Казусът “Силистар” – комедия от грешки

Силистар

Комедията с казуса "Силистар" продължава. Административният съд в Бургас директно отсвири областния управител Вълчо Чолаков, като остави без разглеждане жалбата му срещу решението на общинския съвет в Царево за изработване на подробен устройствен план и план за застрояване на имот в защитената местност. Нещо повече, според бургаските магистрати  областният управител въобще нямал право да оспорва решенията за одобряване на подробните устройствени планове или техните изменения, както и съпътстващите ги  актове. Единствените, които имали право да ги оспорят, са собствениците на съседни имоти, ако сметнат, че са засегнати от намеренията за промяна на предназначение на терени или при издаване на разрешителни за строеж.

Едва ли е случайно, че съдиите са разгледали казуса  само в контекста на  Закона за устройство на територията, в който действително такива  ограничения съществуват. В същото време обаче  по този начин съвсем се игнорират Законът за администрацията и Законът за местното самоуправление и местната администрация, чиито текстове  дават такива права на областния управител, но на практика са елиминирани.

Остават само на книга  

и едва ли не единствено като пожелания текстовете, в които се казва, че "Областният управител упражнява контрол за законосъобразност на актовете на общинските съвети" и "Областният управител осигурява спазването на законността на територията на областта и осъществява административен контрол по изпълнението на административните актове; упражнява контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местното самоуправление и местната администрация…"

И макар  че казуси като този не са от вчера, доста странно е защо все още няма тълкувателно решение по този въпрос.

В тази връзка потърсихме мнението на  областния управител на Бургас Вълчо Чолаков. Пред в. "БАНКЕРЪ" той беше категоричен, че ще обжалва определението на местните магистрати пред Върховния административен съд. Но  в същото време даде да се разбере, че не е оптимист за изхода на този спор – съдебната практика досега показвала, че шансовете му за успех далеч не са категорични. Самият Чолаков е на мнение, че отдавна е трябвало да се предприеме  законодателна мярка, чрез която областните администрации да бъдат задължени (по закон) да контролират подобни решения на общинските администрации. В този случай обаче  това звучи само като пожелание…

Тук е моментът  да припомним, че  в началото на септември стана ясно, че областната администрация в Бургас е предприела действия по обжалването на решението на общинския съвет в Царево за изработване на подробен устройствен план и план за застрояване на имот в защитената местност "Силистар". Между  аргументите им в искането за обявяване на незаконосъобразността на това скандално решение (за "процедурата" по вземането му, за която в. "БАНКЕРЪ"  разказа подробно) бяха споменати и становищата на районната екоинспекция и  на Окръжната прокуратура – Бургас. И двете институции се позоваваха на факта, че промяната в устройствения план не е била съгласувана с районната екоинспекция,

на практика я прави незаконна

Очевидно обаче всички тези твърдения не са   успели  да убедят административните съдии, че имат законово основание.

С решението си Административният съд – Бургас на практика дава зелена светлина за "трайно ползване – ниско застрояване (до 10 м)" на терена в две застроителни петна "за вилни сгради", като между тях да преминава обслужващ път с широчина 4 м, осигуряващ безпрепятствен достъп до морски плаж "Силистар". И ако по-висшестоящата инстанция не намери други аргументи да отмени това решение, скоро можем да проследим движението  на… бетоновозите към погребението на едно от последните райски кътчета по крайбрежието ни.

В същото време не е много ясно защо в тази битка е включена единствено областната администрация, а не и останалите институции, които наблюдават казуса…?!

Тъй като този скандал не просто изправи на нокти еколози и граждани, милеещи за опазването на защитената местност, потърсихме и мнението на Тома Белев от Коалицията "За да остане природа в България". Пред в. "БАНКЕРЪ" той каза, че недоумява защо районната инспекция по опазване на околната среда в Бургас, която има всички правомощия да спре изпълнението на това решение на общинския съвет в Царево заради грубото показване на Закона за биологичното разнообразие, до този момент остава в миманса. В този случай  кметството на морската община ще бъде принудено да обжалва административния акт на екоинспекцията и тогава ще стане кристално ясно кой за какво се бори.

Според Белев окръжната прокуратура също има правомощията да спре решението, тъй като то е взето въпреки липсата на първична регулация на имотите. Според еколозите не може да се приемат  решения за подробни устройствени  планове с аргумента, че е необходимо да бъде изграден път през конкретен  имот без такава регулация. А ако пък такъв бъде направен, нищо не пречи –  пък и Законът позволява, да бъдат отнети до 25% от този имот  под формата на право на преминаване, без да е необходимо на него да бъде даван статут за застрояване.

Между впрочем подобна  теза беше изказана и от областния  управител Чолаков дни след скандала, в потушаването на който се намеси дори премиерът Бойко Борисов. Той, меко казано, "издърпа ушите" на кмета на Царево Георги Лапчев и поиска от него да спре изпълнението на решението. Тогава, както писа и в. "БАНКЕРЪ", самият Лапчев съвсем се омота в обясненията си за необходимостта да се изработи този план, като обяви, че той  бил нужен за път до плажа. По думите му решението на общинските съветници било взето, за да се предотвратят евентуални дела към държавата и към общината и за да се реши десетгодишният проблем, свързан с пътя.  Още тогава губернаторът Чолаков обаче

контрира тези обяснения

като каза, че ако целта наистина е изграждането на общински път, начинът да стане това не е този. Според него, за да се осигури необходимата инфраструктура за безплатен достъп до разположения в близост морски плаж, е необходимо изработването на парцеларен план за неурбанизираните територии или на регулационен план за урбанизираните. А решението на Общинския съвет в Царево е за изработване на подробен устройствен план – план за застрояване за частен имот, подчерта Чолаков.

Самият Лапчев така и не можа да даде смислен отговор на въпроса предвижда ли се строителство в защитената територия, или не. "Не мога да кажа дали ще има строителство край плажа Силистар", отбеляза той. Обясненията му бяха, че това зависело от институциите, тъй като собственикът е онзи, който трябва да съгласува намеренията си с районната екоинспекция и  със земеделското министерство, и едва тогава процедурата можела да бъде завършена. Но част от общинските съветници, които са били против решението, са на мнение, че с въпросното решение е бил направен опит за първа стъпка към застрояването на този терен, макар че той попада в природен парк "Странджа” и Натура 2000.

Днес обаче Лапчев е с по изчистена теза –  директно прехвърля отговорността към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите. Обяснението е, че ако собствениците на имота обявят инвестиционни намерения, има процедура, при която екоинспекцията ще  трябва да се произнесе допустими ли са те.

Да не говорим, че ако все пак се стигне до искане от страна на собственика на 22 дка до плажа "Силистар" – едноличното дружество с  ограничена отговорност "Ню Билдинг Естейтс", за някакво строителство и ако параметрите на зоната, в която попада  неговият имот, не бъдат променени, той ще може да възстанови това, което е купил. А то е… свинарник, тъй като сегашният статут на парцела е урбанизирана територия със стопанско предназначение от времето преди 1989 година.

Това пък едва ли ще се хареса на местните жители и тогава недоволството отново ще се завихри,  докато се стигне до "компромиса" с двуетажните вили…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст