София с рекорден бюджет

Йорданка Фандъкова

Утвърдения от Столичния общински съвет бюджета на София за 2019-а е в размер на 1.7 млрд. лева. Заложените приходи от данъци и такси са 700 млн. лв., като не е предвидено увеличение на налозите  извън гласуваните от Народното събрание. 

В разходната част се забелязва, че най-много средства ще бъдат отделени за транспорт – почти 450 млн. лева. Голямата част от тази сума – 306 млн. лв., ще отиде за строителството на третия метролъч. Както "БАНКЕРЪ" вече писа, идеите на градската управа са през есента да бъдат "отрязани лентичките" на пет метростанции по отсечката от бул. "Патриарх Евтимий" до "Красно село". Към края на годината от третия лъч ще бъдат пуснати 8 км, а следващите 4 км, които минават през "Овча купел" до "Околовръстния път" при Горна Баня – през 2020-а. Със строителството са ангажирани четири обединения. Водещи фирми в тях са добре познатите "Балканстрой", "Джи Пи Груп", "Станилов", "Трейс Груп Холд" и "Ултрастрой". Изграждането на третата линия на метрото се финансира по Оперативната програма "Транспорт и транспортна инфраструктура". Отпуснатите средства от Европейския съюз са в размер на 390 млн. евро.

По перо "Транспорт" в бюджета на столицата е предвидено и придобиването на нови автобуси и трамвай. За целта е заделена сумата от 133 млн. лева. Планирани са ремонти на бул. "Президент Линкълн", "Генерал Скобелев" и "Първа българска армия".  Близо 20 млн. ще отидат за ремонт на вътрешноквартални улици. Общината обещава 18 нови велоалеи и ремонт на осветителни тела за почти 5 млн. лева. 

Намеренията са за образование да бъдат похарчени над 75 млн. лева. Петнайсет нови детски градини ще бъдат изградени за сумата от 19 милиона. Освен това ще завърши реконструкцията на 13 училища и 13 детски градини. Двайсет и седем школа ще бъдат модернизирани с евросредства, а почти 10 млн. лв. са предвидени за разширения на учебни заведения.

За екология са заделени 37 млн. лева. Около 800 хил. ще послужат за закупуване на мобилна станция за следене на качеството на въздуха. Планът за подобряването на замърсения въздух включва 100 мерки. Колко от тях ще бъдат изпълнени и какви средства ще се изразходват още не е ясно. Трябва да бъде завършена и петата фаза от обновлението на "Западен парк" и да започне това на парка "Владимир Заимов". 

За Календара на културните събития общината е предвидила 2 млн. лв., а по програма "Култура" още 1.5 милиона.

По време на дебатите в СОС председателят на групата на БСП Калоян Паргов констатира, че бюджетът е насочен към предстоящите местни избори. "Смятам, че основните приоритети – образование, инфраструктура, екология, не са достатъчно защитени в този бюджет. Все още няма видими резултати по крайните квартали", изтъкна Паргов. Той посочи, че 250 млн. лв. са рекорден преходен остатък. По думите му това не са спестени пари на данъкоплатците, а неусвояване вследствие на несвършена работа и пропуснати ползи. 

Кметът Йорданка Фандъкова пък обяви, че основният приоритет за тази година са метрото и модернизацията на градския транспорт. Градоначалникът не даде гаранции, че на 100% ще бъде изпълнена инвестиционната програма. "Имаме механизъм, по който през лятото можем да я променим. Тогава ще знаем кои обекти могат да бъдат изпълнени и кои – не", заяви тя и разкритикува опозицията, че тази година не са предложили алтернативен бюджет. В отговор от БСП казаха, че такъв ще бъде изготвен след изборите идната есен.

Фандъкова съобщи също, че качеството на въздуха ще се измерва с 22 нови сензора. Общината вече е избрала места, където да ги постави. Понастоящем спорният ремонт на "Граф Игнатиев" за 24 млн. лв. е замразен, защото времето не позволявало ремонтните дейности да продължат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст