Временната анкетна комисия, която проверява всички факти около продажбата на активите на ЧЕЗ в България, ще продължи работата си до 10 май. Това реши Народното събрание на 18 април. В следващите седмици тя очаква да получи допълнителна информация от министерствата на енергетиката и на икономиката, от главния прокурор Сотир Цацаров, от Служба "Военна информация", ДАНС, финансовото разузнаване, Българската банка за развитие, Комисията за енергийно и водно регулиране и Комисията за финансов надзор.
Повечето от изброените ведомства вече бяха изслушани от депутатите. На заседанията стана ясно, че държавата се отказва от участие в сделката между "Инерком" на Гинка Върбакова и "ЧЕЗ Груп", която по неофициална информация е на стойност около 360 млн. евро. Не се разбра обаче кои са финансовите институции, които ще отпуснат пари на българската фирма, за да придобие активите на чешкото енергийно дружество.
На последното заседание на 17 април пред комисията говориха сътрудници на Върбакова. Те отново не разкриха подробности за финансирането на покупката на активите на ЧЕЗ у нас, позовавайки се на търговската тайна. Но все пак бе посочено, че кредитът, с който ще бъде осъществена тя, не е на ниво разпределително или електроснабдително дружество и че разходите за сделката не влияят върху цената на електрическата енергия, не са разходоопределящи елементи, на базата на които се определя стойността на тока и мрежовите услуги от Комисията за енергийно и водно регулиране.
Колкото до самия кредит, той още се договарял и нещата напредвали. Имената на финансиращите банки щели да станат известни преди приключването на операцията и прехвърлянето на акциите. Те били с висок кредитен рейтинг. Всичко се извършвало в страни членки на Европейския съюз, където банковите транзакции подлежали на строга регулация и контрол, и това важало с още по-голяма сила, когато ставало дума за публични компании, увериха сътрудниците на Върбакова.
"Инерком" разполага с няколко месеца да осъществи плащането (до септември тази година). В противен случай чешкото енергийно дружество ще започне разговори с India Power. За тези намерения на чехите беше разбрала и Теменужка Петкова. "Чуха се гласове от страна на продавача на активите на ЧЕЗ, че те обмислят и вариант за преговори с втория в класирането", заяви енергийният министър ден след заседанието на комисията.
Иначе от "Инерком" бяха категорични, че нямат участие в изготвянето на предложението на ЧЕЗ за поскъпване на тарифите на ток от 1 юли. "Знаете, че нито едно дружество в България не може да вдига цената на електрическата енергия еднолично. Цената на електрическата енергия се определя от КЕВР, който е независим орган. Да не забравяме, че "Инерком" все още не е собственик на дружествата и не може да има отношение към подаденото пред регулатора заявление за утвърждаване на цени на електрическата енергия за следващия регулаторен период", каза пред депутатите председателят на Съвета на директорите на "Инерком" Милена Стоева.
Фирмата е внесла в деловодството на парламента и писмен отговор до КНСБ и КТ "Подкрепа", в който отбелязва, че ще запази работните места в българските структури на ЧЕЗ. От КНСБ уточниха, че за служителите на "ЧЕЗ Разпределение" и "ЧЕЗ Електро" има колективен трудов договор, който предвижда увеличение на заплатите и бонусна схема. И че синдикатите имат готовност за протести, ако контрактът не се спазва.