Пленумът на Висшия съдебен съвет чрез гласуване прие становище до Конституционния съд на Република България по конституционно дело № 9/2017 г., с което се допуска за разглеждане по същество искането на главния прокурор на Република България за даване на задължително тълкуване на чл. 129, ал. 6 от Конституцията на Република България по въпроса „Какъв е обхватът на израза, с право на повторно назначаване, и дали точното му съдържание включва възможност за назначаване до два мандата (включително) за целия професионален стаж на магистрата и независимо дали в един и същ, или в различни органи на съдебната власт?“.
Пленумът на ВСС с 11 гласа „за“ прие становище, че длъжностите „административен ръководител” могат да се заемат не повече от два мандата в един и същ орган на съдебната власт, което ограничение не се отнася за цялото кариерно израстване на магистрата и същият може да се кандидатира за административен ръководител в други органи на съдебната власт.
Трима членове на ВСС подкрепиха проекта на становище, според който с посочената разпоредба „се установява забрана за заемане на длъжността „административен ръководител“ повече от два мандата не само в един и същ орган на съдебната власт, а през целия професионален стаж на магистрата“.
Четирима членове на ВСС подкрепиха предложения от Олга Керелска проект на становище, според което в един и същ орган на съдебната власт магистратът може да заема ръководна длъжност до два мандата със срок от пет години. След преминаване в друг орган на съдебната власт въз основа на конкурс за повишаване или преместване, магистратът има право на нов мандат като административен ръководител.
С определението за допустимост на Конституционния съд от 12.12.2017 г., Висшият съдебен съвет е конституиран като заинтересована институция, която може да предостави писмено становище в законово определения срок.
Становището на Висшият съдебен съвет ще бъде изпратено на Конституционния съд на Република България.