Хиляди смелчаги се хвърлиха за кръста на Богоявление

БогоявлениеЙордановден

Богоявление е един от най-древните християнски празници. Празнува се на 6 януари (Йордановден) и е посветен на раждането на Исус Христос и съпътстващите го събития.

Православната вяра обединява празника Богоявление с празника Кръщение Господне, приемайки, че при кръщението на Иисус на река Йордан се появява Бог в своята триединна същност: Синът – Христос, Свети дух – във вид на гълъб, който каца върху Христос и Гласът на Небесния Отец (Глас Божи), който оповестява, че Христос е негов син.

Имен ден празнуват: Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.

Вячеслав Борисов извади кръста за трети път от водите на Софийското езеро в жк. "Дружба". Мъжът е от София и участва за осма поредна година в изваждането на кръста на тържествения водосвет. Той пожела здраве и благополучие за всички и каза, че не е имал предварителна подготовка в плуването в студена вода.

В тазгодишният ритуал по изваждането на Светия кръст от водите на езерото в жк. "Дружба" са участвали 51 мъже, като най-възрастният от тях е на 77 години, а най-младият на 18 години.

За втора поредна година 23-годишният спортист Илиан Томанов хвана пръв и извади богоявленския кръст от р. Благоевградска Бистрица. В мразовития днешен Йордановден той спечели благородната битка в конкуренцията на около 70 млади мъже, които влязоха в ледената вода да спасяват светинята

23-годишния лейтенант в Алпийския полк в Смолян Димитър Панайотов извади богоявленския кръст кръст от заледените води на река Черна в Смолян.

Любослав Ганев, на 19 години, от Кюстендил улови Богоявленския кръст във водите на река Банщица в Кюстендил. Той пожела годината да бъде много успешна година за всички кюстендилци и всички да са живи, и здрави.

Студентът по геология Самуил Йошков на 23г. извади кръста на Богоявление в Монтана. Той стигна пръв до него от 17 смелчаци, хвърлили се в ледените води на езерото "Монтанезиум" в центъра на областния град. .

23-годишният Пламен Атанасов извади кръста от ледените води на Дунав в Русе. Общо 16 смелчаци се хвърлиха след Разпятието,

31-годишният Стефьон Гадьов от Свиленград надбори 86-има смелчаци и хвана кръста в ледените води на река Марица в Пловдив

Близо 80 човека тази година се престрашиха да скочат за кръста на празника Богоявление от Първа буна във Варна. Температурата на въздуха беше -2, а на водата около 5 градуса. Най-бърз се оказа 18 годишният Александър Матев от Варна

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст