Отпадането на индекса СОФИБОР няма да се отрази на потребителите, защото законът ги пази. Това каза журналистът от в. „Банкеръ“ Петър Илиев в предаването „В развитие“ с водеща Вероника Денизова. „Ако погледнете в детайли новите условия, ще видите, че лихвените индекси са по-високи, но не и лихвите. А те са по-високи, защото това е реалната цена на ресурса, с който работят банките. Изчислих, че средната цена на привлечения ресурс за банковия сектор е 0,228. Обаче така банките са намалили риска за надбавката, тъй като при замяната общата лихва не може да е по-висока от предишните. По-нататък лихвите ще се повишават. Това не зависи от начина, по който се формира лихвения индекс, а от много други неща. Има детайли, които са важни – затова един потребител не може да си изчисли сам лихвения индекс. Това е непрозрачността на цялата тази работа. Трябва да имате предвид тези данни, на база на които се изчислява лихвеният индекс на какъв период се взимат, кога и т.н“.
Той добави, че повечето банки променят лихвения индекс, ако в базовите данни има увеличение или намаление в различни граници. Всички тези дребни неща са описани в плановете за потребление и начините за изчисляване на лихвения индекс, но никой потребител не им обръща внимание. „Лихвите могат да се покачат само и единствено, ако притокът на привлечени средства от фирмите и гражданите започне да намалява и банките се нуждаят от ликвидност“.
Другата опасност е, ако ЕЦБ рязко вдигне лихвените проценти – примерно 0,5-1% в рамките на една година. Но това не се очаква да стане преди средата на следващата година, коментира събеседникът.