Печалбата на банките тръгна надолу

пазари

Печалбата на банковата система тръгна надолу след силния  си старт в началото на годината. Това показват данните на Българската народна банка (БНБ) за състоянието на банковата система към края на февруари 2018 година. За месеца печалбата на банките е била едва 72 млн. лв., или  по-ниска с около 30 млн. лв. спрямо отчетното през февруари миналата година – тогава е била  99.7 млн. лева. Общо за първите два месеца на годината финансовият резултат на банките в страната е 189 млн. лв., но е и спаднал  с 2.5% на годишна база.  Цитираният резултат включва всички 25 търговски банки и клонове на чуждестранни кредитни институции в страната.

Важно е да се уточни, че по-слабият резултат на банковата система не се дължи на лоши кредити. Напротив, през месеца спадът на обезценките продължи със сериозен  процент – 34.2 и за януари и февруари възлиза общо на 64 млн. лева. Напомняме, че преди година тези разходи се свиваха с далеч по-нисък темп.  

В Централната банка отчитат, че през втория месец на тази година се наблюдава увеличение на  кредитите и авансите, на съдържанието на портфейлите с ценни книжа, на депозитите и на балансовия капитал на банките. В размера и структурата на ликвидните активи обаче няма съществена промяна и към 28 февруари ликвидната позиция на банковия сектор остава висока.

БНБ регистрира увеличение  на собствения капитал на банките – през февруари той нараства с 57 млн. лв., до 12.3 млрд. лева. Централната банка отбелязва, че този резултат се дължи на печалбата на банките.

Ниските лихви по депозитите обаче  не стреснаха вложителите и влоговете им в банките  станаха  рекордна сума –  83.4 млрд. лева. Подобни равнища те не са достигали досега. Спестяванията в  търговските банки са с 4.8 млрд. лв. повече, отколкото през февруари 2017-а, сочи статистиката на Централната банка.

Да напомним, че средните лихви по срочните депозити на домакинствата в левове са 0.16%, а за тези в евро – 0.22 процента. Сходно ниски са лихвите при фирмените спестявания –  0,29% за депозити в левове и 0.42% за влоговете в евро. Въпреки това спестяванията на домакинствата постигат сериозен годишен ръст. Той е  2.3 млрд. лв., или  от 47.3 млрд. лв. тази сума нараства до близо 49.7 млрд. лева.

Още по-сериозно увеличение има при фирмените депозити. Те бележат годишен ръст от над 2.5 млрд. лв. – от 21.1 млрд. на 23.6 млрд. лева. Съществено увеличение има и при влоговете на кредитните институции – с 871 млн. лв. за година и  достигат  5.12 млрд. лева. Депозитите на финансовите предприятия – застрахователи, пенсионноосигурителни дружества и инвестиционни посредници обаче намаляват значително – с 1.35 млрд. лева. За сравнение, преди година те са възлизали на 4.11 млрд. лв., докато в края на февруари 2018-а тези спестявания се свиват до 2.76 млрд. лева.

Кредитите на домакинствата и  на фирмите постигат общ годишен растеж от 1.49 млрд. лв. и сумата става 53.3 млрд. лева.

Заемите на фирмите нарастват със 151 млн. лв. – до 33.34 млрд. лева. Домакинствата са заели с 1.3 млрд. лв. повече, или 20 млрд. лева.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст