НАП отговори на „Боец“

Галя Димитрова директор на НАП

На извънреден брифинг в четвъртък (22 март) изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Галя Димитрова опроверга разпространените в публичното пространство твърдения за несъбрани суми за ДДС на сума  16 млрд. лв. Дължимото е  за периода от 2000-та  до края на 2017 година. Справката представи в началото на седмицата (20 март) гражданското сдружение "Боец" след като е получило  отговор от НАП по Закона за достъп до обществена информация.

"Въпросните 16 млрд. лв. – това не са несъбрани приходи. Това е  целият размер на ДДС, който органите по приходите са установили, след като са извършили ревизии на различни субекти, след като са издали ревизионни актове и след като са разкрили данъчни злоупотреби", обясни Галя Димитрова. Тя поясни, че от въпросната сума (16 млрд. лв.) – 5.8 млрд. лв. са непогасени задължения, а от тази сума пък  5.4 млрд. лв. те са несъбираеми т.е. те са на лица, които са неплатежоспособни, не притежават никакво имущество и не е възможно към тях да бъде насочено принудително изпълнение.

Шефът на НАП припомни, че в периода 2000-2017 г. приходната агенция е събрала 200 млрд. лв. приходи за бюджета.

"При ръст на брутния вътрешен продукт от 18% за последните три години ръстът на приходите за бюджета, които НАП е събрала е 33% – почти двойно. Реалният ръст на приходите за последните три години е над 5 млрд. лв., за сравнение приходите за 2017-а са с една трета повече от тези, които сме събрали през 2014 година", подчерта Галя Димитрова. 

По отношение на твърдението, че страната ни е първенец по несъбрано ДДС в Европа, директорът на НАП отговори, че този вид измами не са български феномен, а са общ   проблем на Европейския съюз. Галя Димитрова напомни, че  изследване на ЕК за липсите от ДДС за 2015-а показват, че по този показател пред нас има седем европейски страни, сред които са Португалия, Италия и Румъния. 

Директорът на НАП обясни и как точно държавата се бори с укриването на косвения данък. 

"Ние въведохме специална система за превенция преди и след регистрация по закона за ДДС, което спира регистрацията на измамници. Ежемесечно се наблюдават данните за подадените декларации и специален софтуер търси несъответствия", обясни тя.

Друг инструмент в борбата със сивата икономика е прилагането на солидарната отговорност. Иначе казано отговорност се носи от управителите или други членове на органи на управление на компании, които имат непогасени в срок данъчни и осигурителни задължени. Благодарение на тази опция през изминалата година след ревизии са установени 216 млн. лв. ДДС.  

"Голям резултат дава и сътрудничеството с ГДБОП, МВР, прокуратурата, където има командировани служители на НАП. Вече четвърта година има засилен фискален контрол, чрез който в реално време се наблюдава превоза на стоките”, подчерта Димитрова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст