Народните представители приеха доклада на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства във връзка с приватизацията и планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ груп в България и решението към него. "За" гласуваха 148 народни представители, а 26-ма се въздържаха. Докладът е подписан с особено мнение от десет представители на комисията.
Комисията не успя да установи какъв е източникът за финансиране на предстоящата сделка за продажба на ЧЕЗ, се казва в документа. Причината е отказано съдействие от кредитни институции. Запитаните банки не отричат, но се оправдават с "професионална тайна". Без отговора на тези въпроси, не можем да сме сигурни кой ще бъде действителният купувач, посочват от комисията, цитирани от БТА.
предстоящата сделка между ЧЕЗ и "Инерком България" не се съобразява и не изпълнява заложени изисквания в Стратегията за приватизация на електроразпределителните дружества, а "Инерком България" не отговаря на нито един от критериите към кандидатите за инвеститори на ЕРП-та, се казва в документа.
С приетото днес решение Народното събрание възложи на Министерския съвет до края на годината да извърши задълбочен анализ относно изпълнението на заложените цели в приетата Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества от 2003 г. и да ревизира постановление 181 за определяне на стратегически обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност в частта му сектор "Енергетика", включвайки основни активи и дейности на електроразпределителните предприятия.
Предвижда се още службите за сигурност да предоставят в парламента детайлен анализ на действията си по планираната продажба на дружествата на ЧЕЗ Груп в България по отношение на своевременното и качествено информиране на компетентните органи на изпълнителната власт, а Българската народна банка да предостави информация по надлежния ред относно поетите ангажименти от български банки във връзка със сделката за придобиване на активите на ЧЕЗ.
Председателят на комисията Жельо Бойчев /"БСП за България"/ коментира, че тази сделка е нагледен пример за това как функционират институциите. Големият въпрос е какъв е смисълът от финансиране на службите, попита той и посочи, че не е получена необходимата информация за сделката. Не приемам твърденията, че информация може да се укрива от българското Народно събрание, независимо с какви термини, било то и "професионална тайна", коментира още той.