Черноморското крайбрежие на България предлага всичко, което европейският политически елит очаква от една добра среща на върха: екзотично място, спиращи дъха гледки и (най-важното) бъчви с изискано вино. Само Реджеп Тайип Ердоган да не се беше появявал. Така изданието "Политико" коментира срещата на върха между ЕС и Турция във Варна.
За ЕС турският лидер бе пословичната муха в супата по време на вечерята в понеделник. Вечерята, която се проведе в замък от 19-ти век, някога служил като лятната резиденция на българските царе, отговори на ниските очаквания и на двете страни, пише още изданието.
Лидерите на ЕС се тревожат, че Анкара стана по-скоро дългосрочен проблем, отколкото партньор, отбелязва "Политико". Но допълва, че все пак двете страни остават обвързани от острата реалност на съществуваща взаимна зависимост.
Европа се нуждае от Турция, за да запази живо двугодишното споразумение за бежанците, която е от решаващо значение за преодоляване на притока на сирийски бежанци към ЕС. ЕС вече е поел ангажимент за 3 млрд. евро, за да помогне на Турция да управлява бежанския поток от около 3.5 млн. души, а други 3 милиарда евро са на път.
В момент, когато популистите от Палермо до Стокхолм засилват позиции заради въпроса за миграцията, европейските лидери, особено германският канцлер Ангела Меркел, искат Брюксел да направи всичко необходимо, за да запази споразумението.
Перспективата за вдъхване на нов живот в кандидатура на Турция за присъединяване към ЕС обаче остава отдалечена, както винаги.
Това, което Ердоган получава от ЕС, може да бъде обобщено в една дума: оцеляване.
Забравете загадъчната реторика на Ердоган за Европа. Студената реалност е, че Турция е почти напълно зависима от ЕС, за да запази икономиката си.
ЕС представлява около половината от турския износ. С обща търговия от повече от 130 милиарда евро между двете страни, търговията на Турция с ЕС е повече от пет пъти по-голяма от тази със следващия най-голям партньор – Китай. Нещо повече, ЕС носи около две трети от чуждестранните инвестиции в Турция.
Междувременно корпоративният сектор на Турция е силно зависим от европейските инвеститори, за да финансира значителния си дълг – риск, наскоро подчертан от Международния валутен фонд.
Просто казано, турската икономика ще се влоши без Европа. Такава икономическа криза е единственото нещо, което всъщност би могло да струва на Ердоган властта му в краткосрочен план, пише още "Политико"
И обобщава, че именно това ни помага да си обясним защо Ердоган е бил толкова нетърпелив да проведе заседанието
*Заглавието е на "БАНКЕРЪ"