Манолев се отказа от министерския пост

Министерски съвет Александър Манолев

Номинираният за министър на транспорта Александър Манолев се отказа от поста още преди да го е заел. Това съобщи самият той в четвъртък (13 септември) на специален брифинг в Министерския съвет. Манолев, който в момента е заместник-министър на икономиката, трябваше да седне на стола на подалия оставка Ивайло Московски. В кабинета "Борисов 2" той беше шеф на Агенцията по метрология.

"След мъжки разговор с премиера Бойко Борисов реших да оттегля номинацията си на министър на транспорта", обясни Александър Манолев. Като причина за решението си той изтъкна "координираната атака срещу мен от една медийна група". "Давам си ясна сметка, че всички тези съшити обвинения нямат никакви доказателства. Най-важният въпрос за мен е защо точно сега някой реши да съшива подобни неща срещу мен? Явно някой се притеснява от реформите и политиката, която бих провеждал в Министерство на транспорта", заяви Манолев. Според него чрез опитите да се блокира работата му в транспортното ведомство се атакува и целият кабинет.

"Имахме открит и мъжки разговор с премиера и вицепремиера Валери Симеонов. Получих над 6700 преференции (за депутат от ГЕРБ – б.а.). Подобни твърдения никога не са били тема, явно, че точно сега е моментът да се атакува. Разбирам много добре какво се цели и не мога да го допусна. Аз съм воден от прагматични решения и смятам, че това е най-правилната стъпка. Предстои да се свържа с адвокати, с които да предприема ответни действия", отбеляза в заключение на краткото си изявление отказалият се от номинацията Манолев. На този етап той все още не бил готов с отговора дали остава заместник-министър, тъй като е под емоция и не искал в такова състояние да взима решение.

Медийни публикации тези дни припомниха за водени срещу Манолев дела заради катастрофа с предизвикана тежка травма, както и за интересни бизнес партньорства и за договори на фирмите му с държавата за милиони.

По-рано същия ден изненадващо бе отложено гласуването от парламента  на трите министерски оставки, тъй като стана ясно, че президентът не е подписал указ за освобождаването на Младен Маринов като главен секретар на МВР. А той е номиниран за вътрешен министър на мястото на Валентин Радев.

В началото на пленарното заседание председателят на Народното събрание Цвета Караянчева предложи тази точка да отпадне от дневния ред, тъй като в деловодството не е постъпил указът на държавния глава. Дебат по темата нямаше. Предложението на Караянчева беше подкрепено от 121 гласа, 23 бяха "против" и 32 се въздържаха.

От  "Дондуков" 2 коментираха, че предложението на Министерския съвет за издаване на президентския указ е постъпило при тях в сряда (12 септември), след заседанието на кабинета. В момента Румен Радев бил в чужбина. Той участва в срещата на президентите на 14 държави от ЕС  от групата "Арайолуш" в Латвия, която се провежда на 13 и 14 септември. Предложението на правителството щяло да бъде разгледано, когато се върне от Рига.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров обаче заподозря държавния глава в "игра напук" заради неподписването на указа за освобождаването на главния секретар на МВР Младен Маринов. "Очевидно опираме до темата дали президентът умишлено бави този указ, за да причини правителствена криза – да, но това не е много мъдър държавнически ход", каза в кулоарите председателят на парламентарната група на "Обединени патриоти". По думите му не трябва да има битка между институциите.

По-късно председателят на парламента Цвета Караянчева също направи коментар в кулоарите –  президентът Румен Радев е бил предупреден от нея в сряда по обяд, че очаква подписания указ за освобождаването на Младен Маринов като главен секретар на МВР, за да може да се гласуват министерските рокади.

"Нямам проблеми с комуникациите и с президента, и с министър-председателя", допълни Караянчева. На питане дали Радев не е обяснил, че няма да има време, тя отговори: "Ние разговаряхме за това, че очаквам указа да дойде в Народното събрание. Останах с впечатлението, че до края на деня ще го имаме, но все пак това е негово решение и аз го уважавам и очаквам да постъпи актът в Народното събрание другата седмица".

Само че при създалата се нова ситуация с отказа на Александър Манолев да стане транспортен министър нещата може да се проточат във времето, тъй като премиерът Борисов трябва да намери нов кандидат за длъжността.

Ще припомним, че Бойко Борисов поиска смяната на трима министри – на вътрешните работи Валентин Радев, на регионалното развитие Николай Нанков и на транспорта Ивайло Московски, след тежката катастрофа край Своге, в която загинаха 17 души. На тяхно място бяха предложени съответно Младен Маринов, Петя Аврамова и вече отказалият се Александър Манолев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст