Кой застрашава европейската демокрация?

ана фотига

Сред основните теми на европейските институции тази седмица бяха заплахата от разпространението на дезинформация, новите правила, задължаващи евродепутатите с водеща роля по законодателни досиета да обявяват публично с кого се срещат, по-лесна и евтина регистрация на фирмите в общността и др. 

Предизборни заплахи

Европейският парламент ще разгледа и гласува до края на месеца доклад, свързан със заплахата от разпространението на дезинформация, особено в социалните медии. В него се отбелязва също така, че Русия, Китай, Иран и Северна Корея се опитват да подкопаят демокрациите в Европа и суверенитета на страни като Украйна, Молдова и Грузия, подкрепят екстремистки движения и се стремят да окажат влияние върху изборните резултати.

"Тук говорим за 27 паралелни изборни процеса в държавите членки, които могат да бъдат обект на атака от чуждестранни фактори, ползващи специално пригодени инструменти: ботове, алгоритми, изкуствен интелект, тролове, манипулирани изображения, фалшиви профили“, заяви авторът на доклада Ана Фотига (Европейски консерватори и реформисти, Полша).

Фотига е сигурна, че след скорошните опити за намеса в избори и референдуми европейските институциите са започнали да анализират ситуацията. Инвестициите в мерки срещу дезинформацията обаче изискват време, а и използваните срещу общността инструменти непрестанно се развиват. На този етап се предприемат конкретни стъпки като Кодекса за поведение срещу дезинформацията, с който социалните медии се ангажират да работят за прозрачност на рекламите на политическа тема и за премахване на фалшивите профили.

"Необходимо е да мислим с една крачка напред, вместо само да реагираме. Определено трябва да се съсредоточим повече върху зловредното използване на изкуствения интелект и да разработим и внедрим технологии, които ефективно се противопоставят на това. Ключово за успеха е да назоваваме публично извършителите, техните подбудители и целите, които преследват. Отговорът на ЕС трябва да включва набор от мерки, включително целенасочени санкции“, уточни Ана Фотига.

Според евродепутата дезинформационните кампании на Русия продължават да се концентрират върху Източна Украйна и Крим, но винаги са насочени и към страни, с които те смятат, че имат  културни, исторически, езикови или политически връзки. Проектът "ЕС срещу дезинформацията“ е опровергал над 4 000 кампании с широко разнообразие на теми.

По данни на Евростат 73% от потребителите в Евросъюза и 60% от потребителите в България изразяват безпокойство относно дезинформацията онлайн по време на избори. Осемдесет и пет процента от анкетираните в общността и 89% от анкетираните у нас смятат, че фалшивите новини са проблем.

Срещите с лобисти ще се декларират

Депутати с водеща роля в подготовката на конкретен законодателен акт ще трябва да обявяват публично с кого се срещат, особено когато става дума за представители на организации, които биха могли да спечелят или да загубят от законодателството. Тази мярка е предвидена в измененията на правилника за дейността на  Европарламента.

Европарламентаристи, изпълняващи функции на докладчици или председатели на комисии, ще бъдат длъжни да публикуват на уебсайта на парламента информация за планираните си срещи с организации, представляващи частни интереси. Другите депутати също се насърчават да публикуват онлайн информация за подобни срещи.

"Тези актуализирани правила ще допринесат институцията да стане по-открита и прозрачна за гражданите“, отбеляза Ричард Корбет (С&Д, Великобритания).

Европарламентът е в процес на преговори с Европейската комисия за внасяне на подобрения в Регистъра за прозрачност. В неговия преговорен екип са председателят на Комисията по конституционни въпроси Данута Хюбнер (ЕНП, Полша) и заместник-председателят на парламента Силви Гийом (С&Д, Франция).

Без омраза в интернет

Осемдесет и девет на сто от всички онлайн материали, за които е докладвано, че съдържат омраза, се премахват в рамките на 24 часа, обяви Европейската комисия. Анализатори обаче се притесняват, че това е сериозно ограничаване на правата и свободите на европейците и подчертават, че липсата на гласност по проблемите не ги решава, а задълбочава.

Според данните на комисията от края на 2017-а досега се отчита ръст от 10% на премахнатите незаконни съобщения и изказвания в българското виртуално пространство. Не става въпрос за всички незаконни текстове, съдържащи омраза, а само за тези, срещу които е получен сигнал в платформите.  Освен България единствено Кипър и Гърция в общността са успели досега да премахват изцяло такива докладвани материали. Значителен ръст в това отношение има и в Хърватска, Холандия, Румъния и Швеция.

Най-много сигнали за изказвания, съдържащи омраза, се получават в социалната мрежа Facebook, където и най-често потребителите подават сигнали. За сравнение, в Instagram едва един на четири сигнала за омраза идвал директно от потребители, а не от проверяващи съдържанието служители. Данните показват също, че речта на омразата засяга най-често малцинствата. Най-висок е делът на ксенофобските изказвания, както и срещу мигранти – 17 процента. Изказванията, свързани със сексуалната ориентация, се нареждат на второ място с 15.6 на сто. Срещу мюсюлманите омразните изказвания са 13 процента. След тях идват изказванията срещу цигани – 12.2%, срещу евреите – 10.1%., а срещу етническия, религиозния, националния произход, расата и африканския произход – около 5-6 процента.

По-лесна и евтина регистрация на фирми

Европейският парламент и министрите на правосъдието на страните от общността постигнаха споразумение за улесняване на електронната регистрация на фирмите. Целта е да се насърчи извършването на административни дейности онлайн през целия жизнен цикъл на компаниите. Новите правила ще спестят време и пари на бизнеса, както и ще увеличат гаранциите срещу злоупотреби и измами чрез въвеждането на онлайн проверки на самоличността.

Резултат от промените ще са подобрени онлайн процедури – от регистрирането на фирми до регистрацията на техни клонове и подаването на документи. Освен това ще се предоставя лесно достъпна информация на порталите за регистрация, която ще е безплатна и на език, разбираем от възможно най-голям брой потребители. От компаниите няма да се изисква да представят на публичните органи една и съща информация повече от веднъж, а правилата за таксите ще са прозрачни и няма да надвишават разходите за осигуряване на услугите.

В Евросъюза има около 24 млн. фирми, от които 80% са дружества с ограничена отговорност. От тях около 98-99 % са малки и средни. Европейската комисия смята, че онлайн регистрацията отнема половината от времето и може да е до три пъти по-евтина от традиционните хартиени формати. А и новите правила за цифрова регистрация ще генерират между 42 и 84 млн. евро икономии годишно.

Черни облаци над главата на Бабиш

Чешкият премиер милионер Андрей Бабиш може да се окаже първият европейски политик, засегнат от новата европейска процедура срещу конфликта на интереси. Причината са подозрения, че Бабиш, който е на второ място в списъка на най-богатите чехи, все още е собственик на конгломерата "Агроферт", прехвърлен формално от премиера на доверителни фондове в съответствие със законовите изисквания. “Агроферт” включва компании от сферата на храните, химикалите и медиите с общ персонал около 30 000 работници и служители. През 2013-а той изкупи два губещи вестника и радиостанция, докато изграждаше собствено политическо движение.

В рамките на процедура, чието начало бе поставено миналата година от антикорупционната организация "Трансперънси интернешънъл" и от опозиционната Партия на пиратите, обвиненията в конфликт на интереси срещу Бабиш бяха подновени.

"Агроферт получава средства от европейски фондове, от чешки фондове и изпълнява обществени поръчки. Бабиш е в конфликт на интереси във всички тези операции и те трябва да бъдат преустановени", каза пред АФП ръководителят на чешкия клон на "Трансперънси интернешънъл" Давид Ондрачка.

Чешкият министър председател вече е обект на разследване за предполагаемо незаконно получаване на европейски субсидии, свързано с хотелския му комплекс "Щъркелово гнездо". Бабиш, който е ръководител на популисткото движение "Действие на недоволните граждани", отхвърли всички обвинения и заяви, че това е "клеветническа кампания" на политическите му опоненти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст