Към основния материал за класацията карета със заглавия

КАРЕТА

 

"БАНКА ДСК" СЕ НАМЕСТВА В КОРПОРАТИВНОТО КРЕДИТИРАНЕ

"Банка ДСК" за поредно тримесечие и за  поредна  година  показва, че е една от най-печелившите и ефективни кредитни институции у нас. Това едва ли ще учуди някого. Както и факта, че е основен и авторитетен  пристан за парите на населението. От общо 49.8 млрд. лв., вложени като  депозити на граждани, те са  поверили на тази банка спестявания за над 8.46 млрд. лева. В това отношение обаче банката на народа от близо една година има сериозен конкурент в лицето на "УниКредит Булбанк".

По един друг показател обаче едва ли скоро  у нас ще се намери институция, която да съперничи с "Банка ДСК". Това са потребителските кредити. Те са в размер на  2.63 млрд. лв., или 28.81% от всички заеми, предоставени на населението за потребление. А финансистите знаят, че това са едни от най-доходоносните банкови активи. В тази сфера  "Банка ДСК" е лидер по традиция.

Тя отбелязва забележими успехи и в друг сектор и вероятно те са една от причините за постоянната й висока печалба. От известно време "Банка ДСК" вече е водещ фактор и в заемите за фирми. Трябва да се отбележи, че според данните за първото тримесечие на 2018-а  те растат най-бързо в сравнение с останалите видове кредити. Явно  политиката на мениджмънта й дава  добри  резултати, а  при това  по никакъв начин не води до намаляване на коефициентите за ликвидност.

 

ОББ се върна на върха след консолидацията

През първото тримесечие на 2018-а СИБАНК изчезна от банковата статистика. Поглъщането й от ОББ е факт, но още поне една година ще бъде некоректно да се  прави  сравнение между показателите на консолидираната ОББ и автоматичното обединение на данните за нея с тези на СИБАНК. Затова в случая няма да говорим за  ръстове и спадове. Факт е обаче, че  третата (вече) по големина банка в България – ОББ, отчита много висока печалба – 42.56 млн. лв., която я нарежда на второ място по този показател непосредствено след "Банка ДСК". ОББ отчита много добри съотношения на възвръщаемост и на активите си, и на капитала си, а  в същото време запазва много силна ликвидна позиция.

 

Пощенска банка увеличава печалбата

Пощенска банка е една от малкото кредитни институции у нас, която увеличава печалбата си. За първото тримесечие на 2018-а тя е 37.35 млн. лв., а година по-рано е била 33.07 млн. лева. Причината за този успех явно е ръстът на броя  на  всички основни видове кредити и най-вече на корпоративните  – с 20.47 процента. Тук е важно да се отбележи, че този ръст е постигнат паралелно с увеличаването на ликвидните средства. По тази причина при Пощенска банка съотношението на кредити към активите общо  е намаляло. По този начин Пощенска банка постига ефект, с който малко кредитни институции у нас могат да се похвалят – едновременно увеличава нетните си оперативни доходи и устойчивостта си срещу ликвидни кризи.

 

ПИБ залага на кредитната диверсификация

Първа инвестиционна банка полага сериозни усилия да запази равнището на печалбата си, без да намалява ликвидните си позиции. Задачата е доста трудна, като се има  предвид постоянно силното  обществено внимание към дейността на банката и сложната и силно конкурентна конюнктура на българския пазар. За момента тази кредитна  институция успява, залагайки  на диверсификацията на кредитния си портфейл, като увеличава дела на потребителските и жилищните кредити в него. С времето тази политика би трябвало да даде своите плодове, защото, както казахме, заемите за населението са много по-доходоносни и се обслужват много по-редовно от тези за фирмите. Последователното прилагане на тази политика ще позволи на ПИБ  да задели достатъчно ресурси не само за да продължи увеличението на капитала си, но да подсили ликвидните си позиции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст