С цел максимална защита на националния интерес по "Пакет за мобилност 1" и в изпълнение на решение на Народното събрание от 11 май правителството одобри позиция в подкрепа на българските превозвачи.
Утвърдена бе Националната здравна карта на България. Чрез нея се определят и планират на териториален принцип потребностите на населението от достъпна извънболнична и болнична медицинска помощ.
Европейската комисия предложи намаляването на патентните срокове на новите лекарства, в които те могат да се произвеждат единствено от създателите си.
Българският пacпopт дава през 2018 -а cвoбoдeн бeзвизoв дocтъп дo 169 дъpжaви в cвeтa. Бългapия ce клacиpa нa 16-o мяcтo по този показател. Toвa e нaй-дoбpoтo клacиpaнe зa страната oт 2006-а нacaм, кoгaтo зaпoчвa дa ce изчиcлявa индeкcът. На първо място е Япония, тъй като нейните граждани могат да пътуват без визи в 189 от общо 218 държави.
Строителството е с най-голям принос за повишения бизнес климат през май, като показателят нараства с 8.1 пункта. Според строителните предприемачи несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила и конкуренцията в бранша остават най-сериозните проблеми за дейността им. Що се отнася до продажните цени, по-голямата част от мениджърите предвиждат запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.
Българската автомобилна камара ще издава евролицензи на автобусните и товарните превозвачи. Това предвижда законопроект, внесен в парламента от депутати на ГЕРБ.
Делът на българите в работоспособна възраст, които са емигрирали в други държави от ЕС към 2017 г., нараства до 12.5% от населението, или над 880 хил. човека. От тях близо една пета са с висше образование, а 68.7% работят. Тенденцията не е само българска – все повече европейци се възползват от правото си да живеят и работят свободно в държава от общността, различна от родината им.