Представят нови методики за изследване на психологическата годност на водачите на МПС

кат

Институтът за изследване на населението и човека към БАН работи по проект, който трябва да представи нови методики, по които да се изследва психологическата годност на водачите на МПС. Изследването е поръчано от Министерството на транспорта, сочи БНР.

От Института за изследване на населението и човека към БАН посочват, че новата методика ще помогне да се изследват онези характеристики на водачите, които са предпоставка за рисково и агресивно поведение на пътя. Получените резултати ще помогнат за една по-точна психологическа оценка на водачите, които извършват обществен превоз на пътници и товари и ще помогнат за създаването на подходящи програми за обучение на водачите, които са системни нарушители на пътя. Годността на професионалните шофьори започва да се измерва през 1974 година и до момента по тези методики се преценяват професионалните шофьори, обясни проф. д-р Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН: „Първата и основна причина е това, че между 1974 и 2018 година има един огромен период, изпълнен със социално политически и икономически въздействия, които поставят друг вид провокация към човешката психика и към отделния човек“.

55% от катастрофите се дължат на шофьорите, на техните нарушения и неправилната им преценка. 10% от инцидентите на пътя са поради техническа неизправност на моторното превозно средство, а 30% са причинени от различни фактори на околната среда. След като по проекта се изработи и профилът на рисковия водач от Института за изследване на населението и човека към БАН ще предложат и законодателни промени.

Според Янков Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка работата на учените по този проект има много неясноти: „Такова изследване се прави в Германия, когато има тежко пътнотранспортно произшествие или сте многократен нарушител, но то преминава през съвсем друг вид психологически анализ и съответно методически указания. Единствено в България съществува това нещо преди самото обучение да се започне такова изследване“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст