„Демократична България“: Харчим минимум 2.6 млрд. лв. за „Турски поток“ без гаранции за приход

Представяне на икономическия екип на Демократична България Владислав Панев АтанасАтанасов

Приказките за газов хъб бяха изговорени, за да замаскират смяната на името от „Южен поток“ на „Турски поток”. Зад оптимистичните твърдения за това как газопроводът „Турски поток“ ще мине през България, се крие намерението да се похарчат минимум 2.6 милиарда лева, а вероятно значително повече (най-малкото, защото тази цена е без ДДС), за нова газова инфраструктура, която да улесни евентуалния износ на руски газ през българска територия, без никакви гаранции за българския приход от този огромен разход. Правителството се скри зад решение на Парламента чрез промяна на Енергийната стратегия,  за да не носи отговорност за бъдещите икономически щети. Това се казва в позиция на формацията "Демократична България", в която влизат Да, България, ДСБ, Зелените. 

"Твърденията как България щяла да спечели 4.35 млрд. лв. са напълно безпочвени и включват невероятен сценарий, при който и старата тръба от Русия, и евентуалната нова от Турция, работят непрекъснато на пълен капацитет. Ако управляващите допуснат този разход, най-вероятно ще се повтори историята с разходите за АЕЦ „Белене“. Пишем двойка по счетоводство и икономическа логика на министър Теменужка Петкова", казват от формацията.

Според тях сега е време за задълбочен обществен дебат, който да изясни тъмните петна около проекта: Има огромна опасност България да е на загуба като цяло. Властта трябва да представи конкретни сметки за паричните потоци и нетната настояща стойност, а не само общи суми, които не е ясно как се получават. Съществува реален риск крайният резултат да е натрупването на сериозни загуби от български държавни компании, и това да се използва от Москва за придобиване на собственост върху преносната инфраструктура (дълг срещу собственост). ЕК защитава далеч по-добре българските интереси от нашето правителство. Поради това е логично Комисията да бъде поканена и за участие в целия преговорен процес. Трябва да се защитят приходите от транзит и да се изяснят лицата, които са се съгласили да подпишат клауза за арбитраж пред Московски съд. Подобно деяние не може да остане без последствия. Има сигнали, че българското правителство е на път да загуби значителна част от приходите от транзит.

Също така задължително следва да се осигури публичност на всички документи и отказ от търговска тайна, поради надделяващ обществен интерес. Достатъчно основание за това е фактът, че цената на газа формира около 70% от цената на парното. Трябва да е категорично ясно ще има ли запазен капацитет за трети страни, с което да се гарантира конкуренцията, както и какви ще са правилата за достъп до преносната мрежа, или отново става въпрос за руски монопол.  Правителството трябва да предприеме спешни мерки за довършване на интерконектора с Гърция и да поеме инициативата за пълно отваряне и либерализиране на регионалния газов пазар в Югоизточна Европа. Интерконекторът е и възможност за достъп до втечнен природен газ. Това е най-разумният начин за създаване на повече конкуренция и съответно по-добри цени.

От Демократична България предупреждават, че има съществена опасност този проект да се превърне в поредното мега източване на държавния бюджет, и България да продължи да бъде зависима от доставките на газ от един източник. Идеята за строеж на газов хъб в България предизвиква откровени подигравки сред нашите енергийни партньори, поради това че хъб не се строи – той се създава на основата на отворени ликвидни пазари от търговци, които имат доверие помежду си и искат да търгуват един с друг.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст