Почти половината българи се затрудняват с пълния и краткия член

Пълен

Почти половината пълнолетни българи имат проблеми с езиковото правило за пълния и краткия член, а 53 на сто са на мнение, че не е нужно да си чел много книги, за да живееш добре. 35% от българите не са съгласни с мнозинството за четенето. Останалите се колебаят.  Това показва изследване на "Галъп интернешънъл" в навечерието на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Социологическото проучване е проведено от 11 до 18 май сред 816 души. То показва също така, че 53% от респондентите не одобряват начина, по който се провеждат абитуриентските балове. 

Социолозите попитали в редовната си анкета как е правилно да се напише: "Магазина се премести" или "Магазинът се премести". Възможна е била и "уловката": "И двете са верни".  В резултат 53% са дали правилния отговор, 16% заложили на "магазина", а 15% – на това, че и двете са верни. 16% казват, че не знаят.

Оказва се, че младите хора отговарят по-вярно – 61% сред хората на възраст от 18 до 25 години са отговорили правилно, докато сред хората на възраст над 66 години този дял е 38%. В голяма степен правилно отговаря и групата на хората на възраст от 56 до 65 години. Хората с по-високо образование отговарят и по-правилно. 

Абитуриентските балове и нещата, свързани с тях, явно събуждат по-скоро негативна реакция сред обществото. 56% не одобряват начина, по който те се провеждат сега, а 27% го одобряват. Сред групите на хората на възраст между 18 и 25 години, както и сред тези на възраст между 26 и 35 години, преобладават онези, които харесват начина, по който се провеждат баловете. При най-младите например има близо 70% одобрение. 70% пък е неодобрението в групата 56+. 

Беше проверено и отношението към твърдението "Не е необходимо да си прочел много книги, за да живееш добре". Това твърдение звучи двусмислено – то може да е констатация, но може да изразява и съжаление, а дори и одобрение. Точно защото е многозначно, то разкрива достатъчно любопитна обществена картина. На практика няма разлика в отговорите на различните демографски групи. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст