откраднатите картини в София

Имаме положителна информация за откраднатите картини в София. Имаме издирени 10 от откраднатите 16 картините и две заподозрени лица, които са съпричастни към кражбата. Това обяви по време на брифинг в Министерски съвет вътрешният министър Младен Маринов, предаде репортер на Novini.bg.

„Надявам се в рамките на издирвателните мероприятия да стигнем и до останалите картини и да ги върнем на собственика, а отговорните за деянието, да бъдат задържани“, допълни той.

Директорът на СДВР Георги Хаджиев обясни, че са откраднати 5 картини на Владимир Димитров-Майстора, 8 на Ди Киро, една на неизвестен автор и един портрет на Майстора, рисуван от друг автор. Той утоачни, че картините не са подписани от Владимир Димитров-Майстора.

По думите му в рамките на оперативно-издирвателните мероприятия е изготвен съвместен план за действие между службите. Доста екипи работят на терен. В момента се издирват още двама, съпричастни към деянието и са от тази група. Към края на работния ден ще имаме повече информация, която ще оповестим“.

„Хубавото е, че към настоящия етап сме положили огромни усилия да запазим културно-историческото наследство“, подчерта Хаджиев.

 

04.01.2019

Когато дадено произведение на изкуството няма установени произход и история, е трудно да се продаде, каза Кирил Христосков.

Девет картини на Владимир Димитров-Майстора бяха откраднати от апартамент в София вчера. Общо 16 платна на Майстора и Димитър Киров са задигнати от къща на техен наследник. Кражбата е станала ден преди Нова година.

За момента не се знае точната стойност на откраднатите платна. Те са на роднини на двамата художници и не са били застраховани. Портретите не са били скъпи. 

"Крадците ще останат разочаровани, тъй като цената, която ще получат за картините на черния пазар, е много по-ниска от очакваната от тях", коментира пред Bulgaria ON AIR бившият експерт от НСБОП Кирил Христосков.

По думите му, когато дадено произведение на изкуството няма установени произход и история, винаги е трудно да се продаде. А освен това в България никога не е имало пазар за подобни произведения.

"Най-скъпият античен предмет беше продаден за 52 млн. долара. Картините на нашите художници, в случая на Владимир Димитров-Майстора, в чужбина не могат да достигнат цената, която биха достигнали в България", подчерта още Кирил Христосков.

Според изпълнителния директор на фондация "Тракия" ще бъде трудно те да бъдат продадени, тъй като вече са били показвани и е ясно, че са част от колекция.

Една от племенничките на Майстора – Зоя Паприкова разказа, че е разбрала за кражбата от нейни приятели. Според нея това от една страна е знак, че той е голям творец, от друга обаче не говори никак добре за обществото ни и за моралните ни ценности.
 
Жилището, от което са откраднати деветте картини на Владимир Димитров-Майстора, се намира в къща на столичния булевард "Сливница".

Картините са откраднати от дома на Павел Антонов, друг наследник на Майстора. В нощта на обира той е бил в Будапеща. По думите му кражбата е шок за цялото семейство.

 

 

Много зависи кой стои зад тази кражба, дали става въпрос за обикновен криминален контингент или за някой, който си я харесал и я е взел, за да му виси в къщата. Така че зависи как е организирана кражбата. Като цяло не са малко картините, които се крадат годишно в България. За жалост нямам точна статистика, тъй като не знаем какво се случва, каква е разкриваемостта, нямаме никаква публична обратна връзка по този въпрос. Това коментира в сутрешния блок на БНТ Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията във връзка с откраднатите картини на Владимир Димитров-Майстора.

,,Реализацията от този тип кражби е спорна и трудна. Изключвам версията това да е инсценирано действие'', допълни Безлов.

,,Картините на Майстора имат висока стойност, но е трудно да се определи точната им цена. Също така е трудно да се появи на европейски аукцион, тъй като самите чужденци едва ли биха проявили интерес към нашето изкуство'', обясни по темата Димитър Фицов, представител на аукционна къща.

,,Още през 2010 година алармирах, че картина на Бенчо Обрешков липсва от Националната галерия. Интересното е, че на другия ден тогавашната директорка на галерията обяви, че и тя е търсила тази картина една година по-рано, но не я е открила. Странно, защо е мълчала в продължение на цяла година? Но като цяло полицията сякаш изобщо не се занимава с кражбата на картини'', каза още той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст