Газопровода БРУА+Италия-Турски поток

Унгария иска да купува от Румъния до 4 млрд. куб м газ годишно, намалявайки покупките от „Газпром“

от 3e-news

11.2.2018 | 11:00

Унгария в скоро време смятат да подпише договор за доставка на газ от Румъния, за да прекрати енергийния монопол ва Русия на газовия си пазар, заяви премиера на страната Виктор Орбан, съобщава агенция Bloomberg.

По думите му, страната смята да внася от съседни страни над 4 млрд. куб м газ годишно, започвайки от 2021 или 2022 г., с помощта  на компании от САЩ.

Унгарските компании вече са провели търг за доставка на газ от Румъния за срок от 15 години.

Унгарската част от връзката с Румъния вече е построена, румънската се строи.

Според статистиката на ВР, през 2016 г. Унгария е използвала 8,9 млрд. куб м газ, от които 7,2 млрд. куб м са от внос, като 5,1 млрд. куб м са импортирани от Русия.

По данни на „Газпром“ (статистиката се различава от ВР) през 2016 г. Унгария е купила от Русия 5,537 млрд. куб м газ, а през 2017 г. – 6,9 млрд. куб м синьо гориво.

………..

Румънската компания Трансгаз получи зелена светлина за строежа на газопровод, който ще свързва България, Румъния, Унгария и Австрия

22 март 2018 / 11:38

Букурещ, 22 март /БТА/ Румънското министерство на енергетиката е издало решение, което позволява започване на строителите дейности за изграждане на газопровода БРУА, който ще свързва България, Румъния, Унгария и Австрия, съобщава информационният сайт Зиаре, позовавайки се на прессъобщение на институцията. Тази стъпка дава възможно…

………..

 

Румънската компания получи зелена светлина за газопровод, свързващ и България

22.03.2018 11:55; 24 часа онлайн

Румънското министерство на енергетиката е издало решение, което позволява започване на строителите дейности за изграждане на газопровода БРУА, който ще свързва България, Румъния, Унгария и Австрия, съобщава информационният сайт Зиаре, позовавайки се на прессъобщение на институцията, пише БТА.

Тази стъпка дава възможност на румънския оператор на газопреносната мрежа Трансгаз да започне дейностите по строежа на новия газов коридор. В съобщението се отбелязва, че компанията Трансгаз е изпълнила всички необходими условия за осъществяването на този европейски газопровод.

"Чрез проекта БРУА Румъния ще може да експлоатира огромния си потенциал от залежи на природен газ в Черно море и по този начин ще се превърнем във фактор за енергийната сигурност в тази част на Европа", заяви министърът на енергетиката Антон Антон.

Първата фаза от проекта предвижда изграждане на газопровод с дължина 479 километра от Подишор (в югоизточния окръг Констанца) до Рекаш (в западния окръг Тимиш) и се очаква да бъде завършена до 2019 г.

………..

Букурещ даде зелена светлина за газопровод през България

Агенция Монитор – понеделник, 06-03-2017 – 18:55

Румънският министър на енергетиката Тома Петку е издал разрешение за строежа на газопровод, който ще свързва България, Румъния, Унгария и Австрия (БРУА), съобщи Romania-Insider.

„Газопроводът БРУА трябва да свързва Източна и Централна Европа с газовите находища в Каспийско и Черно море.

Новият газопровод ще има обща дължина от 550 км. и максимален капацитет от 1,5 млрд. кубически метра годишно за България и 4,4 млрд. кубически метра газ годишно за Унгария.

Работата по проекта ще започне до края на годината и газопроводът ще влезе в употреба през 2020 г., когато ExxonMobile и OMV започнат дейност по извличане на природен газ от Черно море“, заяви министър Тома Петку.

Проектът ще получи финансова подкрепа от ЕС чрез т.нар. „Механизъм за проекти от общи интерес“ на сумата от близо 180 млн. евро.

Румънските власти ще добавят допълнителни 220 млн. евро за проекта, уточни Romania-Insider.

……….

Кой накъде гледа за газ?

27 Юли 2017  Зиаре.ро  

Подводен газопровод край Александропулис. Снимка: фирмен сайт

За Унгария единствената опция за диверсификация на енергийните ресурси е нов тръбопровод, който да свързва Русия с Европейския съюз. В същото време поляците гледат към американците. Но кой ще е най-добрият план за Румъния?

Миналия месец унгарският външен министър Петер Сиярто каза, че единствената реална опция за диверсификация представлява свързването с южния газов коридор.

+++ още

…………

Румънският министър на енергетиката: Газопроводът БРУА ще започне да функционира през 2020 г.

на 05.03.2017  Автор: ПИК  05.03.2017

Работата по проекта БРУА (България-Румъния-Унгария-Австрия) ще започне в края на 2017 г., а газопроводът ще започне да функционира през 2020 г., когато „Ексон Мобил“ и „ОМВ Петром“ ще започнат извличането на природен газ от Черно море, заяви в интервю румънският министър на енергетиката Флориан-Тома Петку, предава Agerpres.

„Според графика на „Трансгаз“ (румънската държавна газотранспортна компания), работата ще започне в последната четвърт на 2017 г. и трябва да приключи в края на декември 2019 г. Така че през 2020 г. газопроводът би следвало да функционира. Също така, през 2020 г. „Екзон“ и „ ОМВ Петром“ ще приключат подготвителната работа за извличането на природен газ от Черно море“, заяви министърът.

…………..

Положиха тръбата на газопровода Гюргево-Русе

securitydecisions21.org Детайли

Категория: Енергия  Публикувана на 28 Септември 2016

Системата за пренос на газ на Румъния вече е свързана с тази на България, след като в неделя строителите прокараха под река Дунав основната тръба на газопровода Гюргево-Русе. Газопроводът ще бъде част от проекта БРУА (BRUA – България-Румъния-Унгария-Австрия) за пренос на природен газ от Черно море към Австрия.

 

Трите компании, изграждащи газопровода Гюргево-Русе – румънската държавна компания Трансгаз, частната румънска компания Инспет Плоещ и австрийският строител Хабау, прокараха под река Дунав основната тръба на газопровода, който ще свърже мрежите за природен газ на България, Румъния, Унгария и Австрия и ще позволи пренос на газ от Черно море към Австрия. Това е най-големият проект от този тип в Румъния и в Европа до момента, пионерски проект, се посочва в прессъобщение на румънското министерство на икономиката, след като министър Костин Борк посети в събота строителния обект.

Тръбата е била създадена в ателиетата на Инспет Плоещ, а австрийците от Хабау са се заели главно със сондирането под река Дунав, което започна в края на юли. Газопроводът Гюргево-Русе ще има обща дължина около 25 км, от които 15,4 км на територията на България и 5,2 км – в Румъния. Той трябваше да бъде завършен още през 2012 г., но се забави заради процедури около преминаването под река Дунав, припомня вестникът.

Тръбопроводът ще има максимален капацитет от 1,5 млрд. куб. м. газ годишно от България към Румъния, а капацитетът от Румъния към България ще бъде 500 млн. куб.м. газ годишно. Ще може да бъде използван както за внос, така и за износ на природен газ. Интерконекторът бе финансиран с европейски фондове на стойност 23 милиона евро, от които 10 млн. евро бяха отпуснати за строителните работи от румънска страна, а 13 милиона евро – за тези в България. Срокът за завършване е 31 декември 2016 г.

Газопроводът Гюргево-Русе ще стане част от проекта БРУА (BRUA), който се появи след провала на Набуко. Очаква се БРУА, който ще възлезе на 560 милиона евро, да бъде завършен през 2019 г. Румънската държавна компания Трансгаз подписа през септември в Будапеща споразумение, с което получава европейско финансиране от 179 милиона евро чрез Механизма за свързване на Европа за строителните работи по газопровода БРУА на румънска територия. Тръбата в Румъния ще бъде с дължина 528 км.

След като бъде пуснат в експлоатация, газопроводът БРУА ще осигурява максимален капацитет от 1,5 млрд. куб. м. природен газ годишно към България и 4,4 млрд. куб. м. газ годишно към Унгария. По него ще може да бъде пренасян към Австрия и други западноевропейски държави природен газ, извлечен от Черно море.

……………

 

 

Италианци дават рамо на газопровод през България.

22.3.2018 Стандарт, Италианските компании Eni и Snam обсъждат възможността да инвестират в изграждането на отклонение от газопровода „Турски поток" през България и Сърбия до австрийския хъб Баумгартен. Това съобщава руското издание Interfax Global Energy. Целта е Италия да си гарантира доставките на руско синьо гориво след прекратяването на транзита през Украйна догодина. През 2017 г. на Ботуша са получили от Русия близо 24 млрд. куб. м газ, като договорът на Eni за доставка на гориво от "Газпром" през Баумгартен изтича в 2035 г.

Поради това шефовете на Eni и Snam – Клаудио Дескалци и Марко Алвера, преди дни заявили, че може да обсъдят възможността за участие в проекта South Stream Lite, който повтаря маршрута на „Южен поток" през България и Сърбия до Австрия, но в съкратен вариант.

Подписахме договор за определен обем и очакваме, че този газ ще стига до нас през Баумгартен, казва Дескалци в интервю за Interfax Global Energy при представянето на стратегията на Eni в Лондон неотдавна. Snam също обсъжда възможността да инвестира в новия газопровод за доставка на руски газ през Балканите, коментира и Марко Алвера. Ако „Газпром" ни покани, ще обсъдим това, казва той в интервю за руския сайт.

South Stream Lite обаче е само един от вариантите за продължение на „Турски поток", които обсъжда „Газпром". Алтернатива за доставки на руски газ за Италия могат да бъдат още Трансадриатическият газопровод (ТАР), както и проектът ITGI-Poseidon.

………….. 

 

Междусистемна газова връзка България – Румъния (IBR)

Проектът "Междусистемна газова връзка България – Румъния" (IBR) се изпълнява съвместно от "Булгартрансгаз" ЕАД и "Трансгаз" С.А., съгласно подписан Меморандум за разбирателство на 01.06.2009 г.

Проектът е разделен на три части: участък под р. Дунав, наземна част на българската територия и наземна част на румънска територия. Реверсивната междусистемна връзка е с обща дължина 25 км., от които 15,4 км. на българска територия, 7,5 км на румънска територия и 2,1 км подводен преход през р. Дунав. Максималният капацитет на интерконектора е 1,5 млрд. м3/год. с диаметър на тръбата 500 мм. и работно налягане 54 бара.

На българска територия, строително-монтажните работи по наземната част на газопровода и газоизмервателна станция "Русе" са изпълнени. Успешно са приключени и хидравлични изпитания на плътност и якост.

При липса на нови затруднения, свързани със специфичната геоложка структура на участъка под р. Дунав, се очаква строително-монтажните работи да приключат до средата на 2015 г. и междусистемната връзка да бъде въведена в експлоатация.

…………….

Интерконекторът България-Румъния се въвежда в експлоатация

10.11.2016

Газопреносните оператори "Булгартрансгаз" ЕАД и "Трансгаз" С.А. – Румъния завършиха изграждането на междусистемната газова връзка България-Румъния. Интерконекторът България-Румъния е с обща дължина 25 км, от които 15.4 км на българска територия, 7.5 км на румънска територия и 2.1 км подводен преход през р. Дунав – основен и резервен газопровод. Тази година "Булгартрансгаз" ЕАД и "Трансгаз" С.А." подписаха договор с австрийската компания Хабау за изграждане на основния и резервния газопровод под река Дунав.

С пускането в експлоатация на интерконектора се изпълнява едно от изискванията на Европейския енергиен съюз за изграждане на липсващата междусистемна свързаност на газопреносните системи между страните. Увеличава се интеграцията на регионалния пазар на природен газ в Югоизточна Европа. Газовата връзка България-Румъния ще допринесе за диверсификацията на доставките на природен газ за двете страни, ще се гарантират постоянни и сигурни доставки на природен газ за битовите и индустриалните потребители в България и Румъния.

Откриването на интерконектора България-Румъния ще се състои на 11-ти ноември, петък, от 12 часа на площадката в град Мартен. За участие в церемонията са поканени министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, представители на правителството на Румъния, на Европейската комисия и други.

……………….

Интерконекторът България-Румъния ще допринесе за гарантиране сигурността на газовите доставки в Европа

11.11.2016

"България има първият изграден интерконектор – този с Румъния.  Благодарение на отличното сътрудничество и неуморните усилия на двете компании – "Булгартрансгаз" ЕАД и "Трансгаз" С.А." съоръжението вече е въведено в експлоатация. Много правителства говорят в управленската си програма за диверсификация, но тя се случва реално в правителството на премиера Борисов". Това каза енергийният министър Теменужка Петкова по време на церемония по въвеждане в експлоатация на газовата връзка. На събитието присъстваха още министър-председателят Бойко Борисов, заместник министър-председател по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, румънският министър на енергетиката Виктор Влад Григореску, председателят на КЕВР Иван Иванов, директорът на "Вътрешен енергиен пазар", Европейска комисия д-р Клаус-Дитер Борхард и други.

"След изграждане и на интерконектора с Гърция в страната ни ще функционира реален пазар на природен газ. С междусистемните газови връзки ще се гарантира и сигурността на газовите доставки в Европа", каза още Петкова. По думите на Клаус-Дитер Борхард интерконекторът България-Румъния е начална точка за развитие на региона на Югоизточна Европа. Очакваме и другите междусистемни газови връзки да бъдат изградени, подчерта той. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" ЕАД Георги Гегов допълни, че с въвеждането в експлоатация на газовата връзка се изпълнява още една стъпка за реализирането на концепцията на българското правителство за изграждане на газоразпределителния център "Балкан". Министър-председателят Борисов подчерта, че диверсификацията ще разкрие много добри възможности за бизнеса.

Интерконекторът България-Румъния е с обща дължина 25 км, от които 15.4 км на българска територия, 7.5 км на румънска територия и 2.1 км подводен преход през р. Дунав – основен и резервен газопровод. Тази година "Булгартрансгаз" ЕАД и "Трансгаз" С.А." подписаха договор с австрийската компания Хабау за изграждане на основния и резервния газопровод под река Дунав. Общата стойност на проекта възлиза на близо 24 млн. евро. , от които 9 млн. евро са предоставени от Европейската комисия.

……………

Въпрос относно откриване на газопреносната връзка – интерконектор, така е известна в публичното пространство, с Румъния и нормалното й функциониране

Въпрос от народните представители господин Петър Славов и господин Мартин Димитров относно откриване на газопреносната връзка – интерконектор, така е известна в публичното пространство, с Румъния и нормалното й функциониране

Министър Теменужка Петкова:

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славов, проектът за изграждане на междусистемна газова връзка България – Румъния се изпълнява съвместно от газопреносните оператори и на двете държави – "Булгартрансгаз" и Националната газопреносна компания "Трансгаз" – Румъния. След изграждане на основния газопровод от прехода, включително подводен преход на река Дунав, интерконекторът беше въведен в експлоатация през месец ноември 2016 г., така както бяхме поели като ангажимент и го изпълнихме. Към настоящия момент на румънска територия все още не е изградена Компресорна станция Подишор (КС – Подишор) която е предвидена като мярка за повишаване на налягането на румънска територия, с цел да се постигнат оптимални условия за функциониране на връзката в посока Румъния – България.
Както вече имах възможност да Ви информирам, предвижда се компресорната станция на румънска територия да бъде пусната в експлоатация през 2019 г., като е възможно това да се случи и по рано. "Булгартрансгаз" отчита необходимостта от осигуряване на нужното налягане за постигане на оптимално функциониране на интерконектора в най-кратки срокове. От страна на дружеството са предприети всички възможни мерки да бъде поставен фокус върху въпроса за необходимата допълнителна инфраструктура и това да бъдат спазени заявените от страна на "Трансгаз" ангажименти във връзка с нейното изграждане.
Темата е била обект на обсъждания в рамките на редица двустранни работни срещи между двете дружества по въпроси, свързани с изграждането и оперирането на междусистемната газова връзка. Освен в отношенията между двата оператора въпросът за скорошното изграждане и въвеждане в експлоатация на компресорната станция е поставян нееднократно в рамките на регулярни сесии на инициативата за газова свързаност в региона на Централна и Югоизточна Европа на Европейската комисия, в чиито обхват попада и Проектът за изграждане на интерконектора България – Румъния.
В разговорите по темата както на оперативно, така и на високо ниво българската страна е изразявала категорично своята позиция за необходимостта от разрешаване на въпроса с налягането на румънска територия, както в присъствието на Европейската комисия е изисквала от "Трансгаз" конкретни предложения и ангажименти за изграждане на необходимата допълнителна инфраструктура с цел постигане оптимално използване на вече изградената междусистемна газова връзка България – Румъния.
Следва да се отбележи, че независимо от това е възможно при кризисна ситуация да бъде приет за транспортиране газ в намалени количества – между 2,5 и 4 милиона кубически метра на ден в зависимост от продължителността на кризата, ако има такава.
С оглед скорошното пускане в експлоатация на интерконектора – на 11 ноември тази година, реалният пренос на количествата се очаква да започне от 1 януари 2017 г., след провеждане на съответните процедури за разпределяне на капацитета. В тази връзка бих желала да Ви уведомя, че в момента се водят преговори между двата оператора и до края на месеца предстои да бъде подписано споразумение за междусистемна свързаност, а на 14 декември е определена датата за търга за резервиране на капацитет – това са тримесечни търгове, които ще се провеждат като възможност за резервиране на капацитет, и по отношение на интерконектора Румъния – България. Благодаря Ви за вниманието.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст