Руската централна банка повиши изненадващо основната си лихва за пръв път от 4 години

РЦБ

Руската централна банка повиши изненадващо основната си лихва за пръв път от 2014-а година насам, позовавайки се на значително увеличаване на "проинфлационните рискове" с оглед на много несигурните външни условия. Съветът на директорите на РЦБ реши да увеличи основния си лихвен процент с 25 базисни пункта (с 0,25%) до 7,5%, се посочва в изявлението на централната банка след края на заседанието ѝ в петък.

Руската централна банка прогнозира, че годишната инфлация в страната ще бъде в рамките между 5,0% и 5,5% през 2019-а година и ще се върне към целевото ниво от 4,0% през 2020-а година. В същото време банката запази непроменена прогнозата си за растежа на БВП на Русия през настоящата година в диапазона между 1,5% и 2,0%. Прогнозата за 2019-а година обаче беше осъвременена до икономически растеж между 1,2% и 1,7%, имайки предвид предстоящото повишение на Данък добавена стойност (ДДС) и повишаването на държавните разходи.

Банката също така заяви, че е взела решение да удължи до края на годината паузата при покупките на чуждестранна валута, визирайки рискът от по-висока инфлация и колебанията на рублата. "Решението има за цел да повиши предсказуемостта в действията на паричните власти и да намали нестабилността на финансовите пазари", посочи РЦБ и отбеляза, че през 2019-а година може да поднови покупките на чуждестранна валута за попълване на държавните резерви.

До края на годината Руската централна банка ще проведе още две заседания – на 26-и октомври и на 14-ти декември.

Изненадващото увеличение на лихвените ставки допринесе за рязко поскъпване на руската рубла спрямо долара и еврото. Щатската валута вече се понижава в рамките на деня с около 1% към 11-дневно дъно около 67,50 рубли, а еврото – с 0,9% към 78,95 рубли.

Трябва да се има предвид, че руската рубла се обезцени през последните няколко месеца с оглед на общата слабост на валутите на т.нар. развиващи се пазари, но и в резултат на ескалация на политическото напрежение между САЩ и Великобритания от една страна и Русия. Поредицата нови икономически санкции на Вашингтон спрямо Москва също допринесоха за този натиск върху местната валута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст