са сключени договори с инвеститорите и общините, в които се осъществяват сертифицираните инвестиционни проекти, като на общините Габрово и Девня и Белослав е предоставен ресурс от бюджета на министерството в общ размер на 3.94 млн. лв.

„Тази положителна тенденция се потвърждава от броя на сертифицираните проекти по ЗНИ“, категоричен бе министър Караниколов. По думите му през 2017 г. са  издадени 31 сертификата. Общо предвидените с проектите инвестиции възлизат на 311.5 млн. лв. и се очаква разкриване на 5850 нови работни места. 15 проекта се осъществяват във високотехнологични производства и услуги и са разпределени на територията на различни области в страната.  За сравнение през 2016 г. са сертифицирани 24 проекта, а през 2015 г. само 12.

От своя страна зам.-министър Лъчезар Борисов заяви, че за първи път през последните две отчетени тримесечия от НСИ става ясно, че генератор на икономически растеж са инвестициите, а не само потреблението и износът, които растат с 4,3% в реално изражение.

По време на брифинга министър Караниколов връчи и три сертификата на фирмите „Амилум България“ ЕАД, „Кастамону България“ АД и „Витте Аутомотив България“ ЕООД за инвестиция клас А по реда на ЗНИ. Общият размер на инвестициите на сертифицираните фирми е 269 472 000 лв., като се предвижда откриването на 362 нови работни места. Инвеститорите благодариха на Министерство на икономиката и БАИ за ползотворното сътрудничество.

В заключение министър Караниколов изрази увереност, че 2018 година ще е много успешна, като разчита за това на конструктивния диалог с работодателските организации и бизнеса.

……………

Доверието на инвеститорите се завръща, отчете икономическият министър

Автор: Ваня Костадинова  Мъни.БГ, 18.01.2018 13:59:52

"От началото на 2018 г. са издадени 10 сертификата по Закона за насърчаване на инвестициите с общ размер на предварителните инвестиции от 588 млн. лева и планирани 877 нови работни места".
Това заяви икономическият министър Емил Караниколов на брифинг в Министерство на икономиката по време на връчването на сертификати по Закона за насърчаване на инвестициите.

От думите му стана ясно, че от тях четири проекта ще се изпълняват в обработващата промишленост и в автомобилостроенето.

"Доверието на инвеститорите към България се завръща. Това категорично говори, че правителството води успешна политика", заяви Караниколов.

В края на 2017 г. и началото на 2018 г. са сключени и 7 договора за сертифицирани проекти като общият размер на инвестициите е 100 млн. лв., очаква се разкриване на нови 1905 работни места. Общо за инвестициите за този период са 350 млн. евро и 2700 работни места.

В края на миналата година са сключени договори с общините Габрово, Девня и Белославци за изграждане на инфраструктура към съответните заводи, които ще произвеждат у нас.

От всички сертифицирани за миналата година проекти, които са 31 за общо над 300 млн. лв. с почти 5000 работни места, около 15 от тях са във високотехнологичния сектор, стана ясно от думите на Караниколов.

Според данните, които отчита НСИ е, инвестициите отново стават генератор на икономическия растеж. Те растат в 4,3 %.

Министърът на икономиката връчи сертификат клас А на фирма Амилум България, чиято инвестиция е на стойност над 242 млн.лв.; Кастамону България с инвестиции над 15 млн.лв и ВИТТЕ Аутомотив България с инвестиция 12 млн.лв.

..

Министърът на икономиката Емил Караниколов ще даде актуална информация за размера на издадените от началото на 2018 година сертификати и сключените договори за насърчаване на сертифицирани проекти от края на 2017 г. и началото на 2018 година.

По време на брифинга той ще връчи и три сертификата за инвестиция клас А по реда на Закона за насърчаване на инвестиции (ЗНИ). Сертификати ще бъдат връчени на фирмите „Амилум България“ ЕАД, „Кастамону България“ АД и „Витте Аутомотив България“ ЕООД.

Събитието ще се състои в четвъртък, 18 януари 2018 година, от 13 ч. в сградата на Министерството на икономиката на ул. Славянска 8.

((От началото на 2017 г. у нас са сключени договори за инвестиции на стойност 350 млн. евро. Очаква се по тях да се открият около 3000 нови работни места, съобщи министърът на икономиката Емил Караниколов.

През последните месеци расте инвеститорският интерес към страната ни, въпреки общия спад на вложенията у нас за миналата година, похвали се министърът. За миналата година са одобрени 31 сертификата за около 350 млнв. Лева и около 5000 работни места. Годината започва изключително положително и това отговаря на въпроса дали за България се говори все още толкова много като място за корупция , защото след като идват инвеститорите, значи нещата са променени, обобщи министърът. 

…………….

Емил Караниколов: „Кинтекс“ подготвя нови договори за продукцията на военните заводи

17.1.2018 БНР, Според икономическия министър Емил Караниколов военнопромишленият комплекс работи много добри. Държавната компания „Кинтекс“ подготвя нови договори за продукцията на военните заводи. Пред подписване е голяма сделка за „Дунарит“ в Азия, коректно се изпълняват и договорите на „Емко“.  Държавната търговска компания „Кинтекс“ работи еднакво добре както за частните, така и за държавните заводи от военната промишленост, съобщи министърът по време на изслушване в парламентарната комисия по икономическа политика.

Специално по казуса „Емко“, стоката, която беше на пристанище Бургас, пристигна в третата страна, с която имахме договор. Тя пък плати на „Кинтекс“ дължимите суми за доставената продукция.  Парите са платени до стотинка на дружеството „Емко“. За „Дунарит“ уверявам, че индийската държава е одобрила самото дружество като производител на съответната продукция, без да казвам каква е.

„Кинтекс“ прегоравя, включително със страни, с които отдавна не е работилаи няма забрана за търговия, допълни министърът.

……….

 

Стамен Янев: Условията за инвестиции и бизнес в България се подобряват

18.1.2018 Инвестор, Членството ни в НАТО и ЕС допринасят за добрата бизнес среда, твърди директорът на Българската агенция за инвестиции

Условията за инвестиции и правене на бизнес в България се подобряват, заяви Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

“Факт е, че още в първите седмици на тази година имаме 10 нови сертифицирани проекта на стойност около 600 млн. лв. с възможност да разкрият над 2 500 нови работни места”, коментира още той.

Според него през 2016 г. са одобрени 24 нови проекта, а през 2017 г. – 31, като голяма част от тях са подписани при настоящия кабинет.

По думите на Янев членството ни в НАТО и ЕС допринасят за добрата бизнес среда.

Вижте повече във видеото. 

 

………..

Министърът на икономиката Емил Караниколов отчете значителен интерес към България като инвестиционна дестинация

19 януари 2018 / 15:26

    Отчитаме значителен интерес към България като инвестиционна дестинация, особено в производството и бизнес услугите с висока добавена стойност. Това каза министърът на икономиката Емил Караниколов днес по време на парламентарния контрол.
    По думите на министъра освен интерес от нови инвеститори се наблюдава и тенденция за разширяване на присъствието на вече установени в България инвестиции, което е знак за доверие на инвеститорите и добър инвестиционен климат. "От ключово значение за увеличаване на преките чуждестранни инвестиции е инициативата и маркетинга, който се извършва от България. Страната ни е една от най-конкурентоспособните инвестиционни дестинации в Европа", заяви Караниколов.
    Според него предлаганите от България насърчителни мерки са конкретни и са конкурентни на тези, които се предлагат за държавите от Централна и Източна Европа.
    За последните три пълни години, за които са налични данни на сайта на БНБ, са отчетени общо 4,3 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции, каза Караниколов. През 2015 г. е постигнато рекордно ниво на преките чуждестранни инвестиции от 2,48 млрд. евро, като през 2016 г. отчетените към момента предварителни стойности са в размер на 660 милиона евро. Министърът обясни, че една от причините за по-ниските стойности се дължи на методологията за отчитане, съгласно която годишните данни се реализират 15 месеца след отчетния период.  Окончателните данни често се различават значително от предварителните, което прави непрепоръчително сравняването им, уточни Караниколов.
    Той допълни, че данните не отчитат увеличението на българските инвестиции и разширяването на вече съществуващите в страната чуждестранни и български инвестиции. По думите на Караниколов от важно значение е структурата на преките чуждестранни инвестиции, защото от нея може да се направи изводът дали паричните потоци са към устойчива икономическа дейност. Най-големият дял на преките чуждестранни инвестиции за периода 2014-2016 г. е на инвестиции в сектора "Финанси и застраховане" – 20.02 процента, следвани от "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" – 17.80 процента, и "Строителство" – 14.05 на сто. В преработващата промишленост са постъпили 9.44 процента от инвестициите, като през 2015 г. са привлечени рекордно високи инвестиции – 20.46 процента, а абсолютната им стойност е 531 милиона евро, допълни Караниколов. 
    Той отбеляза, че тенденцията се потвърждава и от броя на проектите, получили сертифициране по Закона за насърчаване на инвестициите – през 2017 г. са издадени 31 сертификата, като общо предвидените с проектите инвестиции са за 311 милиона лева и се отчита разкриване на 5850 работни места. Петнайсет от проектите са във високотехнологични производства и услуги и са разпределени на територията на различни области в страната. Досега тенденцията беше предимно логистика и се съсредоточаваше в определени центрове в България, припомни министърът.
    През 2016 г. са сертифицирани 24 проекта, а през 2015 – само 12. Потенциалните проекти, по които работи Българската агенция за инвестиции, към момента са 28 с планирани над 5600 работни места, като повече от половината са във високотехнологичните дейности, каза Караниколов.
    Инвестициите, които са бруто капиталообразуване на основния капитал за периода януари – септември 2017 г., по предварителни данни на НСИ, са в размер на 13,38 милиарда лева, което представлява 18,79 процента от БВП, или с 954 милиона лева повече от същия период на 2016 г., посочи министърът. Инвестициите като разходи за придобиване на дълготрайни материални активи са 10 милиарда и 77 милиона лева, което е с 260 милиона лева повече от 2016 година.
    Караниколов благодари на законодателната власт за бързото действие по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите и допълни, че след бързата санкция се надява скоро да бъде обявена една голяма инвестиция в България.   

Източник: София

 

…………

855, 5 млн. евро са чуждите инвестиции у нас за януари-октомври 2017 г.

19.01.2018 14:57; Мария Милкова

855, 5 млн. евро е размерът на чуждестранните инвестиции в страната за периода януари-октомври 2017 г. по предварителни данни. Това заяви икономическият министър Емил Караниколов по време на парламентарния контрол в петък в отговор на Румен Гечев за преките чужди инвестиции у нас. Караниколов посочи, че през същия период на 2016 година те са били 912 млн. евро.

През октомври 2017 г. преките инвестиции нарастват с 96,6 млн. евро при намаляване със 112 млн. евро за октомври 2016 г. Караникол уточни, че забавянето се дължи на изборите в страната, като в тези моменти инвеститорите изчакват, за да видят дали ще има стабилно правителство.

Предварителните данни за периода януари-септември 2017 г. показват, че близо половината привлечени за инвестиция са в преработващата промишленост, като Караниколов добави, че именно тези проекти са с дългосрочен хоризонт и са добри за икономическото развитие.

"За последните 3 пълни години, от 2014 до 2016 г., за които са налични данните за преките чужди инвестиции са отчетени общо 4,3 млрд. евро. През 2015 г. е достигнато рекордно ниво от 2,48 млрд. евро", допълни икономическия министър. Той каза още, че една от причините за по-ниски предварителни стойности се дължи на методологията за отчитане, в която годишните данни се реализират на 15 месеца след отчетния период, като окончателните данни често се различават от предварителните.

Още:

Проекти за 700 млн. лева стартирали за 20 дниРаднево бие по заплати Пловдив, а Козлодуй – София (Обзор)Караниколов: Инвестиции за 700 млн. лева и 2700 нови работни места има от края на 2017 г.

……………

Проекти за 700 млн. лева стартирали за 20 дни

18.01.2018 21:59; Марияна Бойкова

Министър Емил Караниколов и заместниците му Александър Манолев и Лъчезар Борисов с представителите на фирмите, които получиха сертификати. СНИМКА: Снимка: Йордан Симеонов

От 2 тримесечия вложенията, а не износът и потреблението са двигател на растежа

Проекти с инвестиции за 700 млн. лв. са стартирали в последните 20 дни. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов, преди да връчи днес сертификати клас А на три проекта за над 269 млн. лв. Те са на “Амилум България”, която разширява завода си в Разград и удвоява производството с инвестиция от над 242 млн. лв. Компанията преработва 1/4 от царевицата в България в глюкозо-фруктозен сироп, царевично нишесте и технически спирт.

“Кастамону България” получи сертификат за инвестиция от 15 млн. лв. Производителят на плочи от дървесни частици, ламинирани плочи и пелети се разширява, като до три години сумата щяла да набъбне до 100 млн. евро и до 1000 нови работни места.

“ВИТТЕ аутомотив България”, която произвежда заключващи системи за автомобили, също разширява производството си в Русе, влага 12 млн. лв.

От началото на годината други 10 проекта за 588,59 млн. лв. са получили сертификати, каза министърът.

В края на 2017-а и началото на тази година са сключени 7 договора, като общият размер на инвестициите е 100 млн. лв.

Общо от последните два дни на 2017 г. досега има вложения за около 350 млн. евро и 2700 нови работни места, обобщи Караниколов.

За сравнение – за цялата 2017 г. са сертифицирани 31 проекта за над 300 млн. лв. 15 от тях са в сектора на високите технологии, по-рано са били в логистика.

В последните две тримесечия двигател на растежа на икономиката са инвестициите, а не износът и вътрешното потребление, заяви зам.-министър Лъчезар Борисов, който се позова на данни на НСИ. Ръстът на инвестициите е 4,3%.

…………..

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст