УД+ДФ
харчим повече, отколкото получаваме
\Стандарт, ръстът на разходите на домакинствата у нас продължава да изпреварва повишенито на доходите и през първото тримесечие след като тенденцията се наложи от средата на миналата гоина, показват данните от НСИ.
Как изглежда идеалната инвестиция, която ще увеличи най-много парите Ви?
Автор: Теодор Минчев 16.05.2018 09:35:31
Всеки инвеститор се опитва да открие идеалната инвестиция за себе си. И това, би следвало да не е чак толкова трудно, предвид на тоновете материали в интернет, за това как трябва да се инвестира. И все пак, някак си нещата за повечето инвеститори не се получават…
Ето защо, сега ще разгледам към това, как всеки спестител би следвало да търси "идеалната инвестиция"? Или най-малкото, какви са признаците и симптомите на една подобна инвестиция.
Първо малко предистория обаче…
Идеалната инвестиция, не е тази която никога няма да излезе на загуба. Идеалната инвестиция, дори не е тази, която ще Ви донесе най-висока доходност (като например криптовалутите през изминалата година)…
Идеалната инвестиция е тази, която отговаря на толерантността Ви към риск и Ви носи доходността, която очаквате. Тя не Ви напряга, не Ви носи безсънни нощи и не се обвързва емоционално с Вас, което често да Ви подтиква към неразумни действия.
Идеалната инвестиция не е в банков депозит
При настоящите рекордно ниски нива на лихвите, по-малките депозити, които са и най-масови, на практика носят загуби на депозантите си. Лихвите по депозитите в петте най-големи български банки, които контролират над половината от спестяванията на родните депозанти са малко над или под 0.5%.
Или за депозит от 1000 лева, ще получите 5 лева след една година, а с приспадане на да кажем 2 лева месечна такса за обслужване на сметката си, вече ще сте назад с 19 лева.
И това е само върха на айсберга…
Всъщност, най-високите лихви по депозити, които откриваме в момента сред българските банки, са доста "смехотворни".
Дeпoзитът, c нaй-дoбpa лиxвa, ĸoйтo oтĸpивaмe в мoмeнтa, e c лихва в paзмep нa малко над 0.8% нa гoдинa. При подобна лихва, необходимите години, за да удвоите размера на инвестицията си е в размер на 90.
Или ако сте на 30, ще трябва да доживеете до 120 години, за да видите, как спестяванията Ви се удвояват при подобни лихви (хипотетично разбира се, защото лихвите все пак е възможно и да се повишат леко).
Няма как да не отбележим факта, че тази лихва, е далеч под нивата на инфлация в момента, която е много вероятно да достигне 3%, според НСИ. Казано по друг начин, спестителите ще губят от това, че държат средствата си на депозит, защото покупателната им сила, ще се "изяжда" от инфлацията.
Идеалната инвестиция предпазва от инфлация
Опитайте се да помислите за три неща, които са поевтинели през последната една година. Само три! Говори се, че дефлацията "души" големите икономики, но ние нямаме такъв проблем. При нас инфлацията си върви отлично (макар и това да не е така според националната "стъкмистика"), но пък икономиката ни не особено…
Казано по друг начин, при залагане на инфлация от 3% в дългосрочен план, парите ви ще загубят половината от покупателната си способност след 24 години. Над три-четвърти пък, ще загубят от стойността ви спестяванията ви след 40 години.
Ако не вярвате, обърнете се към водещата световна икономика – щатската. За период от над 50 години инфлацията в САЩ е била такава, че 1000 долара днес купуват толкова продукти и услуги, колкото са купували 100 долара през 1950-та година!!! А сега си представете с колко се е стопило богатството на американец, който не е инвестирал на фондовите пазари за този период, а ги е държал на депозити за този период…
За щастие на американците, те отдавна са разбрали ключовата роля на финансовите пазари, като защитник от инфлация. За съжаление на българите, когато те го осъзнаят след 20 години, парите им вече може да са се стопили!!!
Тоест, определено може да се каже, че идеалната инвестиция е свързана с фондовите пазари. А те са доказали, че в исторически план, са защитавали спестяванията на инвеститорите най-добре от инфлация и обезценка.
Идеалните инвестиции, най-вероятно изплащат дивидент…
Има един клас активи, които привличат силно ориентираните към стойност инвеститори – и това са компаниите изплащащи дивидент. Сред феновите им са имената на Уорън Бъфет и Бил Гейтс, двама от най-богатите хора на света. Явно това не е случайно…
Основната причина е, че те са източник на постоянен доход, отвъд очакванията за реализиране на капиталовата печалба.
Има много количествени методи за оценка на това дали една акция е подценена, или не, които се базират до голяма степен на изплащания дивидент и неговото повишение с времето. В същото време дивидентите дават по-добра възможност да си планирате капиталовите потоци идващи от вашите инвестиции.
Един прост въпрос, който всеки акционер ще попита веднага е, по-добро ли е представянето на дивидентните компании, в сравнение с тези неизплащащи дивидент.
Краткият отговор е "ДА".
Инвестирането в дивидентни компании е един от най-добрите начини да се инвестира на фондовите пазари, според редица специалисти.
Според изследване на Standard & Poor"s, изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите неизплащащи дивидент за периода между 1972 и 2014-та година (с отчитане на изплатения дивидент).
Има много митове за диведнтните компании, които след по-задълбочени проучвания се вижда, че не са истина. Един много натрапчив такъв е, че компаниите започват да изплащат дивидент едва когато спрат да растат. Това не винаги е вярно!
Един прост пример…
Тютюневата компания Altria е най-добре представящата се дивидентна компания на всички времена, както и на-добрата инвестиция за последните петдесет години.
Един долар инвестиран в широкия индекс през 1968 година би се превърнал в 87 долара към днешна дата. Един долар инвестиран в акциите на Altria обаче, би се превърнал в 6 638 долара към днешна дата, или средна годишна възвръщаемост за периода от 20.6%.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупа, или продажба на акции, или търговия на финансовите пазари.
УД-ДФ – Еуфорията около договорните фондове и общо управлениет она активи е обяснимо при случващото се в банковия скетор. но около тях има и не малко рискове. най-вече поради това, че доходността им зависи от представянето на различен тип финансови инструменти.
\C нaй-виcoĸ peзyлтaт e пeнcиoнният фoнд "Cъглacиe", ĸoйтo e ycпял дa ocигypи нa ĸлиeнтитe cи 6.21% yвeличeниe нa пapитe им. Ha втopo мяcтo e "ДCK-Poдинa", ĸoйтo пocтигa дoxoднocт oт 5.74%. Tpeти e "Eн Eн" c 5.20%. Haй-ниcĸa дoxoднocт пocтигa фoндът "Бъдeщe" – 3.02%.
Инфлацията скача, лихвите не
20.4.2018 Капитал, Трети пореден месец цените на стоки и услуги са нагоре. А това изяжда и без това падащата доходност на инвестициите
Още по темата
Детските влогове са с по-високи лихви и по-ниски такси, но имат и някои непривлекателни особености – 15 дек 2017
Ако живеете в София или някой по-голям град и водите относително активен социален живот, най-вероятно ви е направило впечатление, че цените по ресторанти и заведения през последните месеци се повишават. Една от причините за това е и потокът от туристи в страната. Другият ръст е в цените на услугите и, разбира се, на горива и отопление. При първите две логиката е ясна – по-голямо търсене, по-високи цени. Последното е продиктувано и от растежа на икономиката и заплатите, което повишава частното потребление. Тази тенденция е хваната и от данните за инфлацията през март, която на годишна база отново започва да се повишава и е 2.2%, макар и с дефлация от 0.3% на месечна база. Март е третият месец на покачване на цените, след като в края на миналата година имаше спад. Преди това статистиката отчете рекордните за последните години 3% през ноември.
Реално или не
Според икономистите именно покачването на цените на услугите и нехранителните стоки са онази инфлация, която отразява икономическите реалности. Тази, която е провокирана от котировките на петрола например, често е предизвикана от външни фактори и има по-голяма динамика. Цените на бензина днес може да скочат, а утре да паднат. Цените на тока и газа пък са регулирани и често зад тяхното определяне не стои пазарен фактор. Същото е с международно търгуваните хранителни стоки.
Инфлацията е важен индикатор, тъй като дава и по-голяма представа за реалната доходност на портфейла от инвестиции. Ако ги сравним с лихвите по депозитите, ако си държите парите по сметка в банка, печалбата върху тях е отрицателна. Последните данни на БНБ показват, че средната лихва по влогове в левове е… 0.13%. В много случаи инфлацията е по-висока дори и от доходността по взаимните фондове – спадът на финансовите пазари през първото тримесечие намали печалбите от тях. Все пак последните се третират като дългосрочна инвестиция и спад за определен период не може да се приема за трайна тенденция.
Ниските лихви по депозитите накараха една част от домакинствата да се насочат именно към фондовете. Традиционният банков продукт обаче си остава предпочитан за болшинството спестители. Например само домакинствата са депозирали нови 2.5 млрд. лв. през миналата година и така общата сума на депозитите им достига 47.8 млрд. лв., а през тази увеличението продължава и общите депозити заедно с тези на бизнеса са 70 млрд. лв., което е над две трети от БВП на страната.
Оттук накъде
Ще продължат ли да се вдигат цените? Да, но не се очакват резки движения в общата инфлация. За тази година се очаква тя да се задържи около 2%. Такава е прогнозата и на Международния валутен фонд. От "Уникредит" очакват инфлацията в държавите от съюза да се ускори, но в България темпът ще остане един от най-умерените през следващите две години. Далеч под тези нива обаче останат лихвите по депозитите, а ако има някакво раздвижване, то трябва да дойде през следващата година.
Българите забогатяха с 6,1 милиарда лева за година
Автор:money.bg 03.05.2018 17:10:13
2017 година е била най-добрата за финансовото богатство на домакинствата в България за последното десетилетие, показват данни на Industry Watch. През предходната година то се е увеличило с 6,1 милиарда лева, като достига 77,2 милиарда лева.
Кои са двигателите на растежа?
Ръстът на заетостта (с 4,4% средногодишно) и на средната заплата (с 10%) създава 5,1 млрд. лева допълнителен доход за заетите българи през 2017 г. Все повече българи намират реализация на европейския трудов пазар.
По този начин емигрантските пари възлизат на 1,953 милиарда евро през изминалата година, нараствайки с 30% за година. Лихвите по депозитите вече не са значим източник на финансово богатство, добавяйки едва 183 млн. лева към годишните домакински бюджети.
Жилищното богатство се увеличава с 8,1 млрд. евро през 2017 г., основно заради отчетеното повишение на цените на апартаментите в страната. Цените на жилищата в страната се увеличават общо с 8,2% през 2017 г., или ръст вече четвърта поредна година. Според темпа на увеличение на цените през 2017 г. България изостава в ЕС единствено от Ирландия, Португалия, Словения, Холандия и Чехия, но е значително пред Румъния.
Жилищните цени се покачват в 24 от 28 области през 2017 г. според данните на НСИ и Industry Watch. Столицата вече концентрира 36,5% от жилищното богатство на българските граждани, докато малко над една десета се формира от жилищата в област Варна. В областите Пловдив и Бургас е разположено около 9% от "реалното" богатство на населението. Между 2 и 3% от жилищното богатство на българските граждани се намира в областите Русе, Благоевград, Велико Търново, Хасково и Плевен. В 18-те области с най-ниска стойност на имотите е концентрирано 18,2% от жилищното богатство, или два пъти по-малко от столицата София.
Нагласите сред българските потребители са преобладаващо оптимистични и това намира израз в реализираните разходи, както за краткорайни, така и за дълготрайни стоки.
………..
Българите пазят в банките рекордни 48 милиарда
25.04.2018 20:48; Мария Милкова
Депозитите на домакинствата вече са над 48 млрд. лв. Това показва статистиката на БНБ за март 2018 г. Увеличението спрямо същия месец на 2017 г. е с 5,5%.
Заемите на домакинствата достигат 19,9 млрд. лв., като спрямо същия период на 2017 г. се повишават с 6,3%.
Жилищните кредити нарастват с 9,1% на годишна база и достигат 9,6 млрд. лв. Потребителските заеми нарастват с 7,2% спрямо март 2017 г. и са 7,9 млрд. лв.
С 31,1% намаляват депозитите на финансовите предприятия на годишна база, като в края на март са достигнали 2,652 млрд. лв.
В края на март депозитите на нефинансовите предприятия отчитат ръст от 13% спрямо същия период на 2017 г. и достигат 21,6 млрд. лв. Общият размер на депозитите на неправителствения сектор е 72,3 млрд. лв.
В края на март 2018 г. в оборот са 86,1 млрд. лв., а в края на предходния месец са били 85.6 млрд. лв.
………….
…………….
Николай Ялъмов: Дериватните инструменти са важни за пазара
22 май 2018 | 11:02 276 профит
Дериватните инструменти са много важни за пазара, поради което се фокусираме върху развитието им в България. Това каза Николай Ялъмов, председател на борда на директорите на Капман Холдинг, по време на икономическата конференция Шумът на парите, организирана от Profit.bg.
Капман е първият инвестиционен посредник в България, получил лиценз за организатор на Многостранна система за търговия (Multilateral Trading Facility) – MTF SOFIA.
„Имаме няколко нови продукта, които сме замислили, но обичайно не срещаме особено голямо разбиране от надзора по повод новите продукти“, отбеляза Ялъмов, добавяйки, че се надява тези думи да бъдат приети като градивна критика.
По думите му, засега има 9 инвестиционни посредника, които са членове на многостранната система за търговия, като все още не може да става дума за сравнение с международните стандарти. „Но ако трябва да се сравняваме с оборота на БФБ-София, сме на ниво от около 15% от него“, уточни Ялъмов.
По думите му, процедурите по набиране на капитал не са на фокус за MTF SOFIA, за сметка на дириватите. „Дериват се прави върху базов инструмент, а те не са толкова ликвидни у нас, поради което искаме да правим деривати върху друг вид базов инструмент, който не е търгуван в България“, каза той.
По отношение на регионалната борсова инициатива SEE Link, Ялъмов посочи къде, според него, е скрит проблемът относно слабата активност на този обединен пазар.
По думите му, това не се дължи толкова на лоша връзка между централните депозитари или сетълмена, а та дублирането на разходите на инвеститорите.
На практика се налага веднъж да се използва местен инвестиционен посредник и втори път – такъв, опериращ на ответния пазар, което идва твърде скъпо за малките инвеститори, посочи той.
„Но като цяло идеята е прекрасна и може да работи успешно в бъдеще“, добави Ялъмов.
………….
Станислав Ангелов: Лоша инвестиция няма
22 май 2018 | 14:21 50 профит
Все още масовият потребител в България не познава инвестирането във фондове и не се интересува от него. Това заяви Станислав Ангелов, мениджър „Инвестиционни продукти“ в Societe Generale Експресбанк, по време на деветото издание на едно от най-големите икономически събития у нас – Шумът на парите.
За да онагледи ситуацията у нас, той приложи малко статистически данни. Домакинствата, които инвестират, в момента са малко над 2%. В Европа този показател е над 10%. Лидер си остават САЩ, където над 45% от домакинствата инвестират в подобен тип продукти.
Това може да се обясни чисто социологически с историята на страната ни. Нашите баби и дядовци не са познавали друга алтернатива, освен банковия депозит, смята Ангелов. Той е категоричен, че лоша инвестиция няма.
Всяка една инвестиция е добра, важно е човек, когато я направи, да се чувства уверен и сигурен.
Какво представлява фондът?
Нещо сравнително просто. Не е толкова трудно за разбиране. Наричат го още колективна инвестиционна схема и представлява колективно инвестиране на свободни средства на клиентите в даден фонд. Съвкупно тези пари се инвестират по-лесно от гледна точка на транзакционни разходи и управление. Тук е важна ролята на портфолио мениджъра, обясни експертът по лични финанси.
По думите на Ангелов, всеки инвеститор трябва да обърне внимание на няколко параметъра. Например риск и доходност.
Когато очакваме добра възвръщаемост от фонда на годишна база, това е свързано и с поемането на някакъв риск. Друг момент е разпределението – то до известна степен минизизира риска от инвестицията. Колкото повече инвестиции се направят, толкова по-малък е рискът от последствия при сътресение на пазара, уточни експертът.
Други важни параметри са срок и хоризонт на пазара.
България има много „дълги пари“, смята Станислав Ангелов. Става дума за депозити, които се подновяват на ежедневна база може би в продължение на 5 години.
През годините тези пари биха донесли много по–голяма доходност, ако бяха вложени във фонд, а не оставени да спят, смята специалистът по финанси.
…………..
Явор Ачев: Добре е спестяванията ни да бъдат диверсифицирани
22 май 2018 | 14:14 44 профит
Може да спестяваме около 20% от нашите доходи. Финансовите инструменти вече са много различни. В България са налични почти всички финансови инструменти.
По отношение на средствата, които ние спестяваме, е много важно каква финансова цел имаме пред нас, т.е. дори да спестяваме и 20%, и 30%, е добре те да бъдат добре диверсифицирани, заяви Явор Ачев, мениджър за България на Амунди Асет Мениджмънт, по време на панел Лични финанси от Шумът на парите, организиран от Profit.bg.
Тези, които считаме, че ще ни трябват за по-краткосрочен хоризонт и по-краткосрочни цели, може да бъдат в по-ниско рискови финансови инструменти.
Много хора считат, че не разполагат със средства за дългосрочните финансови цели и не си заслужава сега да започнат. Напротив, различни проучвания показват, че държим средствата си по депозити много по-дълго, отколкото сме планирали. Съответно губим, че не са били инвестирани в дългосрочни финансови инструменти, които носят по-голяма доходност. Тук се реализират и най-големите реални загуби за инвеститорите, според Ачев.
По отношение на финансовото образование, експертът смята, че е много важно в по-ранна възраст да се говори по-скоро за идеята, а не с конкретни технически параметри, и младите хора да могат да знаят, че е възможно да постигнеш нещо с лични усилия.
Започвайки колкото може по-рано, има най-различни инструменти, които дават възможност да се инвестират малки суми.
Резултатите от тези средства, инвестирани във времето, стават много добри. За един дълъг хоризонт от 10-15-20 години, ако сте отделяли даже по 20 лв. на месец, се получават доста сериозни суми.
…………..
Петко Вълков: Финансовото обучение трябва да започва от училище
22 май 2018 | 14:33 21 профит
Финансовото образование трябва да стартира възможно най-рано, но не можем да очакваме, че в началното училище децата ще могат да боравят с финансови термини, като "опции" и "деривати". Това заяви директорът на дирекция "Частно банкиране" в Първа инвестиционна банка Петко Вълков в рамките на панела "Лични финанси" на форума "Шумът на парите 2018".
Според него е добре децата да имат основни понятия за това какво представлява семейният бюджет и как се управлява, но отговорността за това знание трябва да бъде поета от родителите, а не от образователните институции.
"В средното училище децата могат да навлязат малко по-навътре в света на финансите, а годините в университета са времето, в което бих посъветвал всеки човек да направи и първите си инвестиции", каза още той.
"Би било добре всеки да си зададе цел, която да спестява. Според мен, 10% от доходите е добра първоначална цел за дела, който може да бъде спестяван и насочван към по-рискови инвестиции, а те, от своя страна, да носят по-високи доходи", заяви Вълков в отговор на въпрос каква част от доходите трябва да бъдат заделяни за по-рискови инвестиции.
"Инвестиционните фондове отбелязаха силна година – към края на март 2018 г. те управляват 3.6 милиарда лева общи инвестиции. Интересното е, че спрямо предходната година ръстът на активите е впечатляващ – около 20%", каза още Вълков.
Според него голяма част от този ръст се дължи на доброто представяне на капиталовите пазари по света, които реализираха много повече от 20% ръст през последната година, с което успяха да "бият" дори и недвижимите имоти.
Той добави, че на тримесечна база, спрямо декември 2017 г., също се наблюдава ръст. По думите му е парадоксално, че инвестиционните фондове все още не са основна тема в България, когато става въпрос за инвестиции.
"Все още битува усещането от пика на българския капиталов пазар преди десетина години, когато те се движеха някак си в периферията. А всъщност развитието им е много динамично", заяви Петко Вълков.
Той прогнозира, че в срок от пет години общият обем на активите на инвестиционните фондове ще надхвърли 5 млрд. лева.
В момента те заемат дял от 3.5% от брутния вътрешен продукт, което исторически е много високо ниво. До този момент те обиконвено са се движели под 2% у нас. За сравнение в Централна и Източна Европа делът им в БВП е 5-6%.
"От тази гледна точка се вижда сериозният потенциал за растеж, който има тази индустрия. Тя има реалния шанс да удвои активите си при попътен вятър и запазване на позитивните тенденции на пазарите", заяви Вълков.
Според него прави впечатление, че близо 65% от активите са разпределени към чуждестранни фондове. Те предлагат по-голямо разнообразие от стратегии – глобални, европейски, азиатски, развиващи се пазари, фиксирана доходност, корпопративни облигации с малко по-висок риск, но и с по-висока доходност. Вълков прогнозира, че индустрията и за в бъдеще ще продължи да бъде доминирана от чуждестранните фондове.
"Делът на домакинствата и на дребните инвестиции възлиза на около 450-500 милиона лева. На фона на общите активи това е незначителен процент, но с повишаването на доходите, делът на индивидуалните инвеститори вероятно ще започнат да нарастват с по-бързи темпове, особено на фона на ниските лихви по депозитите", коментира още той.
…………..
Такев: Търговията на енергийната борса ще расте
22 май 2018 | 12:27 79 профин
Енергийната борса вече е 100% собственост на Българска фондова борса. Сделката беше финализирана през февруари тази година, след като получихме разрешение от Европейската комисия. Параметрите вече бяха оповестени.
Това, което междувременно се случиa е, че бяха гласувани промени в закона за енергетиката, които задължиха производителите с по-нисък праг на мощности да продават произведената енергия през енергийната борса. Това заяви Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ, по време на деветото издание на форума „Шумът на парите“ в панел Капиталови пазари.
По думите му това е добре за бизнеса на борсата, но е съвпадение, тъй като не е инициирано по време на водените преговори за придобиването.
Обемите на търговия са доста стабилни. Тепърва предстои да растат, смята Такев. Той допълни, че борсата е стартирала и други пазари междувременно, например пазара на дългосрочните двустранни договори и др.
Изпълнителният директор на БФБ заяви, че предстоят подобрения в регламента за сключване на сделки.
В процеса на дилиджънс ние идентифицирахме определени слабости при сключването на сделки. Борсата се опитва да го играе централен съконтрагент, стъпвайки като страна по всяка една от тях, без да разполага с всички инструменти за управление на риска. Това ще се промени, заяви експертът.
Такев информира още, че в момента се водят преговори и се правят срещи с централноевропейски контрагенти.
Рано е да се каже каквото точно ще се случи, вследствие на тези разговори. Това обаче ще бъде пътят, тъй като има нужда от промяна, отбеляза изпълнителният директор на БФБ.
Накрая Иван Такев каза, че енергийната борса набира скорост и това е ясно и видимо от нейните отчети, както и стриктното изпълнение на ангажимента на България към ЕК по отношение на обемите.
………..
Иван Такев: Търговията с ДЦК върви с очаквани обеми
22 май 2018 | 11:10 191
Пазарът на държавни ценни книжа стартира през ноември 2017 г., след неколкомесечна подготовка. В момента допуснати до търговия са всички емисии, които са издадени на вътрешния пазар. Общата им номинална стойност е 5.6 млрд. лв.
Това каза Иван Такев, изпълнителен директор на Българска фондова борса (БФБ), попитан как стоят нещата с държавните ценни книжа към днешна дата, по време на деветото издание на едно от най-големите икономически събития у нас – Шумът на парите.
Никога не сме очаквали търговията да върви с големи обеми. По принцип държавните ценни книжа не са актив, с който се търгува активно. Независимо от всичко, това трябваше да се случи в България, допълни Такев.
Той информира, че общият номинален капитал, който е бил прехвърлен от ноември месец, е в размер на 3.7 млн. лв., което е доста малко.
Основната причина за това е, че тези, които ги притежават, или не искат да ги продават, тъй като това за тях е например дългосрочна инвестиция, или не искат да ги продават през прозрачен пазар, какъвто е БФБ, независимо че ние, както и всички други, още от първия момент премахнахме всякакви такси.
Така сключването на сделки с държавни ценни книжа не води до още разходи. Това ще продължи да бъде така до септември тази година, каза още Иван Такев.
Изпълнителният директор на БФБ подчерта, че е направено всичко, за да бъде търговията достъпна. Факторите, които са причина за ниската търговия, са извън контрола на БФБ.
Попитан какво се случи с възможността на местните инвеститори да имат достъп до чуждестранния пазар, Такев заяви, че информация по въпроса е била оповестена няколко пъти.
Проектът беше спрян два пъти за по три месеца по желание на маркет мейкъра, с който организираме осъществяването му. Без него той не може да бъде реализиран, каза Иван Такев.
От началото на второто тримесечие ние сме отново в диалог с тях и възобновихме усилията си за продължаването на проекта. Единствоното място, което трябва да бъде разрешено, е организирането на сетълмента в Люксюмбург – доколкото сделките между банките и инвеститорите ще приключват именно в централен депозитар в Люксембург. Убеден съм, че ще намерим разрешение как проектът да бъде стартиран, заяви още Такев.
По думите му, към днешна дата има възможност за използване на 150 инструмента.
Инструментите ще бъдат предоставени в зависимост от интереса – от това, което получим като обратна връзка. Необходимо е да се разграничава между това какви инструменти може да се ползват и на какви платформи. Това може да се случи на регулирания пазар, за всички останали инструменти – на чуждестранни платформи за търговия. Става дума за пазари, като Европа, САЩ и частично Азия, уточни изпълнителният директор на БФБ.
Той не се ангаржира с конкретна дата на стартиране, но посочи като реалистично това да се случи до края на 2018 г.
В момента всичко зависи от маркет мейкъра, паспортизирането му за България и установяването на договореностите между него и агента му, допълни Такев.
Европа от няколко години иска да има сегмент за по-малките компании, който да е по-лек и да им позволява да се развиват по-бързо. Попитан какво се случва в тази сфера, изпълнителният директор на БФБ Иван Такев заяви, че след една от последните промени в Закона за публичното предлагане, вече е възможно да се осъществи такова без проспект, като набраният капитал се ограничи до 1 млн. евро.
Това предложение до известна степен бе инициирано от нас. То позволява на операторите на многостранни платформи за търговия да дават възможност на малки по размер компании да осъществяват набиране на подобни капитали и впоследствие да предложат възможност за вторична търговия на съответните акции, издадени от тази компания.
Това е възможно само на многостранна платформа, на регулиран пазар, ако някой търси допускане, ще трябва да си направи проспект, каза Такев по време на деветото издание на Шумът на парите.
Ние вече внесохме изменения в нашите правила, целящи създаването на т. нар. пазар на растеж чрез използването на една нова платформа. Основна цел е на нея да търгуват малки и средни компании с пазарна капитализация под 200 млн. евро. Ние имаме само пет, които не са такива в момента, допълни експертът.
Такев каза още, че ще се даде възможност на малки и средни компании чрез т.нар. по-опростени проспекти да търсят финансиране чрез пазарите за растеж.
Потърсихме оторизация от Комисията за финансов надзор и чакаме отговор от нея в края на тази седмица или началото на следващата. Тогава ще видим какви са техните бележки. Подобни пазари бяха старнирани от множество фондови борси в региона – Полша, Румъния, Чехия и др. Всички те следват в някаква степен модела на пионера в тази област – пазара на Лондонската фондова борса, заяви още той.
Изпълнителният директор каза няколко думи и за една специализирана фигура за всяка една компания – тази на съветника. Всяка една компания, която търси листване, трябва да разполага с такъв. Ролята на това лице е да напътства компанията в целия процес, като на него ще му бъдат делегирани определени отговорности.
Това доста добре се съчетава с две други неща, които правим в момента. Едното от тях е ваучерна система. С нея ще се покриват разходите за публично предлагане. Очаква се съвсем скоро да бъде стартирана.
Второто, което все още не е анонсирано, но съвсем скоро ще го направим, е постъпките на Българската фондова борса за партньорство с платформа за капасити билдинг, насочена към малкия и средния бизнес. Същевременно тя е и инвеститорска платформа, която свързва компании, търсещи финансиране, каза още Иван Такев.