Руско-китайски милиарди срещу Тръмп

путин цзинпин

Pycĸи и ĸитaйcĸи ĸoмпaнии пoдгoтвят 73 cъвмecтни пpoeĸта нa oбщa cтoйнocт нaд 100 млpд. дoлapa. Πoтeнциaлнитe милиapдни инвecтиции ще се ĸoнтpoлиpaт oт Pycĸo-ĸитaйcĸия бизнec ĸoнcyлтaтивeн ĸoмитeт, ĸoйтo пpoвeде eжeгoднaтa cи cpeщa нa Изтoчния иĸoнoмичecĸи фopyм във Bлaдивocтoĸ, Pycия.

Москва и Пекин ще направят всичко възможно да възстановят  щeтитe, нaнeceни oт санкциите на CAЩ  и най-вече да покажат на Доналд Тръмп, че ще се справят въпреки заплахите му. До неотдавна партньорството между двете държави бе нестабилно, но правителствата им затоплиха отношенията си през последните няколко години. В борбата за влияние и при влошените отношения със Запада – главно заради украинската криза, Русия си даде сметка, че няма по-добра възможност от укрепването на връзките със съседен Китай. Пекин също има интерес да компенсира последиците от търговската  война със Съединените щати, която удари стоки за 100 млрд. долара – 1/7 от общия търговски обмен между двете страни. Двете най-големи икономики в света продължават да се "обстрелват" с мита. Докато Китай обещава да налага реципрочни мерки, Тръмп заплашва да наложи мита върху целия стокообмен с азиатската държава в размер на около 500 млрд. долара. Затова неслучайно  руският президент Владимир Путин подчерта още в началото на срещата с китайския си колега Си Дзинпин на форума във Владивосток, че двустранната търговия расте с 30%  годишно. Тя е достигнала 87 млрд. долара през 2017-а и се очаква да скочи на 100 млрд. долара тази година.

По време на събитието бе обявено, че Руско-китайският инвестиционен фонд и китайската технологична инвестиционна група Tus-Holdings имат съвместни инвестиционни планове. Проектите им ще бъдат фокусирани върху технологиите, като 1.28 млрд. долара ще се вложат в Russian Tushino Project Technology Park, който се намира на северозапад от Москва. Двете групи планират да изградят и нов технологичен парк за над 100 млн. долара, а също и да създадат фонд за рискови инвестиции с капитал от 100 млн. долара.

Руско-китайската среща във Владивосток съвпадна и с началото на най-голямото руско военно учение от Студената война насам. Едноседмичните маневри в Източна Русия включват сили и от Китай и Монголия. В тях участват близо 300 000 души и китайците са представени с всички видове войски. От централата на НАТО определиха руско-китайското учение като репетиция за голям конфликт. "Това е в съзвучие с тенденцията, която наблюдаваме от известно време – на по-самоуверена Русия, която увеличава бюджета за отбрана и военното си присъствие", заяви говорителят на Алианса Дилън Уайт.

Министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис обаче не вижда възможност за военен съюз между Китай и Русия. "Мисля, че тези страни действат в рамките на собствения си интерес. В дългосрочен план не виждам какво ще ги обедини“, отбеляза Матис.

А иначе  Владимир Путин и Си Дзинпин се срещат за трети път през тази година. Според анализатори нищо чудно да има още една тяхна среща до края на годината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст