Пинг-понг с цените потопи акциите

ИНВЕСТИЦИОНЕН ПОСРЕДНИК

Юли – септември 2018-а

Вече повече от десет години – от 2006 г. насам, редакцията на в. "БАНКЕРЪ" публикува  в края на всяко тримесечие  две свои уникални класации: за най-успешно дружество – "Инвестиционен посредник", и за най-успешно  "Управляващо дружество". На тази база се определят и най-добре представилите се през годината структури. Призът за най-добър инвестиционен посредник в България за 2017-а си поделиха "Елана Трейдинг" АД и "Карол" АД.

В този брой предлагаме подреждането на инвестиционните посредници през третото тримесечие на тази година според критериите на в. "БАНКЕРЪ" .  Данните, на основата на които е направено то, са представени от самите фирми, от "БФБ-София" АД, използвани са също и изчисления на редакцията.

Класацията обхваща периода от 1 юли до 30 септември 2018-а.

Добрите финансови отчети на борсово търгуваните дружества не станаха очаквания катализатор за оживление на капиталовия пазар. Ниската ликвидност бе причината и за слабата активност през отпускарския сезон. Логично водещият индекс SOFIX се потопи до поредно дъно и за съжаление прогнозите за него не са много оптимистични.

Продължи обаче отписването от търговия на емисии от акции и облигации – четири дружества направиха това упражнение. Сред тях е и производителят на лекарства "Унифарм". Но пък заедно с това и пет нови фирми вече разшириха възможностите за инвестиции на фондовата борса. През август производителят  на птиче месо "Градус" АД – Стара Загора, направи първично публично предлагане на фондовата борса. "Убедени сме, че примерът й ще бъде последван и от други успешни български компании, които ще набират средства чрез капиталовия пазар, за да инвестират в своя растеж и развитие", отбеляза изпълнителният директор на фондовата борса  Иван Такев.

Трудностите на фондовата борса продължават да свиват пазара на инвестиционни услуги – намалява броят на инвеститорите, малко са и фирмите, които желаят да предложат акциите си за търговия, а това свива и дейността на брокерите. През третото тримесечие  "Булброкърс" ЕАД  подаде  заявление за частичен отказ от лиценз. Комисията за финансов надзор отне разрешителното за извършване на дейност като инвестиционен посредник на "Прогресива Трейдинг" ООД и на "Бета Корп" АД, в което  назначи и квестор.  Регулаторът откри административно производство по отнемане на издадения лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник и на "Матадор Прайм" ООД, а също и за назначаване на квестор.

Седемнадесет от дружествата, които имат лиценз за извършване на инвестиционни услуги у нас, спечелиха точки по отделните критерии на нашата класация през третото тримесечие. Но само девет от тях влязоха в крайното подреждане в съответствие с правилата й.

Четири от дружествата – "Първа ФБК", "Елана Трейдинг", "Карол" и "Капман", които взеха точки и по четирите критерия, логично окупираха и челните места в подреждането. Изчисленията показаха, че всички брокери от подреждането в периода между април и юни, отново влязоха в Топ 9, а вътрешните размествания преподредиха номинираните.

Този път "Първа ФБК" отстъпи първото място, което заемаше от края на юни, и слезе три стъпала надолу. Мястото му зае друго познато име от изминалите тримесечия. Активността на брокерите на "Елана Трейдинг" изведе дружеството нагоре в подреждането и след второто място в периода март-юни вече пое лидерството. Със събраните 35 точки (от максимално възможните четиридесет) дружеството заслужи признанието за

"Най-добър инвестиционен посредник"

през третото тримесечие на 2018-а. "Карол" и "Капман" също направиха стъпка нагоре по почетната стълбица – съответно с по 33 и 27 пункта. Поредно слабо тримесечие отбелязаха банковите брокери. Въпреки че пет от тези дружества "спечелиха" точки по отделните показатели, това не беше достатъчно, за да запишат имената си  сред номинираните в крайното класиране.

Летните месеци останаха под влиянието на ниската ликвидност на фондовата борса, а малкото пазарни участници не успяха да обърнат негативната тенденция от началото на годината. Това пък стана причина

оборотът на "БФБ-София"

през месеците между юли и септември да "отслабне" двойно в сравнение с второто тримесечие на 2018-а. Освен че борсовите играчи направиха по-малко покупко-продажби,  броят на изтъргуваните книжа също е доста нисък. В тази ситуация нямаше как оборотът да не се свие почти два пъти – до 169.128 млн. лв. при 310.343 млн. лв. в края на юни.

Банковите брокери бяха много активни през третото тримесечие. "Българска банка за развитие" и "Алианц Банк България" са безапелационните лидери, а в списъка на номинираните е и ИНВЕСТБАНК, макар и във втората половина на списъка на  номинираните.

Българска банка за развитие превзе първото място по този показател, след като измести  "Първа ФБК". Общата стойност на ценните книжа, които дружеството е  изтъргувало през периода, е 33.903 млн. лева. Тази сума е акумулирана в сключените  три сделки от брокерите на "ББР" през тримесечието, в които борсовите играчи са си разменили общо 18 500 лота. "Алианц Банк България" е най-близо до лидера. Дружеството е превъртяло в сделки за своите клиенти общо 22.705 млн. лв. в дванадесет сделки. Активността на брокерите изведе "Авал Ин" на третото място в подреждането през тримесечието. С тяхна помощ между портфейлите на борсовите играчи са "прелетели" 18.285 млн. лева.

Борсовите играчи са изтъргували по-ниски обеми от ценни книжа (под сто милиона) в периода между юли и септември, което е станало в намаляващ

брой на сделките на "БФБ-София"

Повечето от инвестиционните посредници пазят местата си в списъка на номинираните по този показател. Общо четири от тези дружества са направили по над 1000 транзакции за периода. "Карол" отново е начело, но брокерите му са сключили повече сделки (6796 броя). За фирмата това е обичайната й позиция по този показател в класацията на "БАНКЕРЪ". На следващите места са "Елана Трейдинг" (на втората позиция) и "БенчМарк Финанс" (на третата), които имат по сметката си съответно по 3166 и 1733 договора.

Небанковите инвестиционни посредници и през третото тримесечие властват без конкуренция в подреждането. А това пък за пореден път остави банковите брокери извън групата на номинираните. От регионалните инвестиционни посредници "Юг Маркет" (шести) с 1060 договора и "Реал финанс" с 394 контракта са в Топ 10 по този показател.

През третото тримесечие дузина български дружества погледнаха към фондовата борса като възможност за търгуване на свои акции и облигации и за привличане на свеж капитал. Но тъй като този процес отнема няколко месеца,  част от тези проекти ще приключат до края на годината. В периода между юли и септември девет от българските инвестиционни посредници са подпомагали  публични дружества при изготвянето на документи за

нови емисии от акции и облигации

Експертите на "София Интернешънъл Секюритиз" и "Капман" са работили по три проекта, а тези на "Елана Трейдинг" са приключили два – за пласиране на облигации, за увеличение на капитала, търгово предложение или по първично публично предлагане на акции. Няколко от инвестиционните посредници са работили по обратното изкупуване на собствени акции от други публични дружества, но тези процедури вървят от предишни месеци и не влияят върху подреждането в класацията.  

Алтернативните борсови платформи, предлагани от някои от инвестиционните посредници у нас, продължават да се развиват, а в резултат на тази активност привличат нови клиенти и провят по-висок оборот. А онлайн системата за търговия с акции на български компании, разработена от "БФБ-София" – COBOS, вече не им е конкурент. През нея се сключват по-малко сделки, абонатите й намаляват (до 230). Това преразпределение на сключващите сделки онлайн борсови участници предопределя господстващо положение на пазара на частните платформи. Но те привличат клиентите и с по-благоприятните условия за търговия, които предлагат. Тъй като липсват публични данни за всички тези web базирани системи, които имат дейност у нас, подреждането по показателя

електронна търговия на "БФБ-София"

е малко условно. В края на септември през COBOS са търгували 230 инвеститори при 226 през второто тримесечие. Алтернативните платформи: Elana BG Trader (на "Елана Трейдинг"), Karoll Broker (на "Карол"), BenchMark BG Trader (на "Бенчмарк Финанс"), CTrader (на "Капман") и EFOCS (на "Евро-Финанс") отчитат присъединяването на нови клиенти и имат повече абонати от онлайн системата на "БФБ-София". Първата платформа е ползвана от 5654 души, през втората са търгували 2559, а през третата – 2566 абонати. Услугите на четвъртата са ползвали 516 клиенти. Интернет системата EFOS (на "Евро-Финанс") привлича 366 инвеститори.

Другите уебсистеми у нас – U-Broker (на ОББ), Delta Broker (на "Делтасток") и UG Market Trader (на "ЮГ Маркет"), нямат практика да публикуват данни за дейността си, поради което и не са включени в подреждането.

Класирането по този показател е сборна оценка от три подкритерия: клиенти в различните електронни системи, брой на сключените сделки и реализиран в тях оборот. В края на третото тримесечие "Карол" и "Елана Трейдинг"са първи в крайното подреждане, след като първото дружество е с най-много сключени сделки при онлайн търговията и с най-висок оборот, а брокерът от групата "Елана " е привлякъл най-много клиенти.

От регионалните инвестиционни посредници в Топ 10 са "Загора Финакорп" и варненският "Реал Финанс". От банковите брокери само "Юробанк България" успя да си извоюва място сред номинираните по показателя.

 

"ЕЛАНА Трейдинг" е един от първите инвестиционни посредници в България, който вече 27 години заема водеща позиция в търговията на финансовите пазари и инвестиционно банкиране и е част от една от най-старите български финансови институции – "ЕЛАНА Финансов холдинг". "ЕЛАНА Трейдинг" е ексклузивен партньор за българския пазар на американската брокерска компания Auerbach Grayson от 1998 г. насам, а е част и от брокерска мрежа в 123 страни. Дружеството е дългогодишен партньор на европейската Saxo Bank за България при предлагане на търговия на световните финансови пазари. Инвестиционният посредник предлага три платформи за електронна търговия на всички пазари:  ELANA BG Trader (за "БФБ-София"), ELANA MetaTrader (за валутна търговия), ELANA Global Trader (с най-голямото разнообразие от инструменти на над 30 борси в света и на Forex).  Анализите на компанията се публикуват от Thomson Reuters, Bloomberg, Standard & Poor’s Capital IQ, FactSet и други водещи международни информационни компании. "ЕЛАНА Трейдинг" се представлява от председателя на съвета на директорите Радослава Масларска и изпълнителния директор Момчил  Тиков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст