Ваше Превъзходителство, притежавате докторска степен по философски науки от Университета на Виена. Има ли допирни точки между философията и дипломацията?
– Философията е майка на много науки. Общото с дипломацията е, че и двете ни дават преценка за абсолютните стойности – кое е добро и лошо, кое е важно и кое – маргинално… Така че постулатите от философията могат да се прилагат успешно в другите житейски сфери.
Защо се насочихте към дипломацията, а не към бизнес администрацията или правото?
– Завършила съм дипломация и международни отношения, както и право и бизнес администрация. Но мисля, че дипломацията обхваща всичко – да познаваш добре международното право, но и да си добър мениджър, за да управляваш ежедневните си мероприятия, срещи и задължения. Да бъдеш дипломат е голяма отговорност, защото представляваш страната си и защитаваш нейните интереси в чужбина. За мен е чест да съм част от азербайджанския дипломатически корпус и да изграждам мостове на сътрудничество между нашата страна и останалите държави.
Къде в досегашната Ви кариера се сблъскахте с най-сериозните предизвикателства?
– Работя в международните представителства на страната си вече 18 години. От опит знам, че предизвикателствата могат да те срещнат навсякъде. Дипломатът работи в постоянно променяща се политическа обстановка и среда. Трябва да си добре подготвен, за да приемаш предизвикателствата и да намираш най-ефективното разрешение. Аз предпочитам да търся позитивните аспекти – моята професия обединява хората, спомага за връзките между бизнеса, образователните институции… Така че всяко предизвикателство трябва да бъде превърнато в реализирана възможност.
Как се чувствате в България, успяхте ли да свикнете с тукашния манталитет и начин на живот?
– Обичам България и не казвам това от позицията на дипломат, а наистина го чувствам. От три години съм тук и никога не съм имала какъвто и да било проблем с адаптацията. В София всичко ми е много близко – хората, езикът, който вече разбирам, традициите, ценностите.
По време на работните си срещи сте посетили много региони в нашата страна. Кое място Ви направи най-силно впечатление?
– Пътувала съм из България и съм срещала много интересни хора и места. Страната е много красива. Обожавам Велико Търново – прекрасен град е не само заради древната си архитектура. Тук ще вметна, че Азербайджан помогна за реставрацията на „Трапезица”. Това е столицата на Второто българско царство и затова там се усеща силна енергия и дух. Обожавам и Розовата долина. Бях поканена от кмета на Казанлък да участвам в журито на конкурса „Царица роза”, видях розобера, прекрасният аромат на розите се усеща от километри. В Азербайджан също произвеждаме розово масло, което се използва за специални церемонии. Добавяме го за аромат и в чая ни, който приготвяме по специална технология.
По какво си приличат и по какво се различават българите и азербайджанците?
– Досега не съм открила нещо, в което сме различни. И двата народа са гостоприемни, сърдечни, приятелски настроени, хората са усмихнати. Обичаме да пеем, да танцуваме, обожаваме добрата храна, пътуванията. Както вие празнувате Баба Марта, така ние отбелязваме Навруз – 21 март, денят на пролетното равноденствие. Един от ритуалите, свързани с него, е прескачане на огън. Пожелаваме си нещо, а лошото изгаря в пламъците. Азербайджан е позната като "земята на огъня", защото близо до Баку се намира район, наречен "Горящите планини". През нощта там се виждат огньове, излизащи от земята, защото газът гори при взаимодействие с кислорода. Ние също боядисваме яйца.
Как бихте представили страната си пред българите, които не я познават добре?
– Всички знаят, че ние добиваме петрол и газ. Но освен това Азербайджан е третият най-голям производител на лешници в света. Известни сме с нашите нарове. Произвеждаме 250 различни сорта, от които става чудесен сос за риба, месо и салати. От нар правим сок, както и вино. Имаме и един непознат за вас плод – фейхуа, от който се получава чудесно сладко.
В Азербайджан предлагаме невероятни условия за туризъм – не само културен, но и балнеоложки и СПА туризъм. Известни сме с белия петрол, който помага в лечението на над 70 различни урологични, гинекологични, кожни и мускулни заболявания. Той се намира в курорта Нафталан, създаден в далечната 1873 година. Там идват хора от цял свят и получават първокласно обслужване. В Нафталан има уникален музей на патериците, които хората оставят, защото след лечението вече не са им нужни.
Културният ни афиш също е богат – тази година празнуваме 100-годишнината от основаването на Азербайджанската демократична република, първата в мюсюлманския свят дала правото на жените да гласуват. Отбелязваме и 110-годишнината на азербайджанската опера, ще празнуваме и 120-годишнината на азербайджанското кино, появило се само три години, след като братя Люмиер изобретяват кинематографията. Юбилей има и театърът ни.
Азербайджан е обединено мултикултурно общество, в което съжителстват мюсюлмани, юдаисти и християни. У нас са построени едни от най-ранните мюсюлмански и християнски храмове, например тези в прекрасното планинско село Киш. Както в България, така и в Азербайджан има величествени планини като Голям Кавказ с най-високия връх Базардюзи – 4740 метра. Много красиви са ски курортите ни Туфанда и Шахдаг, които се допълват от морските на крайбрежието на Каспийско море. На 60 км. южно от Баку можете да се наблюдава феномена кални вулкани. Друго наше национално богатство са изящните класически и модернистични килими, някои от които струват до 15 000 долара. Имаме седем училища за тъкачи, както и музей на килимите. Азербайджанската кухня е много вкусна с подправките и различните техники на готвене. Национално ястие е пилафът във всичките му разновидности. Вече има директен полет София-Баку, така че всички български туристи са добре дошли.
А кои аспекти на азербайджанската култура представяте у нас?
– В Русе организирахме изложба по случай 100-годишнината от рождението на световноизвестния ни композитор Гара Гараев. В Националната галерия представихме азербайджанските модерни творци. Изложихме и уникалните ни килими, както и традиционни бижута. Предвидили сме и изложба на открито в София, която да покаже прелестите на Азербайджан. Впоследствие тя ще пътува в другите големи градове. Продължаваме инициативата "Ден на азербайджанското кино", която стартира от "София филм фест".
Как се развиват двустранните икономически, политически и културни отношения между България и Азербайджан. В кои сфери те са задоволителни и къде са нужни повече усилия?
– Азербайджан е най-голямата държава в Южен Кавказ, която създава около 80% от брутния вътрешен продукт в региона. България е наш стратегически партньор. Имаме прекрасни политически отношения, неотдавна страната ни бе посетена от президентът Румен Радев и премиера Бойко Борисов. Ние сме важен коридор за вас към пазарите на Централна Азия чрез Каспийско море. Изграждаме железопътна линия от Баку през Тбилиси до Турция, която трябва да мине през България. Тя ще свърже Китай с Франция, като превозът на пътници и стоки между двете дестинации ще става за 12 дни. Имаме интересни проекти в земеделието, например производството на лимец, на вино, на плодова водка.
Привлекателна ли е България за азербайджанските туристи и обратното?
– Да, както знаете запалените скиори обичат да изпробват различни писти. Тази зима организирахме посещение на наши сънародници в Банско, Боровец и Пампорово и те останаха много доволни. От социалистически времена България е известна с черноморските си курорти и много азербайджанци идват тук на лятна почивка. Някои семейства дори си купуват апартаменти тук.
Азербайджан е една от най-бързо развиващите се икономики. Какво бихме могли да почерпим от вашия опит?
– Гордея се с това, че инвестирахме много в икономическото си развитие. Естествено всичко започна с петрола и газа, с които поставихме икономическата база, но впоследствие се развихме и в много други сфери – земеделието, IT сектора, транспорта, туризма. Така над от 60% от нашия вътрешен продукт вече се пада на други сфери, а не на традиционните продажба и пренос на нефт и газ. Изградихме перфектната инфраструктура с прекрасни пътища, железопътна система, пет международни летища, изцяло обновихме самолетите, имаме седем Boeing 787. Но най-важното е, че инвестирахме в човешкия капитал. Около 5 000 от най-обещаващите ни студенти получиха стипендии за най-елитните университети в САЩ, Германия, Франция, Канада… Единственото условие е след завършване на образованието си те да се върнат в Азербайджан и да работят две години в правителствения или частния сектор, за да помогнат на страната със знанията и уменията си. Баку е една от най-модерните столици – приема състезания от Формула 1, мачове от ЕВРО 2020, Евровизия, Европейските игри, Световната купа по художествена гимнастика…
По какви съвместни проекти в момента работят двете държави?
– Логично е най-сериозното ни сътрудничество да е в сферата на доставката и преноса на нефт и газ. До две години Азербайджан ще доставя на България 1 млрд. кубически метра газ, което е една трета от годишното потребление на страната ви. Азербайджан ще помага и за газификацията на България, която трябва да обхване около 1 млн. домакинства. България може да стане и транзитна точка за пренос на азербайджански газ към съседните ви държави. На есен очакваме азербайджанска бизнес делегация, която ще обсъди съвместни начинания с българските си колеги.
В сферата на транспорта и логистиката можем да сме си взаимно полезни с изграждането на хъбове и конектори към пазарите на Китай,Турция, Грузия, Афганистан, Пакистан… Разполагаме с най-голямото пристанище и най-големия търговски флот в Каспийско море, който може да пренася 25 млн. тона карго годишно. ЖП линията от Баку до България пък ще може да превозва 16 млн. тона карго и 3 млн. пътници. Притежаваме необходимата инфраструктура за достъп на българските стоки до Иран и Грузия.
Бихте ли ни разказали нещо повече за семейството си?
– Имам 5-годишен син, казва се Сердар, което означава "воин". Той вече говори четири езика – азербайджански, руски, английски, а вече и български от контактите си с приятели.
Как релаксирате, имате ли хобита, спортувате ли?
– Понякога посещавам фитнес, но най-много обичам да ходя пеша. Зелена София предлага много възможности за това. Любимото ми място е "Парк Врана". Когато времето е хубаво през уикендите може да ме откриете там с цялото ми семейство на чай с бисквитки. Красивият парк, с алеите, вековните дървета, езерцата с птици, фонтаните отварят сетивата.
Кое е любимото Ви място за ваканция или приятен уикенд?
– За уикендите "Парк Врана" е без конкуренция. Но харесвам и Черноморието ви, често пътувам до Варна и Бургас. Бих искала да видя перлите Созопол и Несебър. В Азербайджан предпочитам Кавказките планини – те дават усещането за свобода, хармония и спокойствие, както и Синьото езеро, което е едно райско кътче.
Вие сте много елегантна и стилна дама, имате ли любими дизайнери и предпочитан стил на обличане?
– Нямам предпочитан дизайнер, избирам модели, които ми отиват и с които се чувствам комфортно и уверено. Харесвам класическия бизнес стил, но през почивните дни предпочитам спортно облекло. Посетих най-новото издание на Sofia Fashion week и бях много впечатлена от работата на българските дизайнери.
Какво може да ви изненада приятно или да Ви зарадва – подарък, жест или нещо друго?
– Букет цветя, подарени без повод. Харесвам лалетата, защото са символ на пролетта. Също така обаждане по телефона на приятел или мой близък човек, в средата на деня, когато съм най-ангажирана.