Таблица Цени на акциите на българските банки на „БФБ-София“ (лв.) U:ЕвгенийНатовBGbanki_december_2018.xlsx
SOFIX приключи януари със загуба над процент
Инфосток
…………
Какво да очакваме от SOFIX през февруари?
05 Февруари 2019 11:00
Теодор Минчев
Януари приключи и той не донесе така дългоочаквания „януарски ефект“ за инвеститорите на БФБ, макар и да имаше известно повишение в края на месеца. И все пак, индексът на сините чипове SOFIX отбеляза спад от 2% през първите 31 дни на годината, което бе доста нетипично за представянето му през този период.
Справка сочи, че за последните 18 години, индексът на сините чипове SOFIX се е повишавал средно с 3% през първия месец на годината. Можем да посочим 2013-та, като една от годините с най-добро представяне на показателя, когато бенчмеркът добави близо 16% към стойността си.
Иначе, изминалата година приключи за SOFIX с понижение от 12.25%.
Инвеститорите обаче, се интересуват много повече от бъдещето, отколкото от миналото. Ето защо, сега ще погледнем към това, как се е представял основният индекс на БФБ през вторите месеци на годината, в историята си.
Всъщност инвеститорите не бива да се притесняват от втория месец на годината. В исторически план, той е бил доста ползотворен за тях, като им е носил среден годишен доход от 1.8%.
Индексът се е понижавал в девет от годините от създаването си през 2000-та, през втория месец на годината, или горе долу в половината от случаите.
Интересен е фактът, че най-голям спад през февруари се отчита през 2001-ва година, когато показателя губи 10.9% от стойността си, този месец. Най-големият си ръст SOFIX бележи през втория месец на 2005-та година, когато добавя цели 27% към стойността си.
Определено може да се каже, че вторият месец на годината е волатилен. Изменения от над 2% в рамките на краткия февруари, бележи SOFIX в 13 от последните 18 години.
В най-близката история, с най-голямо изменение се отличава индексът през втория месеца на годината на 2014-та, когато добавя 9.2% към стойността си. През последните две години, индексът бележи ръст от 3.4% през 2017-та и спад със същия процент през изминалата година.
Или ако инвеститорите очакват историята да се повтаря, то определено те би следвало да очакван още един волатилен втори месец на годината. А дали посоката ще е благоприятна за тях, или не – предстои да видим.
…………..
Тримесечните отчети изпратиха SOFIX нагоре, акциите на ПИБ изригнаха
31 Януари 2019 11:20
Силен старт на БФБ днес след вълна от годишни отчети вчера. Най-силно поскъпнаха акциите на Първа Инвестиционна Банка (ПИБ) при отварянето на пазара, които добавиха над 13% към стойността си при обем от над 60 000 лева.
Повишението в акциите на банката най-вероятно се предопределя от добрите резултати изнесени от нея късно снощи. От там отчетоха неконсолидирана печалба в размер на 152.32 милиона лева, спрямо 85.47 милиона лева година по-рано. Повишението във финансовия резултат е в размер на 78% на годишна база.
Ръстът в печалбата се предопределя основно от перото други приходи, които нарастват до 64.8 милиона лева, спрямо отрицателни такива в размер на 20.48 милиона лева.
Сериозно повишение регистрират и активите на банката, повишаващи се до 9.31 милиарда лева, от 8.64 милиарда лева година по-рано.
С близо половин милиард лева се повишават и вземанията от клиенти – до 5.6 милиарда лева, спрямо 5.02 милиарда лева година по-рано.
Задълженията към клиентите нарастват до 8.02 милиарда лева, спрямо 7.34 милиарда лева година по-рано.
Нетният лихвен доход на Първа Инвестиционна Банка се повишава минимално до 250.89 милиона лева, спрямо 247.58 милиона лева година по-рано.
Силното поскъпване в акциите на ПИБ до голяма степен предопредели и повишението на индекса на сините чипове SOFIX. Последният добави 1.4% към стойността си, до ниво от 583.15 пункта.
По-слабо бе повишението на другите два основни индекса – BG TR30 и BGBX 40, добавили съответно 0.7 и 0.9% към стойностите си.
Не само ПИБ обаче изнесе своите резултати късно вчера. Това направиха и други големи компоненти на SOFIX, сред които бе и Химимпорт. Холдингът отчете нетна неконсолидирана печалба към края на декември на миналата година в размер на 36.34 милиона лева, или 0.15 лева на акция, при 38.98 милиона лева, или 0.16 лева на акция година по-рано.
Разбира се, трябва да се има предвид, че консолидирания отчет на дружеството, който трябва да излезе след около месец, ще е много по-показателен за дейността на холдинга.
Добри резултати отчетоха и от друг компонент на SOFIX – Монбат. Компанията регистрира ръст от близо два пъти в неконсолидираната си печалба – до 12.73 милиона лева, спрямо 6.35 милиона лева година по-рано. Акциите на дружеството обаче почти не реагираха, като се търгуваха днес без промяна в нивата си от вчера (поне след първия час на търговия).
Иначе оборотът на БФБ, след първия час на борсова търговия, изглеждаше сериозен – в размер на близо 1.1 милиона лева. Това обаче, до голяма степен бе измамно, предвид на факта, че основна част от него – един милион лева, се предопредели от една сделка с акциите на 235 Холдингс. При това, акциите на холдинга поскъпнаха с 2.2%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ
Още по темата: Всичко най-важно за компонентите на SOFIX на едно място
SOFIX традиционно губи 170-190 пункта в моменти на корекция
………..
Акциите на ПИБ поскъпнаха с 13% след печалбата от 156 млн. лв.
Инвестор, Нетният резултат се увеличава с 83% на годишна база през 2018 г., също така банката е отдала на финансов лизинг част от бившето МК Кремиковци
„Първа инвестиционна банка“ АД реализира 83% ръст на нетната печалба до 156 млн. лв. за 2018 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез Българска фондова борса АД.
Основната причина за подобрението на финансовия резултат са приходи от продажба на активи за 81,1 млн. лв. за 2018 г., както и преоценка на инвестиционни имоти за 13,7 млн. лв.
Малко преди публикуване на отчета вчера след борсовата сесия, „ПИБ“ пусна и новината, че е отдала на финансов лизинг значителна част от терена на бившия МК „Кремиковци“. Инвеститорът е дъщерно дружество на Soravia Real Estate Developers GmbH и е част от австрийската икономическа група Соравия. Сделката е елемент от дългосрочната стратегия на Първа инвестиционна банка за намаляване на нелихвоносните активи и по-нататъшно подобряване балансовите позиции на банката и финансовите й съотношения, се казва в събщението.
Отчетът и новината доведоха до бурен ръст в цената на акциите на ПИБ с 13% до 3,85 лв. за акция.
Други основни графи от отчета на „ПИБ“ показват леко повишение на нетния лихвен доход с 3 млн. лв. до 250,9 млн. лв. през 2018 г., спрямо 2017 г.
Нетният доход от такси и комисиони намалява с 5 млн. лв. до 93,5 млн. лв.
Административните разходи се увеличават с 6 млн. лв. до 202,3 млн. лв. за 2018 г.
Разходите за обезценки са нагоре с 5 млн. лв. до 82,5 млн. лв. за 2018 г.
Вземанията от клиенти (кредитите) се увеличават с 581 млн. лв. или над 10% до 5,6 млрд. лв. към 31 декември 2018 г. Общите активи на банката са нагоре с 669 млн.лв. до 9,31 млрд. лв. към 31 декември 2018 г.
Акциите на „Първа инвестиционна банка“ АД поевтиняват с 35% в последните 12 месеца до 3,85 лв. за акция и 423,5 млн. лв. пазарна капитализация.
…………
Банките с 1,7 млрд. лв. печалба през 2018 г.
31.01.2019 21:50; Румяна Дeнчeва 24 часа
Банките, работещи в България, са изпратили 2018 г. с рекордна печалба – 1,67 млрд. лв. Година по-рано – към края на декември 2017 г. отчетената печалба е била 1,17 млрд. лв., показват данните на БНБ.
Активите на банковата система са достигнали 105,6 млрд. лв., отчитат експертите на Димитър Радев. Брутните кредити и аванси са нараснали със 7,5 млрд. лв. в сравнение с декември 2017 г. Най-голям ръст е отчетен при кредитирането за домакинствата – с цели 2,3 млрд. лв., което е 11,6% ръст.
Нетната стойност на необслужваните кредити и аванси продължава да намалява и от 5,5% преди две години вече се е свила до 3,3 млрд. лв., което представлява 3,9% от общия размер на раздадените заеми.
С 6 млрд. лв. до рекордните 89,7 млрд. са се увеличили депозитите, сочат данните. Собственият капитал на банките е 13,9 млрд. лв. и се е увеличил с 1,3 млрд. за една година.
В челната петица на банките няма промяна- УниКредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Първа инвестиционна банка и Пощенска банка.
…………..
Защо могат да предстоят добри времена за инвеститорите на БФБ?
04 Февруари 2019 11:00
Първите симптоми за 2019-та година на БФБ са доста позитивни. И да – не става въпрос за представянето на индекса SOFIX, след като индексът е загубил 2.3% от стойността си от началото на годината. Става въпрос за нещо много по-важно – печалбите на компонентите му (поне на неконсолидирана основа).
Неконсолидираните печалби, изнесени до момента от дружествата сочат към повишаване на сумарната печалба с над 12%. За сравнение, през изминалата година ръстът на печалбата на щатските компании е бил около 11.5%, а за тази се очаква да е в размер на 7%.
По-важното за родните компании обаче е, че те сериозно повишават темповете си на увеличение на печалбите през четвъртото тримесечие. Към края на деветмесечието на миналата година, неконсолидираните печалби на компонентите на индекса се понижаваха с 5.6% на годишна база!
Тоест налице е едно сериозно ускоряване в резултатите през четвъртото тримесечие на миналата година, като няма предпоставки да се очаква това да се промени през следващите тримесечия.
По отношение на финансовите си оценки, може да се каже, че индексът на сините чипове SOFIX е доста ниско оценен. Със съотношение цена-печалба от 10.5 и цена-счетоводна стойност от 1.07, индексът ни е осмия най-евтин в света.
В същото време в среда на повишение на неконсолидираните печалби от над 12%, индексът на сините чипове SOFIX е загубил 18.2%, а спрямо върху му за посочения период, понижението е с 19.2%. Добрата новина е, че показателят се върна под спада от 20%, предопределящ навлизането в мечи пазар и инвеститорите могат да започнат да се оглеждат за дъно.
От създаването си в края на 2000-та година, до момента, индексът на сините чипове SOFIX е преживял общо седем мечи пазара, с отчитане на текущия. Без да смятаме сривът от 2007-ма година обаче, който е далеч повече от просто мечи пазар, средната продължителност на понижението е била 14 месеца, при което индексът SOFIX е губил средно 33.2% от стойността си.
В момента, текущият спад на показателя продължава вече 18 месеца, но спадът му е под средния за мечи пазар.
Другата добра новина за инвеститорите е, че когато мечият пазар приключи, индексът регистрира изключително добро представяне в следващите дванадесет месеца, поне на база история.
Например, след края на последния мечи пазар, който бе и най-дълъг в историята на индекса (продължи две години от 2014 до 2016 г) SOFIX отбеляза ръст от 70% в следващите 12 месеца.
Инвеститорите могат да се надяват на добро представяне за SOFIX през тази година от още една гледна точка. В исторически план, от създаването си до момента, индексът е носил средна годишна възвръщаемост на инвеститорите от 10.3%. Като се има предвид, че показателят е при нивата си от преди две години, тоест възвръщаемостта му за този период е била нулева, то определено има наваксващ потенциал.
Иначе на БФБ може спокойна да започне да се говори и за "загубено десетилетие". Защото показателя е с около 10-на процента над нивата си от лятото на 2009-та година. Тоест инвеститорите насочили средства към пазара ни за посочения период са регистрирали минимална, почти нулева годишна доходност.
Инвеститорите, които са се уморили да чакат, могат да почерпят малко опит и пример от най-развития фондов пазар в света – щатският. Там също има „загубено десетилетие“. То приключва до март 2009-та година и след един сериозен спад на индексите на Уолстрийт, следствие на финансовата криза. По време на това „загубено десетилетие“ в САЩ, инвеститорите регистрират средна отрицателна доходност в размер на 3%.
Всички знаем какво се случва след това… Най-търпеливите се облагодетелстват, защото освен, че пазарът връща всичко загубено, щатските индекси продължават да растат и отбелязват втория най-дълъг в историята си бичи пазар, девет години по-късно. Станахме свидетели на четворно повишение на индексите от техните най-ниски стойности по време на голямата финансова криза.
Значително се ускорява постигнатата доходност от инвеститорите през следващите осем години, до ниво от 17% на годишна база. А това е близо два пъти повече в сравнение със средната доходност в исторически план.
…………….
SOFIX е третият по слабо представяне индекс в региона на ЦИЕ през януари
Инвестор, От общо 19 разглеждани капиталови пазари 13 регистрират ръстове, а други 6 са на минус
Водещият бенчмарк на Българска фондова борса SOFIX е третият по слабо представяне индекс в региона на Централна и Източна Европа през януари, става ясно от изчисления на investor.bg. Родният бенчмарк изпрати първия месец на 2019 г. със спад от 1,46% до 585,76 пункта.
От общо 19 разглеждани капиталови пазари 13 регистрират ръстове, а други 6 са на минус. Най-губещия показател през януари е румънският BET, който е отписал 5,86% от стойността си. След него се нарежда сръбският измерител BELEX с понижение от 3,22%.
"В първия месец от годината основният български индекс SOFIX се представи по-добре от румънския индекс, който понесе доста сериозни загуби от края на миналата година след промяната в данъчната политика, която се предвижда за пенсионните фондове и изобщо за целия финансов сектор", коментира Натали Илчева, старши анализатор в "Елана трейдинг", в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria
Румънските власти представиха неочаквани финансови мерки в опит да свият максимално бюджетния дефицит, който застрашава да превиши лимита на Европейския съюз. Мерките, които предвиждат и въвеждането на такси върху дейността на извършващите се в чужда валута банкови операции, целят да увеличат приходите на страната с 10 млрд. леи (2,4 млрд. долара).
Западната ни съседка Сърбия пък е обхваната вече втори месец от антипрезидентските протести, като исканията са Александър Вучич да отхлаби хватката си върху медиите и да се произведат честни избори.
На обратния полюс, водещият индекс на турската фондова борса ISE 100 е с най-силно представяне от пазарите в ЦИЕ с ръст от 14,03%. Високата инфлация в Турция се забави за втори пореден месец през декември до 20,03% на фона на по-слаби данни за икономиката на страната. Спадът се дължеше на забавянето на ръста на цените при дрехите и обувките, както и при транспорта. През януари обаче се отбелязва леко ускорение до 20,35% на годишна основа, което е над пазарните очаквания за 20,29%.
Турция отдавна се бори с високата инфлация, но цените се вдигнаха до над 25% след валутната криза, която удари страната през август.
В топ 3 на печелившите пазари през януари попадат и Босна и Херцеговина и Русия, където основните индекси нараснаха съответно с 9,87% и 6,89%.
Таблица: investor.bg
………….
На проведено заседание на Съвета на директорите на БФБ АД по Протокол № 72/28.11.2018 г. бе взето решение, на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 от Част II Правила за членство от Правилника за дейността на Борсата, Съветът на директорите на БФБ АД да бъде прекратено членството на ТБ Виктория ЕАД, считано от 03.12.2018 г. (понеделник).
………..