румънския законопроект, въвеждащ нови данъци в Черно море +България става все по-зависима от външната търговия

Петролни гиганти критикуваха румънския законопроект, въвеждащ нови данъци в Черно море

10.07.2018 18:32; 24 часа онлайн

Големите петролни компании критикуваха днес приетия от румънския парламент законопроект, с който се въвеждат нови данъци върху доходите на компаниите, добиващи газ в Черно море, предаде агенция Франс прес.

Петролните компании, които имат концесии в Черно море – американската ЕксънМобайл, австрийската ОМВ Петром и руската Лукойл, заявиха в съвместно съобщение, че приетият снощи текст ще "обезсърчи инвестициите" и ще ограничи производството, предава БТА.

Те посочиха необходимостта от "стабилност и предвидимост на законодателството като цяло и от стабилен данъчен режим през цялото времетраене на концесионните договори".

Законопроектът предвижда прогресивни данъци върху приходите на производителите, които освен това ще бъдат принудени да продават най-малко 50 процента от добития газ на местния пазар.

Благодарение на закона "Румъния е на път да стане една от малкото страни в света, които имат енергийна независимост", заяви лидерът на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня.

Румъния, която произвежда газ и петрол, е сравнително независима енергийно страна, защото произвежда над 75 процента от енергията, която използва.

Според разчетите на Драгня новите данъци ще донесат на Румъния 13,2 милиарда долара /11,2 милиарда евро/ за 20 години. Към тях се добавят 4,6 милиарда долара годишен данък и два милиарда долара от други такси и данъци.

……………

България става все по-зависима от външната търговия, смятат експерти

10.7.2018 Инвестор, Бизнесът страда от недостиг на информация, посочиха Даниела Бобева и Едуард Маринов

България успява да преживее кризите и то доста по-добре от други европейски държави. Външната търговия на страната расте, но за сметка на това износът е предимно на базови продукти, което намалява добавената стойност за страната.

Това мнение изказа гл. ас. д-р Едуард Маринов от Института за икономически изследвания към БАН в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, като се позова на икономическо изследване на учените .

Липсата на достатъчно информация Маринов посочи като главната пречка за развитието на бизнеса в България.

По думите му българските предприемачи имат осезаема нужда от повече информация, защото често не са наясно с наличните възможности.

Още по темата

България засилва външната си търговия с ЕС през март

БСК: Увеличеният износ не води до ръст в събираемостта на ДДС и акцизи

Външната търговия на България се ускорява през първия месец на 2018 г.

 

“Липсва цялостна концепция и за българската икономика. Няма и стратегическо мислене. Ясно е, че икономиката на страната е малка и е част от голяма интеграционна общност. Именно и по тази причина е много необходима точна концепция в кои сектори страната може да се развива. Трябва да се насърчават такива конкретни отрасли. Не е задължително да се търси производство на 100% готови продукти. Важно е участието на страната в глобални стойностни продукти да носи по-висока добавена стойност. Само инвестиции не са достатъчни. Трябва тези инвестиции да са добри”, коментира Маринов. 

Той посъветва да се погледне към трети страни, за да има повече добавена стойност, където България да бъде силна и да търси конкурентоспособността си.

От своя страна бившият вицепремиер (в правителството на Пламен Орешарски) доц. Даниела Бобева коментира, че България печели все по-малко от износа си и в същото време става все по-зависима от външната търговия.

“България е много зависима по отношения на външния пазар. Вносът в страната е далеч по-висок от износа. Участието на България в глобални стойностни вериги е по-високо от средните нива за страни от ЕС, но това поражда и своите притеснения. Европейските пазари не действат изцяло единно. Всяка една държава е намерила начин да защити собствените си пазари. Някои страни трайно се възползват от либерализма, докато други губят”, посочи Бобева.

Каква да е стратегията на България при външната търговия?  

Вижте повече във видео материала

……………..

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст