От началото на годината 25 жени у нас са били убити. При 90% от престъпленията извършителят е партньорът на жертвата. Това съобщиха от от фондация „Джендър алтернативи“ при отчитането на на проекта „Програми за превенция и преодоляване на домашното насилие в малки и отдалечени населени места”. Според ръководителя на проекта Рада Еленкова-Рашева домашното насилие е все още тема табу в българското семейство и въпреки, че младите хора знаят за него, в къщи проблемите не се коментират, сочи БНР.
В продължение на шест месеца от неправителствената организация са провели редица срещи с цел превенция на домашното насилие сред учениците в Брани поле, Брестник, Крумово и Цалапица.
От фондацията са категорични, че у нас все още институциите не оказват ефективна защита и помощ на пострадалите, а готвените промени в законодателството и Наказателния кодекс няма да променят съществено ситуацията. По думите на Рада Рашева липсва стратегия за превенция на домашното насилие, както и адекватно финансиране на програми и проекти за това. Проблем у нас е липсата на кризисни центрове и възможност жените, жертви на домашно насилие, да продължат да работят и отглеждат децата си след раздялата.
Социалният работник Любомира Цъцарова даде редица примери с жени, които поради тази причина се връщат при насилника си. Тя уточни, че във фондацията за 6 месеца юридическа и психологическа помощ са получили над 100 жени, жертва на домашно насилие, а специалистите са работили с шестима насилници.
През последните три години в региона са заведени над 200 дела за домашно насилие.