Газовият хъб “Балкан ” със заявки от 5 клиента
09.05.2018 20:38; 24 часа онлайн
В сряда правителството даде статут на национален обект на 9 ключови проекта на “Булгартрансгаз” СНИМКА: Пиер Петров
Кабинетът го обяви за национален обект, както и други газопроводи
5 необвързващи оферти са подадени за втората фаза на процедурата по проучване на пазарния интерес към газовия хъб “Балкан”. Това заяви за “24 часа” изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов.
Компанията очаква на 17 декември да приключи и фазата за подаване на правнообързващи оферти. Точно тогава ще стане ясно какво от газопреносната и транзитната система на България трябва да се разширява или строи.
“Силен е интересът към купуване на капацитет и в южна посока – към Гърция и Турция, и към западна посока”, каза Малинов. До месец например ще бъде завършен интерконекторът с Турция, което ще позволи увеличаване на капацитета с над 1 млрд. куб. м газ на година. “Интересът е много по-голям, за по-големи количества”, казва шефът на газовия оператор.
Газовият хъб “Балкан” и още 8 ключови обекта на “Булгартрансгаз” получиха в сряда с решение на правителството статут на национални обекти. От тези 8 проекта към хъба са разширението на преносната мрежа в участъка от българо-турската граница до компресорна станция “Странджа”, разширението на газопреносната инфраструктура паралелно на северния магистрален газопровод до българо-сръбската граница, модернизацията на компресорните станции “Лозенец”, “Петрич” и “Ихтиман”, подмяната на северния магистрален газопоровод в участъка Беглеж – Дерманци -Батулци – Калугерово и др. Национален статут получиха и преносните газопроводи до Панагюрище и Пирдоп, за Свищов, газопроводът до Разлог и Банско. Тези 4 нови газопровода са най-вече в полза на индустрията и туризма и ще повишат потреблението на газ в страната.
………….
Обявиха неизградения хъб "Балкан" за обект от национално значение
Дума 10. Май 2018 , брой: 88
Девет ключови обекта на "Булгартрансгаз" ЕАД, между които и неизграденият газов хъб "Балкан", са обявени от Министерския съвет за обекти от национално значение. Както е известно, за бъдещия хъб край Варна тепърва предпроектно проучване трябва да определи дали е икономически обоснован.
Освен хъба в решението са включени разширение на газопреносната мрежа в участъка от българо-турската граница до компресорна станция "Странджа" и разширението на газопреносната инфраструктура паралелно на северния магистрален газопровод до българо-сръбската граница. Сред обектите са и преносните газопроводи до Панагюрище и Пирдоп, за Свищов и този до Разлог и Банско. Другите обекти са модернизацията на компресорните станции "Лозенец", "Петрич" и "Ихтиман" чрез интегриране на четири газотурбокомпресорни агрегата, подмяната на северен газопровод в участъка Беглеж-Дерманци-Батулци-Калугерово и подмяна на северния газопровод в участъка от Вълчи дол до Преселка.
С изграждането на газовия хъб "Балкан" ще се създаде необходимата газопреносна инфраструктура, която да свърже пазарите на природен газ в региона с тези в Централна и Западна Европа, както и на държавите от Енергийната общност – Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина. По този начин проектът ще допринесе за постигането на основните приоритети на европейската енергийна политика. Проектът е включен в десетгодишния план за развитие на мрежите на ENTSOG, се казва в съобщението на МС.
……………..
Министър Петкова и Камарата на строителите в България обсъдиха развитието на енергийната инфраструктура у нас
10 май 2018 / 14:19
София, 10 май /Екатерина Тотева, БТА/ Изграждането на необходимата газова и електроенергийна инфраструктура е от решаващо значение за развитието на отрасъла. Разчитам на конструктивния диалог и на експертизата на Камарата на строителите в България, за да продължим съвместната си работа при реализацията на ключови енергийни проекти. Това е заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на среща с управителния съвет на Камарата на строителите в България. Представителите на строителни компании увериха министър Петкова, че подкрепят усилията за поддържане стабилността на енергийния отрасъл и завършване на неговата инфраструктура.
Министър Петкова запозна представителите на браншовата организация с някои от водещите инфраструктурни проекти в газовия и електроенергийния сектор, сред които интерконекторите с Гърция и Сърбия, проектът за европейски газоразпределеителен център Балкан, проектите за изграждане на далекопроводи на Електроенергийния системен оператор, рехабилитацията на ПАВЕЦ "Чаира" и язовир "Яденица" и други. Петкова запозна представителите на Камарата на строителите в България и с дейностите по рехабилитация на наличната техника в Мини Марица-изток и ТЕЦ Марица-изток 2.
По време на срещата бяха обсъдени проблемите, свързани с намирането на квалифицирана работна ръка, оптимизиране провеждането на обществени поръчки и други.
…………
Лондонски институт препоръчва нови ядрени централи в Югоизточна Европа
10 Май 2018 09:43 инфосток
Базираният в Лондон Аналитичен институт по темите на ядрената енергетика предупреждава в доклад, че ако не построят нови централи, след 2030 г. България и останалите страни от Югоизточна Европа ще трябва да внасят ток. Това ще доведе и до скок на цените на електроенергията както за бита, така и за бизнеса, съобщи БНР.
Преминаването към използването на по-чиста енергия, което е подкрепено от международни документи, ще се отрази на енергийните пазари в Югоизточна Европа. Регионът е особено уязвим, тъй като страните ще трябва да се откажат от въглищните си централи, които произвеждат значителни количества от необходимата им електроенергия.
Това, според доклада, заедно с нуждата от значителни инвестиции в ниско въглеродни мощности и растящите цени на емисиите, може да предизвика енергиен дефицит и поскъпване на тока след около десетина години.
Този недостиг от своя страна може да забави и затрудни икономическото и социалното развитие и това да се превърне в основен проблем в региона.
Същевременно възобновяемите източници, въпреки развитието на технологиите, все още не могат да предоставят сигурна базова енергия.
Позовавайки се на това, авторите на доклада препоръчват да се инвестира в изграждането на нови ядрени мощности в Югоизточна Европа. Теза, която ще бъде дискутирана на днешната кръгла маса в София, на която ще бъде представен и доклада на базирания в Лондон Аналитичен институт.
………….
Китайската ядрена компания потвърди интереса си към АЕЦ "Белене"
10.5.2018 Сега,
Китайската Национална Ядрена Корпорация (CNNC) потвърди инвестиционния си интерес към проекта АЕЦ „Белене“. Това стана ясно по време на провела се днес среща на заместник министър-председателя Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова с представители на компанията, съобщиха от Министерството на енергетиката.
От българска страна беше подчертано, че евентуалната реализация на проекта, ще премине през провеждане на конкурсна процедура за избор на стратегически инвеститор. „Няма да бъдат предоставяни държани гаранции по проекта или сключвани дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия“, заяви вицепремиерът Дончев, цитиран от БГНЕС.
Китайската страна бе информирана, че доставеното от "Атомстройекспорт" оборудване се съхранява съгласно инструкциите на заводите-производители. В изпълнение на решение на Народното събрание от март тази година, в момента работна група в Министерството на енергетика анализира възможните варианти за използване на наличното за проекта "Белене" оборудване по най-добрия начин, обясни министър Петкова.
Представителите на CNNC потвърдиха намерението си да участват при евентуалното провеждане на процедура за избор на инвеститор във връзка с проекта "Белене".
Китайската CNNC е държавна компания, управлявана директно от централното правителство на страната. Тя е създадена през 1955 година и е първата компания, която е построила ядрена централа на територията на Китай, става ясно от сайта на китайската корпорация.
……………..
Девет ключови обекта на „Булгартрансгаз“ са обявени за обекти от национално значение и за национални обекти
9.5.2018 сайт МС
Девет ключови обекта на „Булгартрансгаз“ ЕАД бяха обявени от Министерския съвет за обекти от национално значение според Закона за устройство на територията и за национални обекти според Закона за държавната собственост. Обектите за разширение, модернизация и рехабилитация на газопреносната мрежа, които получават този статут, са: газов хъб „Балкан“, разширение на газопреносната мрежа в участъка от българо-турската граница до компресорна станция „Странджа“, разширение на газопреносната инфраструктура паралелно на северния магистрален газопровод до българо-сръбската граница, преносен газопровод до Панагюрище и Пирдоп, преносен газопровод за Свищов, преносен газопровод до Разлог и Банско, модернизация на компресорните станции „Лозенец“, „Петрич“ и „Ихтиман“ чрез интегриране на четири газотурбокомпресорни агрегата, подмяна на северен (магистрален) газопоровод в участъка Беглеж – Дерманци –Батулци – Калугерово и подмяна на северния (магистрален) газопровод в участъка от Вълчи дол до Преселка.
С реализацията на проекта за газов хъб „Балкан“ ще бъде изградена необходимата газопреносна инфраструктура, която да свърже пазарите на природен газ в региона с тези в Централна и Западна Европа, както и на държавите от Енергийната общност – Сърбия, Република Македония, Босна и Херцеговина. По този начин проектът ще допринесе за постигането на основните приоритети на европейската енергийна политика. Проектът е включен в десетгодишния план за развитие на мрежите на ENTSOG.
С реализацията на проекта за разширение на газопреносната инфраструктура на “Булгартрансгаз” ЕАД в участъка от българо-турската граница до българо-сръбската граница ще се постигне сигурност на доставките на природен газ както за нашата страна, така и за съседните балкански държави и региона, откриване на допълнителни висококвалифицирани работни места, затвърждаване на ролята на България като транзитна страна в региона и ЕС.
Проектите за изграждане на преносни газопроводи до Панагюрище и Пирдоп, до Свищов, както и до Банско и Разлог се финансират по линия на Международния фонд „Козлодуй“, администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Проектът за модернизация на трите компресорни станции „Лозенец”, „Петрич” и „Ихтиман” е част от дейностите, които се финансират по линия на Механизма за свързване на Европа. Модернизацията на компресорните станции предвижда интегриране на 4 нискоемисионни турбинни газокомпресорни агрегата, като в компресорна станция „Лозенец” ще бъдат интегрирани два агрегата. С реализацията на проекта компресорните станции ще отговарят на най-високите европейски екологични изисквания.
С рехабилитацията на участъци от северния полупръстен Беглеж –Дерманци – Батулци –Калугерово и Вълчи дол – Преселка ще бъде гарантирана надеждността на съоръженията и ще бъде осигурен проектният капацитет за пренос на природен газ.
Изпълнението на всички обекти е включено в десетгодишния план за развитие на мрежите на „Булгартрансгаз” ЕАД за периода 2017-2026 г., одобрен от Комисията за енергийно и водно регулиране на 1 август 2017 г.
…………