„Газпром“ все пак поиска да пренася гориво по бъдещите газопроводи у нас

 

„Булгартрансгаз“ ще изгражда ново съоръжение от турската граница, което ще стига до сръбския град Зайчар

 

Държавната газова компания „Булгартрансгаз“ успя да приключи успешно третата фаза в търсенето на компании, желаещи да пренасят природен газ през България. Това обяви наскоро енергийния министър Теменужка Петкова, а информацията впоследствие бе потвърдена и от самата компания. Предишните два теста, чието официално наименование е резервиране на капацитет, не бяха успешни. Това накара „Булгартрансгаз“ да промени ценовите параметри за приходите и да увеличи годините за резервиране на тръбите. Така в крайна сметка три компании са заявили желание да резервират преноса на природен газ с начална точка българо-турската граница и изход в посока Сърбия в района на град Зайчар.

Резервирани са 100 % от капацитета на българо-турска граница и 100 % на българо-сръбска граница при участието на 3 компании, с които се очаква „Булгартрансгаз“ да сключи договор, обясни наскоро Петкова. 10 % от капацитета на границата с Турция и 20 % от капацитета на границата със Сърбия ще бъде предоставен на платформата за разпределяне на капацитет., добави министъра. Именно по протежението турска граница до Сърбия „Булгартрансгаз“ планира да построи нов газопровод на стойност над 2,5 млрд. лева. Той ще се явява продължение на газопровода „Турски поток“ на наша територия, а и вероятно ще бъде ключов за създаването на газовия хъб „Балкан“, който се подкрепя от Европейската комисия.

Компаниите, които са резервирали бъдещата тръбата за пренос на природен газ са руската „Газпром“, родната „Булгаргаз“ както и швейцарското дружество MET Group. Най-голям дял за капаците е поискал „Газпром“, споделиха източници на в. „Банкеръ“. Припомняме, че общият капацитет на входа при Турция ще бъде 18 млрд. куб м , а на изхода към Сърбия – 13 млрд. куб м. Реализирането на проекта ще осигури възмоност България да запази стратегическото си място на газовата карта на Европа, също и дадиверсифицира доставките, припомни Петкова. Очакваните годишни приходи при реализирането на проекта ще бъдат от порядъка на 360 млн. лева на година.

 

 

Каре:

Петима кандидати се борят за строят газовата връзка

 

Петима кандидати бяха одобрени да участват при другата голяма енергийна поръчка в последните години – тази за изграждането на газопровода между Комотини и Стара Загора. След предварителния подбор напред продължават ДЗЗД "Ай Джи Би – 2018", в което са се събрали българските "Джи Пи Груп", "Главболгарстрой Интернешънъл" и италианската Bonatti. Друг претендент е консорциумът Spiecapag Trace IGB 2018, в която влизат "Трейс Груп Холд" и френската Spiecapag.

В проекта напред продължава и "Джей енд Пи – Авакс", която е част от гръцкото дружество със същото име. Оферти ще могат да подадат и консорциума "Макс Страйхер – Терна/АйСиДжиБи", в която влизат немската "Макс Страйхер" С.П.А и гръцката "Терна". Последният участник е китайско-гръцкото обединение "СиПиПи – Актор", в което участват "Чайна Петролеум Пайплайн Инженеринг Ко." ООД и дружеството "Актор".

Компаниите вече са внесли своите ценови предложения за поръчката, която е за нед 145 млн. евро без ДДС. Предстои обаче да се види дали някоя от компаниите няма да обжалва класирането си до момента, а това неминуемо ще допринесе за ново забавяне на проекта за газопровода. Плановете на правителството са през пролетта на тази година да бъде направена първата копка по проекта и той да бъде изграден до 2021 г. Сходни бяха плановете и през миналата година, когато точно за края на европредседателството се очакваше да бъде направена първата копка. Забавянето очевидно вече ще е повече от година само по тази част на проекта.

Паралелно в момента тече и поръчката за изработка и доставка на тръби за газопровода, която е за 60 млн. евро. По нея три компании бяха поканени да внесат заявления – българската „Топливо“, турската "Ерджияш Челик Бору Санайи А.Ш" и гръцката "Коринт Пайпуъркс С.А.". Изборът бе обжалван от турското дружество. Поръчката обаче не бе спряна докато антимонополния орган се произнесе по казуса.

Трудно върви и поръчката за инженер-консултант за газовата връзка. Там имаше 12 кандидати, които искаха да участват, но още не е обявен победителят. Очаква се през 2019 г. проектната компания ICGB да усвои държавната гаранция за 110 млн. евро за проекта, както и да изтегли заем от ЕБВР за остатъка от сумата. Общата стойност на проекта е 240.2 млн. евро като надеждите на българската страна бяха строителството да приключи през 2020 г. Тези срокове обаче стават все по-нереалистични след забавянето при обжалването на поръчките до момента.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст