Какви са основните акценти в ключовата среща на високо равнище между ЕС и Турция във Варна? И какви ще бъдат резултатите от разговорите? На тези и други въпроси отговориха министърът за европредседателството Лиляна Павлова, външният министър Екатерина Захариева и началникът на кабинета на премиера – Румяна Бъчварова пред трите национални телевизии.
Според Лиляна Павлова основната задача на тази лидерска среща е възстановяването на диалога и доверието между ЕС и Турция. По думитей фокусът безспорно е сигурността и бежанците – изпълнението на споразумението за тяхната интеграция, изпълнението ангажиментите на двете страни и най-вече на Турция, интеграцията и оставането в тяхната страна, както и финансовите ангажимент, който европейските лидери поеха в тази посока.
Темата за финансирането е безспорна, защото е ясен ангажиментът, който европейските лидери поеха в осигуряването на този ресурс. Първият транш от 3 млрд. е факт. Има необходимост от изясняване каква сума е договаряна, дейност и обхват, но проектите са в изпълнение по отношение на първия транш. За втория е обсъдено, той се разделя на два компонента – хуманитарна и нехуманитарна помощ. Хуманитарната е пряко насочена за бежанците. Това не са средства,които се дават на Турция, а за подкрепа на бежанците чрез Турция, заяви Павлова.
Тя уточни, че нехуманитарната помощ е свързана с мерки, дейности, инфраструктура, образование и здравеопазване. Много е важно е тези средства да отидат ясно и категорично по предназначение, каза министърът за европредседателството и допълни, че волята да бъдат осигурени е безспорна.
"Това е много важна стъпка, защото тя е от интерес както за България, така и за Европа. България като външна граница е на челна позиция в ситуацията с Турция. За нас е изключително важно този диалог, добрият диалог, добросъседските отношения, които има между България и Турция, да бъде пренесен по един много добър начин в отношенията ЕС-Турция. Диалог, който видимо беше затруднен. Надявам се, че днес поставяме условията, създаваме една рамка този диалог да бъде възобновен, възстановен и нормализиран. Освен за България, това е важно и за Европа", каза още Лиляна Павлова.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева също акцентира върху важността на срещата за нормализиране на диалога с Турция
Това е среща Европейски съюз-Турция, не е двустранна среща. Всеки път, когато има двустранна среща, нашият премиер защитава интересите на България. Не за първи път важният въпрос за обезщетяване на тракийските бежанци се поставя в контекста на политическите дивиденти. По въпроса са създадени работни групи, които провеждат заседания. Ако е толкова лесно, от 1992 г. насам защо БСП не успяха да го решат? Есента ще има смесена комисия, на която ще се повдигнат нерешените въпроси. Спекулациите, които в момента се чуват, имат за цел да изместят фокуса от успехите на българската външна политика. Самият факт, че се състои такава среща в България, е успех", заяви Захариева по повод някои конкретни искания, поставени от опозицията в контекста на визитата на Ердоган.
"За 7-8 месеца България постигна толкова външнополитически успехи, за които БСП могат само да мечтаят. България има изключително активна външна политика, която за първи път позиционира сериозно България на геополитическата карта", допълни външният министър.
Според Захариева Европа казва на Турция, че трябва да се спазват стандартите и човешките права, ако Турция иска да стане член на Европейския съюз.
Тя очаква сигурност за българската граница и продължаване на споразумението за бежанците като крае резултат от разговорите във Варна. Темата на срещата е "Сигурност за България", подчерта Екатерина Захариева.
Нашата задача е да успеем да възстановим диалога между основните фактори в Европа и турската страна, коментира пък началникът на кабинета на премиера Бойко Борисов – Румяна Бъчварова.
"Фактът, че всички тези страни се съгласиха да участват в тази среща означава, че инициативата на българското председателство е за възстановяване на диалога и да подобри взаимоотношенията между трите институции“, смята Бъчварова. По думите й от Брюксел уверяват, че самото провеждане на срещата е голям успех за Съюза. "Ако диалогът протече по конструктивен начин, това е стъпка напред“, посочи тя.
Според нея е много важно да се запази добрият тон и да се постигне едно взаимно разбиране. Една от конкретните теми ще е парите за бежанци.
"В Брюксел не отричат тези суми да бъдат изплатени възможно най-скоро. Може да се очаква поставянето на този въпрос“, смята Бъчварова.
Началникът на кабинета на премиера коментира и думите на БСП по повод изказването на Ердоган за "душевните граници, които стигат до Кърджали". Според Бъчварова да се поставя този ултимативен тон е политически некоректно и нелепо. "Мисля, че е нелепо БСП да вкарва в този важен европейски контекст такъв въпрос. Това е проява на политическо неразбиране“, смята Румяна Бъчварова.