Нова директива на ЕС срещу прането на пари

пране на пари

Нова директива за борба с прането на пари беше приета от ЕС тази седмица. С текстовете се въвеждат нови наказателноправни разпоредби, които ще прекъснат и блокират достъпа на престъпниците до финансови ресурси, включително и ресурси, които се използват за терористични дейности.

Новият документ включва установяване на минимални правила относно определянето на престъпленията и на санкциите във връзка с изпирането на пари. Дейностите, свързани с изпирането на пари, се наказват с лишаване от свобода за максимален срок от четири години, а съдиите могат да налагат допълнителни санкции и мерки (например временно или постоянно прекратяване на достъп до публично финансиране, глоби и др.). Утежняващи вината обстоятелства ще се прилагат за случаи, свързани с престъпни организации  или за престъпления, извършени при упражняването на определени професионални дейности.

Освен това се предвижда възможност юридически лица да носят отговорност за някои дейности, свързани с изпирането на пари, като могат да бъдат обект на редица санкции (например изключване от публични помощи, поставяне под съдебен надзор, съдебна ликвидация и др.). С директивата се премахват също и пречките пред трансграничното съдебно и полицейско сътрудничество, като се установят общи разпоредби за подобряване на разследванията. По отношение на трансграничните случаи новите правила въвеждат яснота относно държавата членка, която е компетентна, както и относно формите на сътрудничество между участващите държави членки и начините за включване на Европол.

Българските законодатели имат на разположение две години, за да транспонират директивата в националното право. Срокът започва да тече след публикуването на документа в  официален вестник на ЕС.  Директивата допълва по отношение на наказателноправните аспекти  Директивата за предотвратяване на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари или финансирането на тероризма, която беше официално приета през май 2018 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст