Вечният Пловдив и приказната Матера са европейските столици на културата през 2019-а

пловдив

От 1 януари в продължение на една година Пловдив и Матера (Италия) ще носят званието "Европейска столица на културата", съобщи Европейската комисия.
Пловдив е първият български град, удостоен с тази чест. Тържествата по откриването ще са от 11 до 13 януари и ще включват музикално и танцово представление, и светлинно шоу вечерта на 12 януари. Комисарят по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел ще присъства на официалната церемония в този ден.
По-важните събития в скалния град Матера включват съвременен поглед върху историята и подземната архитектура, пътешествие през артистичното минало на двата региона в Южна Италия – Базиликата и Апулия, и изложба за централната роля на математиката в работата на хората на изкуството през вековете. Матера ще организира първото открито представление на операта "Селска чест" в сътрудничество с театър "Сан Карло", както и 27 проекта, разработени с местните творчески общности и с партньори от Европа. Тържествата по откриването предстоят на 19 и 20 януари и ще включват участие на 2000 музиканти от всички села в региона на Базиликата и много други части на Европа.
Званието "Европейска столица на културата" предоставя възможност за градовете да променят своя образ, да бъдат забелязани на световната карта, да привлекат повече туристи и да преосмислят своето развитие през призмата на културата, отбелязват в съобщението си от Европейската комисия.

Пло̀вдив е вторият по големина град в България, в който живеят 345 213 човека. Намира се в западната част на Горнотракийската низина, на двата бряга на река Марица (четвъртата по дължина сред българските реки). Градът отстои на 15 км северно от Родопите и на 50 км южно от Стара планина. Пловдив е застроен в подножията на шест сиенитни хълма, поради което често е наричан „Градът под тепетата“. Той е център на област Пловдив и е най-голямото икономическо ядро на Южния централен район.

Пловдив е град на над 8000 години, чието минало може да се проследи от праисторията до наши дни. Първите неолитни поселения в границите на днешния град започват от VI хилядолетие пр.н.е., а от каменно-медната епоха (IV-III хилядолетие пр.н.е.) животът в града не е прекъсвал, което го нарежда сред най-древните постоянно обитавани градове в света. Запазени и консервирани са древни паметници като античния театър, римския одеон, агората (римския форум), римския стадион, късноантичната сграда „Ейрене“, епископската базилика, малката базилика и други.

Градът е най-динамично развиващият се център в Южна България, привлякъл десетки чеждестранни инвеститори. Икономиката му се крепи на добре развитата многопрофилна индустрия, на услугите, туризма и информационните технологии.

В Пловдив се провеждат множество културни прояви: Международния панаир, международният театрален фестивал „Сцена на кръстопът“, „Капана фест“, „Нощта на Пловдив“, музикалният форум „Sounds of The Ages“, международният фолклорен фестивал „Пловдив“ и други.

Девизът на Пловдив е "Древен и вечен".

Матѐра (на италиански: Matera) е град и община в Южна Италия, административен център на провинция Матера в регион Базиликата. Разположен е на 401 м надморска височина. Населението на града е около 60 600 души. Матера е избрна за Европейска столица на културата през октомври 2014 г. след съревнование с още пет други италиански града – Каляри, Лече, Перуджа, Равена и Сиена.

Матера се намира на 70 км от едно друго забележително селце Алберобело, което привлича хиляди туристи със своите прекрасните бели трули. Градът е построен на ръба на каньон и впечатлява още с мащабните архитектурни и градоустройствени решения на неговите по-отдавнашни заселници.

До 50-те години на ХХ век хората били толкова бедни, че са живели в скални пещери. Властите били принудени да евакуират част от населението на сасите заради епидемия от малария. След това животът се преместил в новата по-висока и по-равна част. Едва през 80-те години управата на града решила да възстанови старата част на Матера и да я превърне в туристическа дестинация, която носи радост на всички и до днес.

Старата част на Матера, т. нар. "саси" (Sassi di Matera – Камъните на Матера), е съставена от две части – Сасо Барисано (Sasso Barisano) и Сасо Кавеозо (Sasso Caveoso). Втората е по-старата – там едно време първите заселници живеели в издълбани в меката скала пещери. Проучванията са показали, че първите жители са се нанесли в района още преди 9000 години и са били едни от най-старите заселници на днешната територия на Италия.

Къщите в скалите на Матера сами по себе си са най-голямата атракция на града. Сред най-популярните забележителности на Матера са скалните църкви, които са характерни и за други места в Южна Италия. Повечето са издълбани от монаси, които са избягали от гонения във Византия през 8-9 век. По стените на църквите все още могат да се видят избледнели фрески във византийски стил. Повечето храмове в Матера са затворени, но някои са отворени за туристи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст