Спасението за страната ни е, ако бежанският поток се насочи по нови пътища. Така България няма да бъде страна по договора от Дъблин. Както е известно, Германия придава отдава особено значение на регистрацията на бежанците в първата страна на влизане в ЕС, защото те трябва да бъдат върнати там според действащия Дъблински регламент.
Тази седмица долетя обнадеждаваща за нас новина от европейската агенция за гранична охрана ФРОНТЕКС. Според шефа й Фабрис Леджери, на Балканите се е оформил нов маршрут за бежанците, които са се насочили към Централна Европа. Новото трасе преминава през Гърция, Албания, Босна и Херцеговина и Хърватска. После продължава към Словения и оттам, обикновено през Австрия и Чехия, към Германия и други страни на Северна Европа. Според Леджери в момента балканският път се използва от около 800 души месечно, което е много по-малък брой в сравнение с 200-те хиляди души, които минаха по този маршрут през 2015 година. Директорът на ФРОНТЕКС заяви още, че на сухопътната граница между Гърция и Турция през пролетта на 2018 г. е регистрирано чувствително увеличение на мигрантския поток, който обаче оттогава отново е спаднал. Той отбелязва, че в тази част на Гърция няма център за регистрация на мигрантите, каквито има на островите в източната част на Егейско море, което позволява на мнозина от мигрантите да продължат към Централна Европа, без да бъдат регистрирани. "Провеждаме разговори с гръцките власти, за да подобрим контрола на сухопътните граници", казва Леджери.
Трите управляващи партии в Германия вече се договориха за незабавно връщане в рамките на 48 часа на бежанците, които са подали молба за убежище в Гърция. Очаква се Гърция и Германия да подпишат споразумение за връщане в края на месеца. Гръцкият премиер Ципрас е поел ангажимент пред канцлера Меркел за подписването на спогодбата, която Берлин иска да използва за модел за споразуменията и с други страни членки на ЕС.