На заседание Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) утвърди проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2019 г. В него са отразени параметрите на предвидените за следващата година социално-осигурителни политики в страната. В изпълнение на своите правомощия по Кодекса за социално осигуряване, членовете на съвета се запознаха със заложените в документа законови промени и подкрепиха с мнозинство направените предложения.
Предстои съгласуването на проектозакона в Националния съвет за тристранно сътрудничество, приемането му от Министерския съвет и окончателното му гласуване в Народното събрание.
Положителната новина е, че за следващата година с проектобюджета за 2019 година се предвижда един сериозен ръст на всички пенсии с 5,7 на сто, което ще бъде от 1 юли, каза Бисер Петков. С повишаването на тавана на пенсиите от 910 на 1200 лева ще се увеличат и пенсиите на над 40 хиляди пенсионери, които в момента получават по-малко от изчислената им пенсия.
В проекта на бюджет е заложено от 1 юли 2019 година пенсиите, отпуснати до 31 декември 2018 година вкл., да се увеличат 5,7 на сто. От 1 юли 2019 г. минималната пенсия ще се увеличи от 207,60 на 219,43 лв. Социалната пенсия се променя от 125,58 лв. на 132,74 лв. Таванът на пенсиите от 1 януари се запазва на 910 лева, а от 1 юли се увеличава до 1200 лева. Мярката се отнася за всички пенсии без оглед на момента на отпускането.