От тези 1,7 млрд. лева, които НОИ плаща на хора с увреждания, една немалка част отиват при хора, които нямат нужда от този вид помощ". Това коментира д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването, пред Нова телевизия.
Повод за коментара е, че днес се очаква 6000 души да се съберат пред Министерския съвет, за да изразят недоволството си срещу спорните промени в медицинската експертиза, от които обаче вчера следобед властта се отказа. Задният ход за реформата в ТЕЛК дойде след разговор между премиера, здравния и социалния министър. Те обявиха, че няма да се предприема нищо, докато няма консенсус с хората с увреждания.
Първоначално предвидената реформа предвижда инвалидната пенсия да зависи само от основното заболяване, но не и от придружаващите. И да се решава колко работоспособен е всеки болен, а не колко неработоспособен е. И макар че управляващите промениха плановете си, хората с увреждания не се отказват от протеста.
"Бъбречната криза какво усложняващо заболяване е? То е също процент", коментира Ненков.
"В самото начало на мандата си това правителство, от което и аз бях част, обеща пред обществеността да направи тази реформа в ТЕЛК. Тогава нашият екип предложи нещо много по-лесно и бързо – да се отделят тези хора, които взимат неправомерно социални придобивки и те да бъдат лишени от тези социални придобивки. И парите да отидат при истински нуждаещите се", коментира д-р Ненков.
„Това е двойна ножица. Веднъж около 200 000 ще изпаднат под 50% и няма да получат никаква подкрепа. И втори път – ще се превърнат в работоспособни, но безработни хора с увреждания”, коментира по-рано д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК – София.