Равносметката на Илън Мъск

клм

Четиридесет и осем годишният бизнесмен и генерален директор на Tesla Илън Мъск даде обширно интервю на телевизионната журналистка Лесли Щал от CBS, в което разказа откровено за събитията от  отиващата си година. По-рано инженерът нарече на всеослушание 2018-а "мъчителна" и "най-болезнената през цялата ми кариера".

В началото Щал отбеляза, че в медиите често се срещат недотам приятни епитети за Мъск като "ексцентричен, непредсказуем, безразсъден, склонен към драма". "Всъщност не звучи толкова лошо. Дори ми харесва. Но аз се държа както обикновено. Вярно е, че съм бил в състояние на безумен стрес в продължение на дълги часове. Но ако бях истински безразсъден, системата щеше да се счупи", заяви Мъск.

По думите на бизнесмена, който често използва Twitter, платформата му помага "да изрази себе си". На думите на журналистката, че Мъск често си позволява резки изказвания по адрес на опонентите си и води война с журналистите, милиардерът само повдигна рамене: "Twitter е поле за бойни действия."

През август Илън Мъск провокира ръст на акциите на Tesla с един туит, в който разказа за плановете си да изтегли всички акции на автомобилната си компания от борсата и да я направи частна. Тази история заинтересува американската Комисия по ценните книжа и борсите, която видя в съобщението на Мъск опит за измама. В резултат генералният директор на Tesla трябваше да плати голяма глоба и да се оттегли от поста председател на борда на директорите. Оттогава изминаха няколко месеца, но Илън Мъск едва си спомня за инцидента. Нещо повече, туитовете, които изпраща, не се цензурират. "Единственото съобщение, което подлежи на проверка, е това, което може да повлияе върху  ситуацията на борсата. Във всички други случаи се позовавам на първата поправка към конституцията. Свободата на словото е от първостепенна важност", заяви бизнесменът.

Интервюто засегна и дамата, назначена за председател на борда на директорите на Tesla след оставката на Мъск – Робин Денхолм. "Създава се впечатлението, че са я сложили да ви наглежда. Като бавачка"  – заяви интервюиращата. "Това не е вярно. Аз съм най-големият акционер в компанията. Мога да организирам гласуване на акционерите и да получа всичко, което поискам", реагира Мъск. На въпроса възнамерява ли да се върне към длъжността си  бизнесменът отговори категорично: "Предпочитам да нямам каквито и да било титли."

Илън Мъск е роден в град Претория в Южна Африка, но когато е на 17 се премества в Канада. По думите му тогава взел със себе си само раница с дрехи и куфар с книги. Бизнесменът разказа, че семейството му не разполагало с пари, за да го подкрепя в начинанията му. На въпроса дали детството му е било щастливо милиардерът отговори отрицателно: "Беше ужасно, беше много жестоко." Той разказа, че в училище често го тормозели хулигани, които веднъж го пребили почти до смърт. Освен това баща му, Еръл, често извършвал "емоционално насилие" над сина си. Двамата с Илън не си говорят до ден днешен. 

Мъск хвърли светлина и върху трудния период за Tesla, когато работниците във фабриката не успяваха да монтират по 5 хил. автомобила седмично. Това доведе до сътресения с доставките на седана Model 3. "Струва ми се, че тогава прекарах една седмица, в която работих 120 часа, без да напусна нито веднъж завода. Не излязох дори на улицата. Исках екипът ми да разбере всичко. Исках хората да видят, че ако на тях им е тежко, на мен ми е още по-тежко" – разказа шефът на Tesla.

Един от последните въпроси в интервюто засегна прословутата способност на Илън Мъск  да не се вмества в определените от самия него времеви рамки. "Известен сте с посочването на крайни срокове,  които няма как да успеете да спазите. Защо го правите?", попита Лесли Щал, добавяйки, че заради това много от критиците му го смятат за лъжец.  "Точността не е най-силната ми страна… Но не бива да се приписват зли намерения на нещо, което лесно се обяснява с глупостта. Ако не мога да предсказвам правилните дати, това не означава, че съм лъжец", заключи Илън Мъск.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст