Правителството вече преговаря с Европейската комисия за различни мерки за спасяване на една от най-големите ни енергийни мощности – ТЕЦ "Марица Изток 2". До края на ноември ще бъде налице дерогацията за енергийния гигант и тя ще бъде безсрочна. Това ще даде нужната глътка въздух, за да се търси спасение. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова на среща с президентите на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов и на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров.
Основните теми на разговора бяха свързани с бъдещето на топлоелектрическите централи у нас, както и на "Мини Марица-изток" във връзка с растящите цени на квотите за въглеродни емисии.
"До март 2019 г. ТЕЦ "Марица-изток 2" трябва да заплати за емисии парникови газове над 300 млн. лв. Работна група в Министерството на енергетиката разработи краткосрочни и дългосрочни мерки с цел оздравяване на дружеството. Средствата за квоти за посочения период ще бъдат осигурени, а през следващите месеци ще конкретизираме мерките за дългосрочно гарантиране стабилността на държавната топлоелектрическа централа", подчерта министър Петкова.
"Следващата седмица експерти от Министерството на енергетиката ще представят пред заинтересовани страни първоначални данни, свързани с разработваната Стратегия за устойчиво енергийно развитие с хоризонт 2030 – 2050 г. Очертани ще бъдат основните тенденции при формиране на енергийния микс, произтичащи от европейското законодателството в областта на енергетиката", обяви енергийният министър. По думите й страната ни следва да избере поетапния преход към нисковъглеродна икономика, за да се гарантират достъпни цени на енергията у нас.
Петкова обяви вчера, че няма да има съкращения в Мини „Марица Изток“ поне до 2020 година.