Квалификацията за еврозоната ще продължи поне 4 години

еврозона евро ецб

Вече повече от 10 години не е имало държава, която да е приета по такъв начин в еврочакалнята, по какъвто ние в момента започваме да работим –  ние кандидатстваме първо пред еврогрупата, съставена от държавите-членки на еврозоната. Това каза икономистът Румен Гълъбинов пред БНР. По думите му очакваме съгласувателно становище от еврогрупата заедно с ЕЦБ по това намерение.

"Кандидатстването е като квалификация за футболно първенство. Започва тази квалификация за еврозоната, която вероятно ще продължи не по-малко от три-четири години. Започваме я с предварителните си мачове – нещата, които трябва да свършим, за да можем като престоим в Банковия съюз и в ERM II – да направим необходимите икономически реформи, необходимото преструктуриране на финансовия сектор, необходимите промени в правораздавателната система и правоохранителната. Еврозоната е следващата голяма българска външнополитическа и външноикономическа цел. За в бъдеще Европейския съюз ще бъде Еврозоната. Останалото ще я периферия“, обясни Гълъбинов.

Последната дума за кандидатурата на България е на ЕЦБ. За да бъде тя положителна, банката иска направи преглед на активите на финансовата ни система- банковата и небанкова.

"ЕЦБ вероятно ще има искане да се направи преглед на българския фискален резерв – доколко е наличен и ликвиден, тъй като това обезпечава курса на лева спрямо еврото. Освен това, ЕЦБ ще иска в критериите за оценка да залегнат методологиите за банков надзор по Базелските стандарти, а по небанковия надзор – за пенсионните и застрахователните компании – да важат solvency"

България няма нещо, от което да се страхува при тези проверки, но има слабости и си ги знае, отчете икономистът и посочи сред тях незадоволителните резултати на някои банки при последните стрес тестове.

"Не случайно се поставя изискването да имаме или изпреварващо членство в Банковия съюз или поне да е едновременно с членството ни в ЕRМ II, но  не ни се предоставя възможността първо да влезем в ЕRМ II и след това евентуално да се присъединим към Банковия съюз. Мисля, че от гледна точка на българската позиция, най-балансирано е да искаме да влезем едновременно, за да можем да имаме увереността, че като правим тези промени и отговорим на тези изисквания, ще постигнем непосредствено и другия резултат, а не да изчакваме за него във времето", обясни още Гълъбинов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст