„Земята на индианците“ става 19-ят щат на САЩ

Индианаполис - "Земята на индианците" става 19-ят щат на САЩ

На днешния ден през 1816 г. Индиана става 19-ят щат на САЩ. Името му означава "Земя на индианците". По площ този щат е голям почти колкото България – 94 321 кв. км, върху които живеят 6 619 680 човека. Столицата му се нарича Индианаполис – градът се намира почти в географския център на щата, на брега на Уайт Ривър. Индианаполис е най-големия град на щата и е дом на 12.8% от цялото население на Индиана. Основан е като щатска столица през 1821 г. на мястото на траперското селище Фол Крийк. Щатското правителство избира Александър Ралстън, помагал за проектирането на Вашингтон, да построи новия град. Сериозен тласък за развитието на Индианаполис дава достигането до града на железницата през 1847 година. Благоприятното разположение на града го превръща в голям транспортен център и днес прякора на града е Кръстопътя на Америка (Crossroads of America).

Петте най-големи общности в Индиана са: немци, американци, ирландци, англичани и афроамериканци. Хората с немско потекло са най-многобройната група, обявена в Индиана и представляват почти една четвърт от бялото население в преброяването. Хора с американско и английско потекло са разпространени из целият щат, най-вече в южната и централната му част. Гари и заобикалящите го предградия на Чикаго, както и Индианаполис, имат голям процент чернокожи в населението си.

В Саут Бенд има голяма полска общност, а в Мишауака (град, долепен до Саут Бенд) – значителна част хората са с белгийско потекло. "Дингъс Дей", полски празник, който се празнува в понеделник след Великден е много популярен в Саут Бенд.

В северната част на Гоушен, област Елкарт, има голяма латиноамериканска общност. Много от пътните знаци в областта имат надписи на 2 езика – на английски и на испански.

От религиозна гледна точка Индиана е предимно протестантска въпреки че значителна част от населението е католическо. Влиянието на католиците е осезаемо благодарение на един от големите реномирани университети в САЩ – Нотрдамският университет в Саут Бенд, който е католически. В Индиана има чувствително присъствие на менонити и амиш християни, най-вече в Елкарт и ЛаГрейндж на север и област Парк на запад. В градовете доминират католическата и протестантската църква, а извън тях – евенгелистката и фундаменталистката църква. Индианаполис е седалище на две консервативни течения – Свободната методистка църква и Уеслианската църква.

Индиана граничи с езерото Мичигън на северозапад, щата Илинойс- на запад, споделя река Охайо за граница с Кентъки на юг, с щата Охайо на изток и Мичиган на север. По-голямата част от Северна Индиана е обработваема земя. Северозападната част обаче се счита за част от агломерацията на Чикаго и е гъсто населена. Гари, град на брега на езерото Мичиган, е родно място на Майкъл Джексън и Джанет Джексън. Тук е роден и Джоузеф Юджийн Стиглиц – американски икономист, автор и професор в Колумбийския университет. Носител е на Нобелова награда за икономика през 2001-а.

Южната част на щата е смесица от обработваема земя и гори. Тя също така е по-хълмиста от Северна Индиана.

Жителите на Индиана се наричат "Hoosiers". Хужър (на английски: hoosier) обикновено означава жител на (или човек роден в) американския щат Индиана. В района на Сейнт Луис в щатите Мисури и Илинойс се използва като обидна дума към белите със значение "бял боклук" и, за разлика от реднек, хик и хилбили, хужър се използва за хора, живеещи в градска среда.

Мнозина считат Индиана за един от най-консервативните щати в Средния Запад. След подкрепата за Линдън Джонсън и Бари Голдуотър през 1964 година. Индиана не е гласувала за нито един кандидат за президент на Демократическата партия. Тази своеобразна традиция бе нарушена от Барак Обама през 2008 г., който победи републиканския кандидат Джон Маккейн с 50 срещу 49 процента. По отношение на губернаторите обаче, половината от избраните през ХХ век са демократи.

Бойният кораб USS Indiana е кръстен на щата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст